Nie masz przyjaciół? Ryzykujesz umrzeć wcześniej.

Przyjaciółki rozmawiają ze sobą o tym, że przyjaźń przedłuża życie i wzmacnia zdrowie
Czas czytania: 2 min
Opublikowano 23/12/2021

Liczne badania potwierdzają, że bogate życie społeczne obniża stres i pozytywnie wpływa na serce. Jednak od wybuchu pandemii jest 2 razy więcej osób, które nie mają przyjaciół. A to niesie ze sobą ryzyko dla zdrowia.

Przyjaciółki rozmawiają ze sobą o tym, że przyjaźń przedłuża życie i wzmacnia zdrowie

Potrzebujemy przyjaciół. Po prostu. "Można jeść tyle, ile się chce, pić tyle alkoholu, ile dusza zapragnie, zaniedbywać się do woli, unikać wszelkich ćwiczeń fizycznych i wdychać najbardziej zanieczyszczone powietrze, a różnica będzie nieznaczna. Natomiast brak przyjaciół wpływa radykalnie na długość życia" – dramatycznie pisze w swojej książce zatytułowanej „Friends“ oksfordzki profesor, antropolog Robin Dunbar. Tego samego zdania była matka Teresa, która mawiała, że samotność i poczucie bycia niepotrzebnym to najgorsze ubóstwo. 

Przyjaciele lepsi niż sport. 

Naukowcy twierdzą, że bogate życie społeczne obniża stres, poprawia nastrój, zachęca do pozytywnych zachowań związanych ze zdrowiem, pomaga w rekonwalescencji i pozytywnie wpływa na serce 1. Uczestnicy odpowiedniego badania, którzy mieli stabilny krąg przyjaciół i znajomych oraz były aktywne towarzysko, mieli więcej satysfakcji z życia 2. Przyjaźnie i inne bliskie relacje sprawiają, że mamy poczucie przynależności do wspólnoty. Jest to jedna z podstawowych ludzkich potrzeb. Kiedy mamy ludzi, którym ufamy, na których możemy się oprzeć, którym możemy się zwierzyć i z którymi możemy się pośmiać, czujemy się lepiej. 

Poczucie spełnienia i zadowolenia z życia spada, kiedy odczuwamy niedostatek takich relacji 3. Ich brak sprawia, że jesteśmy bardziej podatni na stres, który z kolei wiąże się z większym ryzykiem zapadnięcia na depresję, nerwicę czy inne zaburzenia psychiczne. Poczucie posiadania wsparcia w przyjaciołach sprawia, że mamy większe poczucie kontroli nad życiem i jego sensu. Czujemy się mniej samotni, czujemy się lepiej. 

Przyjaciel najlepszym przykładem. 

Przyjaźń również sprzyja kształtowaniu zdrowych nawyków. Kiedy nasi bliscy żyją zdrowo, mamy tendencję do podążania ich śladem 4. Przykładowo, jeśli przyjaciel postanawia przejść na dietę, jest duża szansa, że postąpimy podobnie. Powielanie zdrowych nawyków bliskich to nie wszystko. Otoczeni życzliwymi osobami, mamy więcej sił do walki z chorobą.

Takie tendencje widać u wszystkich grup wiekowych, zarówno wśród nastolatków, jak i osób w wieku średnim i tych bardzo dojrzałych. W tej ostatniej grupie wydaje się to zwłaszcza znaczące, bo wykracza daleko poza korzyści psychologiczne. Z wielu badań wynika, że obecność przyjaciół w życiu sprzyja zachowaniu funkcji poznawczych i zdrowia wśród starych ludzi. Trzeba pamiętać, że wiele osób, które wymagają stałej pomocy i opieki, może czuć się zwyczajnie samotna. Widać to w badaniach, które prowadzi Szlachetna Paczka. Z jej "Raportu o Samotności" płynie jeden wniosek: samotność, tak jak wirus, zabija 5. I nie jest to przenośnia. 

Ćwierć Europejczyków czuje się samotnie.

Pandemia i konieczna izolacja oraz dystans społeczny sprawiły, że czujemy się bardziej samotni niż kiedykolwiek. Z danych Komisji Europejskiej wynika, że liczba osób, które tak właśnie się czują, od początku pandemii podwoiła się. Obecnie samotny jest co czwarty Europejczyk 6

Wygląda na to, że świat pójdzie śladem Wielkiej Brytanii, która w 2018 roku powołała Ministerstwo Samotności. To dlatego, że aż 9 mln osób w tym kraju skarżyło się na samotność. "Poprzez połączenie służb zdrowia, biznesu, władz lokalnych, organizacji charytatywnych i grup społecznych będziemy podnosić świadomość na temat samotności i pomagać ludziom w budowaniu więzi, aby wiedli szczęśliwsze i zdrowsze życie"- pisała na Twitterze minister Tracey Crouch. 

Bibliografia:

  1. Ducharme J., “Why Spending Time With Friends Is One of the Best Things You Can Do for Your Health”. Time, 25 czerwca 2019r.
  2. Lin S., Faust L., Robles-Granda P., Kajdanowicz T., Chawla N.V., “Social network structure is predictive of health and wellness”. PLoS ONE 2019r.
  3. Amati V., Meggiolaro S., Rivellini G., Zaccarin S., “Social relations and life satisfaction: the role of friends”. Genus. 2018r.
  4. Lu P,, Oh J., Leahy K.E., Chopik W.J., “Friendship Importance Around the World: Links to Cultural Factors, Health, and Well-Being”. Front Psychol. 2021r.
  5.  “Raport o samotności. Pierwszy rok pandemii”, Szlachetna Paczka, 2021, dostęp 30 listopada 2021r.
  6. “Loneliness in the European Union”, Knowledge for Policy, European Comission, 26 listopada 2021r.
Wydawca nie prowadzi działalności leczniczej.