#dawkadobrostanu

Pozytywne zmiany, których możesz się spodziewać w ciąży.

Czas czytania: 2 min
Opublikowano 11/02/2022
Trzy zadowolone ciężarne kobiety, których ciąża zaskoczyła pozytywnymi zmianami w ciele.

W ciąży zmienia się wszystko. I choć wiele zmian negatywnie wpływa na samopoczucie kobiety, są i takie, które mogą być powodem do radości. Lepszy stan włosów, skóry, paznokci, ale też mniejsze ryzyko zachorowania na raka i większa wiara w siebie.

Wiele zmian, zarówno pozytywnych, jak i negatywnych, wynika z podwyższonych poziomów hormonów, głównie estrogenu i progesteronu. W czasie ciąży organizm kobiety produkuje więcej estrogenu niż w ciągu całego życia. Hormony mają za zadanie przygotować organizm do jak najlepszego wspierania rozwijającego się w macicy płodu. Jednak ich działanie ma też kilka “skutków ubocznych”. 

Gęstsze włosy i mocniejsze paznokcie.

Włosy i paznokcie mogą ulec wzmocnieniu. To zasługa estrogenu. Wiele kobiet w ciąży cieszy się pięknymi, mocnymi włosami i paznokciami, które nie łamią się tak łatwo i szybko rosną. Niestety, po ciąży się to zmieni. Kiedy po porodzie poziom estrogenu wróci do normy, włosy będą wypadać. I to o wiele bardziej niż przed ciążą. Stan włosów i paznokci powinien wrócić do normy ok. 6 miesięcy po porodzie.

Młodsza cera.

Promienny wygląd i piękna skóra to te "skutki uboczne" niełatwych 9 miesięcy ciąży, z których można się tylko cieszyć. To z powodu zwiększonego krążenia krwi, które sprawia, że skóra wygląda, jakby była muśnięta słońcem. Owszem, nie brakuje kobiet, które w związku ze zmianami hormonalnymi narzekają na stan skóry. Jednak wiele jest i takich, które cieszą się jasną, wolną od wyprysków i rozświetloną cerą.

Większe piersi.

Jeśli zawsze marzyłaś o większym biuście, ciąża jest Twoim sprzymierzeńcem. Nawet te kobiety, które wcześniej narzekały na zbyt małe (ich zdaniem) piersi, w ciąży i połogu mają duży, pełny biust. Zdarza się, wcale nierzadko, że zmiana jest trwała. Tak będzie u jednych kobiet, podczas gdy inne doświadczą kolejnej zmiany po porodzie lub zakończeniu karmienia. Choć warto przyznać, że większe piersi czasem mogą sprawiać też kłopoty, np. podczas spania lub zajęć sportowych.

Większa ochota na seks.

Wcale niemała część kobiet w ciąży ma wielką ochotę na seks. Znowu, to hormony i zwiększone ciśnienie krwi. Często dotyczy to pierwszego trymestru, ale może trwać dłużej. Zwiększa się nie tylko libido, ale i doznania w trakcie seksu. Jeśli ciąża nie jest zagrożona, nie ma żadnych przeciwwskazań do stosunków seksualnych. 

Większa wiara w siebie.

Po wszystkich doświadczeniach w ciąży i jej długo oczekiwanym rozwiązaniu wiele kobiet czuje się jak “superbohaterki”. Szczególnie ostre te odczucia są kilka pierwszych dni/tygodni po porodzie siłami natury. Jednak niezależnie od sposobu rozwiązania, emocje i uczucia związane z ciążą pozostają w pamięci na długie lata (a czasem na zawsze). Cały wysiłek kobiety, włożony w to, żeby sprowadzić na świat dziecko, jest prawdziwym wyczynem bohaterskim. Sprawia, że kobieta czuję swoją prawdziwą moc.

Większa akceptacja swojego ciała.

Mimo tego, że część zmian ciążowych może nieodwracalnie zmienić wygląd ciała (np. rozstępy), ciąża pomaga niektórym kobietom wreszcie siebie zaakceptować. Uświadomienie sobie ogromu zmian fizjologicznych, które niesie ze sobą ciąża, pomaga z podziwem i wdzięcznością popatrzeć na swoje ciało, wreszcie je docenić i polubić (jeśli to nie wydarzyło się wcześniej).

Mniejsze ryzyko zachorowania na raka.

Szereg badań naukowych dowodzi, że ciąża zmniejsza ryzyko zachorowania na raka jajnika i piersi. Szczególnie jeśli kobieta też karmiła piersią po porodzie. Chodzi o ekspozycję na hormony, wydzielane podczas cyklu menstruacyjnego. Owulacja zwiększa ryzyko raka za każdym razem, ale gdy jajeczko jest zapłodnione, ryzyko się obniża

Oprócz wymienionych wyżej pozytywnych zmian, są i negatywne, z którymi musi zmierzyć się kobieta w ciąży. Przeczytasz o nich w osobnym artykule.

Bibliografia:

  1. Oad S., “Body Love: 8 Positive Changes of Pregnancy”. Babyinfo.com.au, 12 sierpnia 2020r.
  2. “Reproductive History and Cancer Risk”, National Cancer Institute, dostęp 28 grudnia 2021r.
  3. Grunebau A., “10 Positive Pregnancy Changes in Women”. Babymed.com, 17 maja 2021r.
  4. Nierenberg C., “Body Changes During Pregnancy”. Livescience.com, 19 maja 2015r.
  5. “Pregnancy stages and changes”, Department of Health, State Government of Victoria, Australia, dostęp 28 grudnia 2021r.
  6. “Sex in pregnancy”, National Health Service UK, dostęp 28 grudnia 2021r.
Wydawca nie prowadzi działalności leczniczej.