Szkoła rodzenia – dlaczego warto się zapisać?

Kobiety na szkole rodzenia rozmawiają ze sobą
Czas czytania: 3 min
Opublikowano 03/10/2022

W szkole rodzenia nie dostaniesz gotowej instrukcji na sprawny i udany poród – taka nie istnieje. Jednak możesz zdobyć narzędzia, które pomogą Ci oswoić niepewność i lęk. A to już bardzo dużo. Dlatego warto mądrze wybrać szkołę rodzenia.

Kobiety na szkole rodzenia rozmawiają ze sobą

W Polsce instytucją najbardziej kompetentną w zakresie informacji na temat ciąży, porodu i opieki okołoporodowej jest Fundacja Rodzić Po Ludzku, która od 20 lat walczy o prawo kobiet do godnego porodu. To oznacza także intensywne działania edukacyjne. Fundacja stworzyła dużą bazę szkół rodzenia w całej Polsce – dostępna jest na stronie. Fundacja pisze: "Dobry poród nie może być kwestią przypadku". No właśnie. I choć uczęszczanie do szkoły rodzenia nie jest obowiązkowe, zdecydowanie warto poświęcić swój czas na takie zajęcia.

Jak wybrać szkołę rodzenia?

Szkół rodzenia w Polsce jest mnóstwo. Są te przy szpitalach, są i prywatne, a także prowadzone w stowarzyszeniach, fundacjach i rozmaitych wspólnotach, także tych religijnych. Z jednej strony to dobrze, bo wybór jest duży, z drugiej jednak – łatwo się pogubić. Zwłaszcza, jeśli rodzisz pierwszy raz. W każdej szkole rodzenia program jest mniej więcej taki sam. Są zajęcia o fizjologii ciąży i porodu, jest mowa o diecie kobiety ciężarnej i higienie, potencjalnych – i częstych – dolegliwościach, a także o karmieniu i pielęgnacji noworodka. Najbardziej istotnym elementem tych zajęć nie jest sama wiedza teoretyczna, ale to, czego możesz się dowiedzieć pod kątem praktycznym, a co pomoże Ci oswoić całą sytuację. Dlatego kluczowa jest osoba, która prowadzi zajęcia. Doświadczona położna lub doula, taka, która ma dobry kontakt z kobietami, jest ciepła i empatyczna, sprawi, że będzie to łatwiejsze. Dlatego warto sprawdzić opinie w internecie, poradzić się kobiet, które uczęszczały do danej szkoły rodzenia albo mają jakieś doświadczenia z położną, która prowadzi zajęcia.

Czego możesz się nauczyć w szkole rodzenia?

Zajęcia w szkołach rodzenia w pewnej mierze wywodzą się z badań i doświadczeń dr. Grantly'ego Dick-Reada, angielskiego położnika, który opracował tzw. "triadę Reada". To schemat wyjaśniający, jak bardzo odczuwanie lęku przyczynia się do powstania napięcia, którego efektem jest zintensyfikowane odczuwanie bólu podczas porodu. Celem uczestnictwa w zajęciach w szkole rodzenia jest zdobycie wiedzy i umiejętności, by ten lęk oswoić, a w razie jego nasilenia – dysponować narzędziami, które pomogą go pokonać. W kole Reada chodzi o samonapędzający się mechanizm: lęk, związany z nieznaną, nową sytuacją, powoduje napięcie, które z kolei sprawia, że odczuwanie bólu jest silniejsze. Ból z kolei napędza lęk, co sprawia, że pojawia się więcej napięcia...i tak dalej.

Dlatego kluczem jest dobre przygotowanie się w każdym możliwym aspekcie, zarówno w zakresie wiedzy teoretycznej, jak i praktycznej. Dobrze jest także przygotować się do tego, co będzie po porodzie. Tu chodzi o prawa pacjentki i standardy opieki okołoporodowej. Dobra szkoła rodzenia przygotuje Cię na poród i na połóg. Więcej o prawach kobiety rodzącej przeczytasz tu.

Przygotowanie do porodu pomaga go skrócić i zmniejszyć ryzyko powikłań.

Co ciekawe, z badań wynika, że pierwszy poród kobiety, która nie jest do niego przygotowana w taki sposób, w jaki do tego wydarzenia (bo jest to wydarzenie!) przygotowują szkoły rodzenia lub samodzielnie zdobyta wiedza, trwa do 12 godzin. Natomiast tej, która się przygotowała – od 6 do 8 godzin. Kobiety z grupy “przygotowanej” są także narażone na mniejsze ryzyko uszkodzenia szyjki macicy. To zdarza się u 25% kobiet nieprzygotowanych do porodu i tylko u 6% spośród tych, które przygotowane były. Istotny jest także inny aspekt. Mężczyźni, którzy uczestniczą w zajęciach w szkole rodzenia, są później większym wsparciem dla partnerek, o czym zresztą w rozmowie z nikaMag mówił ginekolog i androlog dr Maciej Socha. Mężczyzna, który wie, czego oczekiwać, także mniej się stresuje i bardziej rozumie potrzeby kobiety rodzącej w trakcie i po porodzie oraz dziecka. 

Jak wyglądają zajęcia w szkole rodzenia?

Zazwyczaj są to spotkania grupowe w formie wykładów z elementami praktycznymi. Dobre szkoły rodzenia zapraszają do prowadzenia takich zajęć różnych ekspertów – położne, doule, konsultantki laktacyjne, fizjoterapeutki itp. Uczestniczyć w zajęciach możesz sama lub z dowolną osobą towarzyszącą. W zależności od szkoły, zajęcia w niej mogą trwać od kilku dni (tzw. “szkoły ekspresowe”) do kilku miesięcy. Spotkania najczęściej odbywają się 2-4 razy w miesiącu i są podzielone tematyczne. Najczęściej na zajęcia w szkole rodzenia kwalifikowane są kobiety po 20. tygodniu ciąży.

Prowadzące zajęcia opowiadają jak zaczyna się poród, jak wyglądają różne fazy porodu, jak długo trwają, kiedy należy udać się do szpitala, jakie sygnały powinny zaniepokoić kobietę rodzącą. Udzielają także wskazówek osobom towarzyszącym – w jaki sposób mogą wesprzeć kobietę w czasie porodu, pokazują techniki masowania pleców itd. Położne w dobrych szkołach rodzenia poświęcają zazwyczaj sporo czasu na omówienie naturalnych metod łagodzenia bólu porodowego. Kolejny ważny temat – to karmienie piersią. Na szkole rodzenia można dowiedzieć się, jak zwiększyć szanse na udaną laktację. 

W dobie szerokiego dostępu do informacji w internecie mogłoby się wydawać, że szkoły rodzenia nie są tak użyteczne. I wiele kobiet niesłusznie rezygnuje z uczestniczenia w zajęciach. Jednak szkoła rodzenia oprócz przygotowania merytorycznego oferuje także “praktykę”. Położne pokazują, jak kąpać dziecko, jak przewijać, jak karmić, jak masować itp. Takie praktyczne zajęcia zazwyczaj są najbardziej popularne. Szkoła rodzenia pozwala rodzicom także poznać bliżej inne osoby borykające się podobnymi problemami i wątpliwościami. Oferuje także możliwość zadania położnym i innym ekspertom pytań, na które znalezienie wiarygodnej odpowiedzi w internecie jest problematyczne. 

Szkoły rodzenia chwalą sobie nie tylko osoby, przygotowujące się do pierwszego porodu, lecz także rodzice, których starsze dzieci już chodzą do szkoły. Postęp medyczny idzie do przodu, zmieniają się zalecenia związane z porodem i pielegnacją noworodków, dlatego aktualizowanie wiedzy zawsze się przydaje.
Wydawca nie prowadzi działalności leczniczej.