

Coraz więcej osób zmaga się z różnego rodzaju zaburzeniami depresyjnymi. W poszukiwaniu skutecznego remedium lekarze zwrócili baczniejszą uwagę na zioła. Z wielu badań wynika, że są skuteczne w walce z tą plagą XXI wieku.

Dekadę temu Światowa Organizacja Zdrowia alarmowała, że depresja to 4. najgroźniejsza choroba świata. Wówczas cierpiało na nią 10% populacji, a z szacunków wynikało, że w 2020 roku będzie 2., zaraz po chorobie niedokrwiennej serca. Pesymistyczne prognozy sprawdziły się – dziś zaburzenia depresyjne, mające ogromny wpływ nie tylko na zmagające się z nimi osoby, ale także całe społeczeństwa, są już na drugim miejscu 1,2. Z depresją często łączą się zaburzenia nerwicowe oraz zaburzenia snu, a środowisko naukowe, w poszukiwaniu skutecznych metod leczenia i wspomagania leczenia, coraz uważniej przygląda się środkom znanym od tysięcy lat – ziołom i innych roślinom uznawanym za lecznicze.
Zioła na depresję: czy są skuteczne?
Z ziół i ich właściwości korzystali już, jak można wnosić z analizy miejsc pochówków, neandertalczycy 3. Historia ziołolecznictwa towarzyszy więc historii człowieka od początku, a to, co dawniej uznawano za magiczne właściwości ziół, to po prostu działanie ich naturalnych substancji. Jak podkreślają współcześni naukowcy, zioła mają zastosowanie w zaburzeniach nastroju, bo wiele roślin zawiera związki, które „mogą wspomagać leczenie [tego schorzenia – depresji, przyp. red.], działając holistycznie na organizm pacjenta, tym bardziej, że depresja dotyczy całego organizmu, powodując dysfunkcje wielonarządowe“ 4.
Badania kliniczne potwierdziły, że najskuteczniejszymi roślinami, które mogą być zarówno stosowane samodzielnie – przy lżejszych zaburzeniach – jak i uzupełniać inne formy leczenia, w tym farmakologiczne, są:
- Bacopa monnieri (Water hyssop) – Brahmi - bakopa drobnolistna
- Crocus sativus – szafran uprawny,
- Eleutherococcus senticosus – żeń-szeń syberyjski,
- Griffonia simplicifolia (Griffonia) - czarna fasola afrykańska,
- Hypericum perforatum – dziurawiec zwyczajny,
- Piper methysticum – pieprz metystynowy,
- Rhodiola rosea – różaniec górski.
Przyjrzyjmy się niektórym z tych roślin bardziej dokładnie. Oto jakie mają właściwości, potwierdzone badaniami klinicznymi 5:
Brahmi lub Jalanimba.
Pod taką nazwą znana jest ta roślina w Indiach, stosowana jest w ajurwedzie, czyli tradycyjnym hinduskim leczeniu, od tysięcy lat. Po polsku jej nazwa brzmi “bakopa drobnolistna”. Stosuje się ją w leczeniu padaczki, bezsenności, w stanach napięcia nerwowego i jako środek pomagający w wyciszaniu stanów lękowych. Badania potwierdzają skuteczność stosowania tej rośliny i jej pochodnych w leczeniu dzieci z ADHD, rekonwalescencji po udarze, a także w padaczce.
Szafran.
Znany głównie jako droga przyprawa, nieodłączny składnik m.in. risotto alla milanese. Jednak ta roślina od stuleci wykorzystywana jest w medycynie: działa przeciwskurczowo, pomaga na trawienie, poprawia apetyt oraz nastrój. Ma działanie antydepresyjne, wyksztuśne, przeciwdrgawkowe, antynowotworowe oraz antybakteryjne. Zwiększa stężenie serotoniny i dopaminy w ośrodkowym układzie nerwowym. Z randomizowanych badań wynika, że podawanie 30 mg ekstraktu z szafranu przez sześć tygodni powoduje zmniejszenie objawów depresji w porównaniu do osób, które przez ten sam czas przyjmowały placebo.
Żeń-szeń.
Ekstrakty z tej, długo uznawanej za magiczną, rośliny stosuje się z dużym powodzeniem we wspieraniu osób z zaburzeniami depresyjnymi i/lub lękowymi, mają także działanie przeciwzapalne, odtruwające i antyoksydacyjne. Jak podaje magazyn „Psychiatria polska“, aktywność antydepresyjną ekstraktów żeń-szenia badano na szczurach.
Dziurawiec.
Wysoko na liście ziół, które wykazują działanie przeciwdepresyjne, jest także dziurawiec. Ekstrakty z tej rośliny hamują wychwyt zwrotny serotoniny i działają jak inhibitory MAO czyli na tej samej zasadzie, co leki farmakologiczne. Z badań przeprowadzonych w 1996 roku, dotyczących chorych o łagodnym i umiarkowanym stopniu depresji, wynika, iż dziurawiec jest skuteczniejszy od placebo, a jego skuteczność jest porównywalna ze środkami farmakologicznymi.
Pieprz metystynowy, czyli kava kava.
To roślina, której w Polsce długo nie wolno było posiadać, bowiem widniała w wykazie substancji psychotropowych, środków odurzających oraz nowych substancji psychoaktywnych. Jednak od trzech lat można ją sprowadzać legalnie z zagranicy. W przypadku tej rośliny należy zachować dużą ostrożność i skonsultować się z lekarzem przed jej zastosowaniem. Napar jest uważany skuteczny w leczeniu infekcji, bólów mięśni i tych występujących podczas miesiączki, a także bezsenności, chorób skóry i układu moczowego, od wieków stosuje się go także do leczenia zaburzeń depresyjnych i stanów lękowych.
Poza listą powyżej, można również skorzystać z uspokajających właściwości takich roślin, jak:
- Valeriana officinalis – kozłek lekarski,
- Passiflora incarnata – męczennica cielista,
- Lavandula angustifolia – lawenda wąskolistna,
- Melisa officinalis – melisa lekarska,
- Leonurus cardiaca – serdecznik lekarski,
- Humulus lupulus – chmiel zwyczajny.
Pamiętajmy jednak, że zioła są skuteczne, ale mogą też działać na szkodę jeśli są stosowane bez umiaru lub w nieodpowiedniej dawce. Tak jak leki, mają szereg przeciwwskazań, niektórych ziół nie wolno też stosować w połączeniu z leczeniem farmakologicznym. Najbezpieczniejszą opcją będzie zatem konsultacja ze specjalistą – lekarzem i/lub doświadczonym zielarzem (fitoterapeutą), któremu ufamy.
Bibliografia:
- Liu L., Liu C., Wang Y., Wang P., Li Y., Li B., “Herbal Medicine for Anxiety, Depression and Insomnia”. Curr Neuropharmacol. 2015.
- Muszyńska B., Łojewski M., Rojowski J. i inni, “Surowce naturalne mające znaczenie w profilaktyce i wspomagające leczenie depresji”, Psychiatr. Pol. 2015.
- “Study reveals Neanderthals at El Sidrón in Northern Spain had knowledge of plants’ healing qualities”, University of York, dostęp 14 grudnia 2021r.
- Muszyńska B., dz.cyt.
- Wszystkie opisy właściwości i badań pochodzą z Muszyńska B., dz.cyt.


Co wyróżnia naszą kapsułkę?
Kapsułka nikalab zachwyca nie tylko wyglądem, ale też swoim działaniem. W odróżnieniu od innych kapsułek, omija kwasy żołądkowe, uwalniając cenne składniki dopiero w jelicie cienkim. Bo właśnie tam są wchłaniane.

Jak przygotować się do ciąży?
Żywienie, suplementacja, styl życia – z tym musisz zrobić porządek już na etapie myślenia o powiększeniu rodziny. Podpowiadamy, od czego zacząć, planując ciążę.
