

Pandemia, wojna, inflacja. Do tego kryzys męskości, o którym mówi coraz więcej psychologów i socjologów. Wszystko to sprawia, że uprawiamy coraz mniej seksu – to trend widoczny na całym świecie – i zupełnie nie umiemy o nim rozmawiać. Ale: można się tego nauczyć.

Zawstydzani od małego, w przedszkolach i szkołach uczeni (jeśli w ogóle) o "broszkach" i "siurdakach", zanurzeni w dusznych oparach ultrakatolickiej mentalności, nie potrafimy swobodnie wyrażać swoich potrzeb seksualnych i nawet będąc w stałym związku/małżeństwie, nie bardzo wiemy, jak się komunikować. Wprawdzie zgodnie z raportem prof. Zbigniewa Izdebskiego na temat seksualności Polek i Polaków 51% pozytywnie ocenia swoje życie seksualne, co jest widoczne głównie wśród osób w wieku 30-49 lat 1, jednak można na te dane spojrzeć inaczej.
Co druga osoba w Polsce ocenia swoje życie seksualnie źle.
Aż 49% nie ma dobrego zdania o tej sferze życia. To bardzo dużo, a często powodem jest nie tylko stres i przemęczenie, choć to ogromnie istotne czynniki, ale także zwykły, polski, wpajany nam od małego wstyd. W dodatku wszyscy mamy kompleksy, zmartwienia, starzejmy się, ciało się zmienia, rodzą się dzieci, transformacji ulega dynamika relacji. To wszystko ma ogromny wpływ na życie seksualne i to, jak do niego podchodzimy. I to, jak się wstydzimy powiedzieć otwarcie o tym, czego oczekujemy, co sprawia nam kłopot, czego chcielibyśmy więcej, a czego mniej. To zresztą nie dotyczy tylko Polek i Polaków. Nawet pobieżna lektura badań naukowych 2, a także forów internetowych i dyskusji w mediach społecznościowych pokazuje, że globalnie bardzo wiele osób zwyczajnie wstydzi się rozmawiać o seksie. I wszystkim, co związane z seksualnością.
"Wstyd związany z seksem może manifestować się w różnych obszarach naszego życia – wstydzimy się okresu, naszego ciała, tego, że mamy chorobę przenoszą drogą płciową, a nawet naszej płci czy orientacji seksualnej. Wypływa to z wielu źródeł, łącznie z kulturą i religią, sposobem wychowania, doświadczeniami z przeszłości, a nawet historii, które słyszeliśmy od innych" – mówiła w rozmowie z magazynem "PsychCentral" dr Sara C.Flowers z Planned Parenthood Federation of America 3.
No dobrze, ale jak się tego wstydu pozbyć?
Dr Flowers podkreśla przede wszystkim znaczenie akceptacji – bo każde ciało jest inne, inaczej działa, a najlepiej definiuje je nie społeczeństwo, ale osoba, do której owo ciało należy.
W rozmowie z "Dziennikiem" 4 konsultantka erotyczna Anna Moderska podzieliła się kilkoma sposobami, jak skutecznie (i bez wstydu!) rozmawiać z partnerem o seksie. Przede wszystkim o naszym życiu seksualnym rozmawiamy nie bezpośrednio po seksie i nie w sypialni. Taka rozmowa powinna odbyć się w neutralnym miejscu. Uwaga na emocje, które na pewno się pojawią. To powinna być spokojna rozmowa, bez krzyku, oskarżeń, obwiniania się. I bez telefonów! Bardzo ważna jest szczerość: mówimy otwartym tekstem. "Chcę porozmawiać, bo czuję, że jest przestrzeń, nad którą warto popracować, a robię to dlatego, że Cię kocham i chcę, by było między nami lepiej" – to przykładowe zdanie, od którego można zacząć rozmowę. Bo rozmawiacie po to, by coś zmienić i poprawić, a nie, by wyliczać niedociągnięcia.
Nie mów o swoich wyobrażeniach, tylko o faktach i odczuciach, i nie stosuj dużych kwantyfikatorów ("bo ty zawsze", "bo ty nigdy"). Skup się na tym, co tu i teraz. Jeśli mówisz o tym, co ci nie odpowiada, możesz to zrównoważyć "dobrym feedbackiem" – "bardzo lubię, kiedy...", "dobrze wspominam...". To pomaga zmniejszyć napięcie. Pamiętaj też, że nie musisz w jednej rozmowie powiedzieć wszystkiego – macie czas na kontynuację. Ważne, że zaczęliście rozmawiać. A pomocna może być ostatnio wydana książka dziennikarki Ewy Wanat o wiele mówiącym tytule "Pieprzyć wstyd" 5.
Bibliografia:
- Prof. Zbigniew Izdebski , Zdrowie, relacje w związkach i życie seksualne Polaków, 29 października 2020r., uw.edu.pl.
- Ueda P, Mercer CH, Ghaznavi C, Herbenick D. Trends in Frequency of Sexual Activity and Number of Sexual Partners Among Adults Aged 18 to 44 Years in the US, 2000-2018. JAMA Netw Open. 2020;3(6):e203833.
- Taneasha White, “How to Leave Shame Out of Your Sex Life”, psychcentral.com, 27 sierpnia 2021r.
- “Nic na siłę, ale bez wstydu! 6 zasad rozmawiania z partnerem o seksie”, dziennik.pl, 30 września 2015r.
- Ewa Wanat, “Pieprzyć wstyd. Historia rewolucji seksualnej”. Wydawnictwo Filtry, 2022r.


Co wyróżnia naszą kapsułkę?
Kapsułka nikalab zachwyca nie tylko wyglądem, ale też swoim działaniem. Przy jej produkcji zastosowaliśmy 2 innowacyjne technologie - DRcaps® i DUOCAP®. DRcaps® jest odporna na kwasy żołądkowe, uwalnia cenne składniki dopiero w jelicie cienkim. Bo właśnie tam są wchłaniane.

Co warto zrobić, przygotowując się do ciąży?
Żywienie, suplementacja, styl życia – z tym musisz zrobić porządek już na etapie myślenia o powiększeniu rodziny. Podpowiadamy, od czego zacząć, planując ciążę.
