#dawkadobrostanu

Czy optymalna liczba przyjaciół, którą musisz mieć, to 150 osób?

Czas czytania: 1 min
Opublikowano 08/06/2022
Dwie uśmiechnięte przyjaciółki

Wielu znajomych czy kilkoro bliskich przyjaciół? Sprawdzamy, co wspólnego z rzeczywistością ma „liczba Dunbara“ i ilu przyjaciół naprawdę potrzebujemy, by czuć się spełnionymi w przyjaźni.

Optymalna liczba znajomości w naszym życiu to 150, uważa psycholog ewolucyjny i matematyk prof. Robin Dunbar. Swoją koncepcję rozwinął między innymi w książce „Ilu przyjaciół potrzebuje człowiek“. Tyle relacji, intymnych, bliskich i nieco dalszych, możemy utrzymać, a w liczbie tej zawierają się także członkowie rodziny. 150 to „liczba Dunbara“. Zdaniem profesora rodzina to po prostu „specjalny rodzaj przyjaciół“. „Najpierw mamy rodzinę, a potem, jeśli zostają nam miejsca, wypełniamy je przyjaciółmi i znajomymi, z którymi nie jesteśmy spokrewnieni. Przyjaźń w takim sensie jest relatywnie nowym zjawiskiem, konsekwencją dramatycznego zmniejszenia się liczebności rodzin w Europie i Ameryce Północnej w ostatních dwóch stuleciach“ – pisał prof. Dunbar. 

Jakie istnieją rodzaje przyjaciół?

W tak licznej grupie rodzaje więzi i relacje, które mamy z poszczególnymi osobami, oczywiście się różnią. Już Arystoteles wyróżniał 3 rodzaje przyjaźni: 

  • takie, które dziś określamy mianem „przydatnych“ lub „biznesowych“, 
  • te dla przyjemności,
  • prawdziwe, głębokie przyjaźnie oparte na głębokich uczuciach. 

W najbliższych kręgu jest zwykle 5 osób, nieco dalej – wciąż blisko – 12-15 osób. Z około 50 osobami widujemy się raz do roku. Reszta to po prostu znajomi, z którymi spotykamy się sporadycznie.

Z wiekiem mamy coraz mniej przyjaciół.

Jak się okazuje, im jesteśmy starsi, tym krąg naszych znajomych bardziej się zawęża 1. Ponadto, jak wynika z badania, które trwało ponad 30 lat,  a miało na celu ocenę zadowolenia z życia w kontekście relacji, najszczęśliwsi jesteśmy, jeśli w trzeciej dekadzie życia stawiamy na liczbę przyjaciół i znajomych, by w czwartej dekadzie to z jakości więzi uczynić priorytet.

Dunbar się mylił odnośnie optymalnej liczby przyjaciół?

Nowe badania przeprowadzone przez naukowców z uniwersytetu w Sztokholmie przynoszą jednak inne informacje. Zgodnie z ustaleniami badaczy, liczba znajomości, która jest optymalna, zdecydowanie różni się od liczby Dunbara. Prof. Dunbar swoje badania prowadził w oparciu o obserwacje grup naczelnych (małp). Tymczasem Andreas Wartel, współautor szwedzkiego badania, uważa, że „nie da się określić średniej dla ludzi w oparciu o dostępne metody i dane“ 2

Badacze podnoszą, iż liczba Dunbara opierała się na założeniu, że objętość kory mózgowej w mózgach naczelnych warunkuje wielkość grup społecznych, które mogą one tworzyć. Teraz naukowcy, używając technik statystycznych i zaawansowanej metodologii, uważają, że liczba 150 jest znacznie zawyżona. Według nich człowiek jest w stanie utrzymać i kultywować od  69 do 109 znajomości 3. Wskazują także, że istnieją zasadnicze różnice w budowie mózgu małp i ludzi oraz zdolnościach do tworzenia struktur społecznych. Nie można więc jeden do jednego przekładać na ludzi tego, jak więzi tworzą i pielęgnują naczelne.

Ile potrzebujemy bliskich przyjaciół?

Optymalna liczba bliskich przyjaciół to między 3 i 5 osobami – tyle naprawdę zażyłych relacji, które wymagają przecież czasu i zaangażowania emocjonalnego, jesteśmy w stanie utrzymać 4. I już taka liczba absolutnie wystarcza, żeby odczuwać większe zadowolenie z życia i czerpać z przyjaźni korzyści zdrowotne, o których przeczytasz tutaj.

Bibliografia:

  1. Carmichael, C. L., Reis, H. T., & Duberstein, P. R. (2015). In your 20s it’s quantity, in your 30s it’s quality: The prognostic value of social activity across 30 years of adulthood. Psychology and Aging, 30(1), 95–105.
  2. “New study deconstructs Dunbar’s number – yes, you can have more than 150 friends”, Stockholm University Communications Office, su.se, 5 maja 2021r.
  3. Lindenfors P, Wartel A, Lind J. 'Dunbar's number' deconstructed. Biol Lett. 2021 May;17(5):20210158.
  4. Suzanne Degges-White, “How Many Friends Do You Really Need in Adulthood?”, Psychology Today, 9 sierpnia 2019r.
    Wydawca nie prowadzi działalności leczniczej.