Dlaczego w nikalab jest jeden suplement na całą ciążę?

Kobieta w ciąży siedzi obok słoiczka z suplementem diety dla kobiet w ciąży od nikalab
Czas czytania: 4 min
Opublikowano 16/08/2022

Producenci suplementów diety dla kobiet w ciąży zazwyczaj tworzą różne formulacje pod różne trymestry ciąży. Tłumaczymy, dlaczego w nikalab jest inaczej.

Kobieta w ciąży siedzi obok słoiczka z suplementem diety dla kobiet w ciąży od nikalab

Popularne na rynku suplementy diety dla kobiet w ciąży często są dopasowane do etapu ciąży. Produkt przeznaczony dla pierwszego trymestru jest zazwyczaj oznaczony cyfrą 1, dla drugiego i trzeciego trymestru ciąży – cyfrą 2. Jednak czy taki podział ma oparcie w dowodach naukowych? Czy rzeczywiście kobiety w różnych trymestrach ciąży potrzebują odmiennych zestawów suplementów? Sprawdźmy. 

Co mówi o suplementacji w ciąży Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników?

Najbardziej wpływowym dokumentem w temacie suplementacji w ciąży są oficjalne Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników (PTGiP), których ostatnia wersja ukazała się w 2020 roku 1. Autorzy rekomendacji podkreślają (tak samo jak my w nikalab), że to dieta jest głównym źródłem mikroelementów i witamin dla kobiet, także w ciąży. Niezależnie od jej tygodnia czy miesiąca.

Co do suplementacji, wytyczne lekarzy i naukowców mówią o korzyściach z przyjmowania przez cały okres ciąży u zdrowych kobiet 4 składników – witaminy D3, kwasów DHA (Omega-3), jodu i kwasu foliowego

 • Witamina D3 ma udowodniony pozytywny wpływ na przebieg ciąży. Może zmniejszać ryzyko poronień, stanu przedrzucawkowego (preeklampsji), cukrzycy ciążowej, krwotoków poporodowych i niskiej masy urodzeniowej dziecka 2.
 • Kwas foliowy jest niezbędnym składnikiem dla prawidłowego rozwoju układu nerwowego dziecka. Jego przyjmowanie w okresie starań o dziecko i pierwszych tygodniach ciąży obniża ryzyko wad cewy nerwowej płodu i związanych z tym komplikacji i poronień aż o 70% 3.
 • Kwasy DHA (Omega-3) pomagają w kształtowaniu systemu nerwowego płodu, a także jego mózgu i wzroku. Wspierają psychoruchowy rozwój dziecka. Przyszła mama, suplementując kwasy Omega-3, obniża u siebie ryzyko depresji, preeklampsji oraz porodu przedwczesnego 4
 • Jod jest niezbędny dla prawidłowej pracy tarczycy, zarówno u matki, jak i dziecka. Jego niedobór powoduje choroby tarczycy i może zaburzać rozwój mózgu dziecka, powodować uszkodzenia układu nerwowego, upośledzenie umysłowe, niedosłuch i głuchotę. Niedobór jodu zwiększa także ryzyko poronień i porodu przedwczesnego 5

Więcej o suplementacji w ciąży przeczytasz w tym artykule

Zalecenia co do przyjmowania powyższych składników nie są podzielone według trymestrów i są oparte na badaniach naukowych z całego świata dotyczących różnych kobiet ciężarnych. To oznacza, że istniejące dowody naukowe nie pozwalają twierdzić, że dla każdego okresu ciąży potrzebny jest inny zestaw suplementów. O nieco odmiennym ich zapotrzebowaniu w rekomendacjach PTGiP wspomina się tylko w kontekście kwasu foliowego i żelaza. Przyjrzyjmy się zatem bliżej tym składnikom.

Kwas foliowy w ciąży.

Jedyny składnik z czterech wymienionych przez PTGiP, przy którym wspomina się o nieco zmieniającym się zapotrzebowaniu, to kwas foliowy. W pierwszym  trymestrze zaleca się jego stosowanie w dawce 0,4–0,8 mg dziennie, a po 12. tygodniu i w okresie karmienia piersią w dawce 0,6–0,8 mg dziennie. Jak widać, nawet tutaj dawki różnią się nieznacznie. Biorąc pod uwagę te rekomendacje, dodaliśmy do Bazy na co dzień nikalab dla kobiet w ciąży 0,6 mg aktywnego, dobrze przyswajalnego kwasu foliowego. Ta dawka jest zgodna zarówno z zaleceniami dla pierwszego, jak i dla kolejnych trymestrów ciąży. 

Co z suplementacją żelaza w ciąży?

Żelazo to dość kontrowersyjny składnik suplementacji w ciąży. Jest krytycznie ważnym minerałem dla przybierania dziecka na wadze, rozwoju jego mózgu i przebiegu ciąży 6. PTGiP podkreśla, że w normalnych warunkach dieta absolutnie wystarcza do pokrycia zapotrzebowania na żelazo, jednak w ciąży organizm kobiety potrzebuje go więcej, szczególnie w trzecim trymestrze. Mogłoby się wydawać zatem, że żelazo powinno być na liście suplementów dla kobiet – na przykład w końcówce ciąży. Jednak lekarze i naukowcy uprzedzają – przyjmowanie żelaza należy traktować ze szczególną ostrożnością.

Jeśli na moment zajścia w ciążę przyszła mama ma wystarczające zapasy tego składnika (o czym świadczy poziom ferrytyny we krwi na poziomie 60–70 mcg/l), prawdopodobnie żelaza nie zabraknie ani dla niej, ani dla płodu. Suplementacja dodatkowego żelaza w tej sytuacji może nawet zaszkodzić i spowodować m.in. rozwój insulinooporności, cukrzycy ciążowej i stanu przedrzucawkowego (preeklampsji) 7

Jeśli przyszła mama nie ma wystarczających zapasów żelaza, popularne kompleksy witamin i minerałów dla kobiet w ciąży nie uzupełnią tego niedoboru w sposób wystarczający. Potrzebna jest konsultacja lekarza i indywidualny dobór odpowiedniego preparatu z żelazem oraz jego optymalnej dawki

Dlatego PTGiP (jak i większość podobnych towarzystw świata) nie rekomenduje przyjmować żelazo profilaktycznie, bez wyraźnych wskazań lekarza – ani w pierwszym, ani w drugim, ani w trzecim trymestrze ciąży. Nie ma podstaw naukowych, by umieszczać ten składnik w uniwersalnych zestawach kierowanych do przyszłych mam, niezależnie od trymestru ciąży. Dlatego nie znajdziesz żelaza w Bazach nikalab. Więcej o tym, jak suplementacja żelazem może szkodzić, przeczytasz w tym artykule.

Baza na co dzień nikalab – jeden produkt na całą ciąże. 

Formulacje Baz na co dzień nikalab dla kobiet w ciąży zostały stworzone przez interdyscyplinarny zespół lekarzy, naukowców, farmaceutów, dietetyków i technologów żywności w ten sposób, by mądrze uzupełniać dietę przyszłej mamy – przez cały okres ciąży. Dawki poszczególnych składników są także zgodne z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników.

Oprócz wymienionych już kwasu foliowego, witaminy D3, jodu i kwasów Omega-3 w odpowiednich dawkach, dodaliśmy do naszych Baz na co dzień dla kobiet w ciąży cholinę i witaminę B12. Badania kliniczne mówią o tym, że te składniki są bardzo wartościowe dla rozwoju ciąży i dziecka. W pierwszych tygodniach ciąży zapotrzebowanie na nie wzrasta 8,9 i utrzymuje się przez całą ciążę. Cholina i witamina B12 przyczyniają się do utrzymania ciąży na jej początku 10,11,12, wspierają rozwój mózgu dziecka przez wszystkie trzy trymestry 13, a także wspomagają organizm mamy, jej sen, samopoczucie i procesy tworzenia krwi. Więcej o korzyściach zdrowotnych, które zapewnia Baza nikalab dla kobiet w ciąży, dowiesz się z tego artykułu. 

Suplementacja Bazą na co dzień nikalab jest też bardzo wygodna. Przyszła mam nie musi pilnować, by zmienić suplement w określonym tygodniu. Wystarczy, że w momencie, kiedy dowie się o ciąży, zamieni swoją Bazę na co dzień 18-49 lat (która jest zalecana w czasie starań o dziecko) na Bazę na co dzień dla kobiet w ciąży. Jej suplementację można kontynuować aż do momentu porodu. A jeśli dodatkowo wybierze naszą subskrypcję, dopilnujemy, by nowy słoiczek z kapsułkami nikalab przychodził do wybranego paczkomatu lub domu co 30 dni, czyli kiedy poprzednie opakowanie się skończy. W ten sposób jest łatwiej zachować ciągłość suplementacji i zapewnić sobie i dziecku to, co niezbędne. Po porodzie zalecamy dokończyć rozpoczęty słoiczek z Bazą ciążową i przestawić się znowu na Bazę na co dzień dla kobiet 18-49 lat, zarówno jeśli karmisz piersią, jak i nie. 

Dodatkowo każdy słoiczek Bazy na co dzień dla kobiet w ciąży zawiera wkładkę zapachową nasączoną naturalnym olejkiem eterycznym o zapachu cytryny, który pomaga niwelować mdłości, będące zmorą niejednej kobiety ciężarnej. Więcej o naszej wkładce zapachowej przeczytasz tu. 

W ciąży bardzo ważna jest też jakość jedzenie i suplementów diety, które przyjmujemy. Dlatego zanim kupisz jakikolwiek produkt, zajrzyj tutaj po wskazówki, na co warto uważać podczas wyboru suplementu dla siebie.

Bibliografia:

 1. Zimmer, P. Sieroszewski, P. Oszukowski, H.Huras, T.Fuchs, A.Pawłosek, Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników dotyczące suplementacji u kobiet ciężarnych, Ginekologia i Perinatologia Praktyczna 2020 tom 5, nr 4, strony 170–181.
 2. Jak wyżej.
 3. L.E. Martínez-Garza. Editorial. October - December 2016. Twenty-five years of knowledge of the prevention of neural tube defects with folic acid.
 4. Zimmer. dz.cyt.
 5. Jak wyżej.
 6. Rahtan M., “Konieczność suplementacji żelaza u ciężarnych jest powszechna”. Puls Medycyny, 11 marca 2021r.
 7. Jirakittidul P., Sirichotiyakul S., Ruengorn C. i inni, “Effect of iron supplementation during early pregnancy on the development of gestational hypertension and pre-eclampsia”. Arch Gynecol Obstet 2018r.
 8. EFSA, “Scientific Opinion on Dietary Reference Values for cobalamin (vitamin B12)”, EFSA Journal, 9 lipca 2015r.
 9. “Dietary reference values: EFSA publishes advice on choline”, European Food Safety Authority, 17 sieprnia 2016r.
 10. Obeid R., Murphy M., Solé-Navais P., Yajnik C., “Cobalamin Status from Pregnancy to Early Childhood: Lessons from Global Experience”. Adv Nutr. 2017r.
 11. Robertson J.A., Gallagher N.D., “Increased intestinal uptake of cobalamin in pregnancy does not require synthesis of new receptors”. Biochim Biophys Acta. 1983r.
 12. Candito M., Magnaldo S., Bayle J., Dor J.F., Gillet Y., Bongain A., Van Obberghen E., “Clinical B12 deficiency in one case of recurrent spontaneous pregnancy loss”. Clin Chem Lab Med. 2003r.
 13. Korsmo H.W., Jiang X., Caudill M.A., “Choline: Exploring the Growing Science on Its Benefits for Moms and Babies”. Nutrients. 2019r.
  Wydawca nie prowadzi działalności leczniczej.