Czy można zaplanować płeć dziecka?

Metoda in vitro, która pomaga zaplanować płeć dziecka
Czas czytania: 2 min
Opublikowano 30/09/2022

Sposobów na zaplanowanie płci dziecka jest kilka, ale nie wszystkie są skuteczne. W artykule opowiadamy o tym, czym się różnią i ile kosztują.

Metoda in vitro, która pomaga zaplanować płeć dziecka

O tym, czy urodzi się chłopiec, czy dziewczynka, w chwili zapłodnienia decyduje para chromosomów X i Y: u kobiety to para XX, u mężczyzny – XY. Komórki jajowe mają chromosom X, zaś plemniki – X lub Y. W zależności od tego, jaki plemnik wniknie do komórki jajowej, zależy płeć dziecka. Są jednak sposoby, by na płeć dziecka wpłynąć. Jeśli więc parze, która stara się o ciążę, zależy na konkretnej płci, mają do dyspozycji dwie metody, których skuteczność jest potwierdzona klinicznie: segregowanie plemników pod względem chromosomów i zapłodnienie in vitro wraz z diagnostyką genetyczną, która odbywa się przed implementacją. Skuteczność innych metod nie jest potwierdzona klinicznie, ale im także poświęcimy chwilę w tym tekście.

Jak segregowanie plemników może pomóc zaplanować płeć dziecka?

W metodzie Microsort, czyli tej, w której plemniki są sortowane, używa się specjalnego urządzenia, które poddaje analizie spermę i dzieli plemniki ze względu na różnicę masy DNA na lżejsze (Y) i cięższe (X). Wybraną grupę plemników umieszcza się w komórce jajowej. Skuteczność metody wynosi 93% dla dziewczynek i 82% dla chłopców 1. Jednak na razie nie jest ona dostępna w Polsce. Jej cena to kilka tysięcy dolarów.

Czy zapłodnienie in vitro pozwala zaplanować płeć dziecka?

100% pewności płci przyszłego dziecka może dać natomiast metoda in vitro. Do powstania zarodka dochodzi poza organizmem kobiety, kiedy łączy się komórki jajowe z plemnikami. Po trzech dniach, kiedy zarodek jest w stadium ośmiu komórek, analizowany jest jego profil chromosomalny, a zaimplementowane mogą zostać tylko te zarodki, które mają płeć wybraną przez rodziców. Procedura in vitro jest jednak droga – jej koszt to nawet kilkanaście tysięcy złotych.

Czy są naturalne metody, które pomagają zaplanować płeć dziecka?

Darmową i dość popularną metodą jest ta, której autorem jest biolog z USA, Landrum B. Shettles. Metoda Shettlesa powstała w latach 60. i opiera się na założeniu, że plemniki różnią się pod względem budowy i szybkości poruszania się. Plemniki z chromosomem Y są szybsze od tych z oznaczeniem X, ale to te drugie dłużej przebywają w drogach rodnych kobiety. Shettles ustalił, że para, która chciałaby począć dziecko płci żeńskiej, powinna uprawiać seks na kilka dni przed owulacją, bo wówczas w organizmie kobiety zostaną wyłącznie plemniki z chromosomem X. Zaś ta, która marzy o chłopcu, powinna współżyć bliżej owulacji.

Tutaj kluczowa jest doskonała znajomość cyklu menstruacyjnego. W metodzie tej brana jest też pod uwagę pozycja seksualna oraz odczyn pH w pochwie kobiety. Shettles opisał metodę w książce "How to choose the sex of your baby" 2. Omówił w niej wszystkie te czynniki, podając recepty na poczęcie dziecka o określonej płci. Według autora, optymalną pozycją, by począć chłopca, ma być taka, w której dochodzi do głębokiej penetracji od tyłu, zaś dziewczynkę – misjonarska.

W sieci nie brakuje entuzjastów tej metody. Sam Shettles twierdził, że metoda jest skuteczna w 75%, jednak badania naukowe obalają wiarygodność jego teorii 3,4.

Czy dieta pomaga zaplanować płeć dziecka?

Nad kwestią roli diety w planowaniu płci dziecka pochylili się naukowcy z uniwersytetu w Pretorii w RPA, którzy przyjrzeli się pod tym kątem myszom. Okazało się, że te zwierzęta, u których dochodziło do spadku glukozy przed zapłodnieniem, rzadziej wydawały na świat osobniki płci męskiej, zaś te samice, u których glukoza nie spadała, częściej rodziły potomstwo płci żeńskiej 5. Jeśli wnioski z badań nad zwierzętami okażą się prawdziwe także w przypadku ludzi, to kobietom, które marzą o synu, warto wzbogacić dietę o produkty zawierające potas i sód, a więc słone wędliny i mięsa, ryby, pomidory, ziemniaki, herbatę, kawę, białe pieczywo czy makaron. Zaś kobietom, które chcą urodzić córkę polecane jest mleko, figi, migdały, miód, orzechy. Jednak ta metoda na razie nie doczekała się solidnych badań naukowych na ludziach, które pomogłyby sprawdzić jej skuteczność.

Bibliografia:

  1. Karabinus DS, Marazzo DP, Stern HJ, Potter DA, Opanga CI, Cole ML, Johnson LA, Schulman JD. The effectiveness of flow cytometric sorting of human sperm (MicroSort®) for influencing a child's sex. Reprod Biol Endocrinol. 2014 Nov 24;12:106.
  2. Landrum B. Shettles, “How to Choose the Sex of Your Baby: Fully revised and updated Paperback” – October 10, 2006, Harmony Publ.
  3. Gray RH. Natural family planning and sex selection: fact or fiction? Am J Obstet Gynecol. 1991 Dec;165(6 Pt 2):1982-4.
  4. Hossain AM, Barik S, Kulkarni PM. Lack of significant morphological differences between human X and Y spermatozoa and their precursor cells (spermatids) exposed to different prehybridization treatments. J Androl. 2001 Jan-Feb;22(1):119-23.
  5. Roxanne Khamsi, Diet may influence the sex of your baby, 28 listopada 2007r., newscientist.com.
Wydawca nie prowadzi działalności leczniczej.