Jak rozmawiać o seksie bez wstydu?

Para, która rozmawia o seksie bez wstydu
Czas czytania: 2 min
Opublikowano 14/10/2022

Pandemia, wojna, inflacja. Do tego kryzys męskości, o którym mówi coraz więcej psychologów i socjologów. Wszystko to sprawia, że uprawiamy coraz mniej seksu – to trend widoczny na całym świecie – i zupełnie nie umiemy o nim rozmawiać. Ale: można się tego nauczyć.

Para, która rozmawia o seksie bez wstydu

Zawstydzani od małego, w przedszkolach i szkołach uczeni (jeśli w ogóle) o "broszkach" i "siurdakach", zanurzeni w dusznych oparach ultrakatolickiej mentalności, nie potrafimy swobodnie wyrażać swoich potrzeb seksualnych i nawet będąc w stałym związku/małżeństwie, nie bardzo wiemy, jak się komunikować. Wprawdzie zgodnie z raportem prof. Zbigniewa Izdebskiego na temat seksualności Polek i Polaków 51% pozytywnie ocenia swoje życie seksualne, co jest widoczne głównie wśród osób w wieku 30-49 lat 1, jednak można na te dane spojrzeć inaczej. 

Co druga osoba w Polsce ocenia swoje życie seksualnie źle.

49% nie ma dobrego zdania o tej sferze życia. To bardzo dużo, a często powodem jest nie tylko stres i przemęczenie, choć to ogromnie istotne czynniki, ale także zwykły, polski, wpajany nam od małego wstyd. W dodatku wszyscy mamy kompleksy, zmartwienia, starzejmy się, ciało się zmienia, rodzą się dzieci, transformacji ulega dynamika relacji. To wszystko ma ogromny wpływ na życie seksualne i to, jak do niego podchodzimy. I to, jak się wstydzimy powiedzieć otwarcie o tym, czego oczekujemy, co sprawia nam kłopot, czego chcielibyśmy więcej, a czego mniej. To zresztą nie dotyczy tylko Polek i Polaków. Nawet pobieżna lektura badań naukowych 2, a także forów internetowych i dyskusji w mediach społecznościowych pokazuje, że globalnie bardzo wiele osób zwyczajnie wstydzi się rozmawiać o seksie. I wszystkim, co związane z seksualnością.

"Wstyd związany z seksem może manifestować się w różnych obszarach naszego życia – wstydzimy się okresu, naszego ciała, tego, że mamy chorobę przenoszą drogą płciową, a nawet naszej płci czy orientacji seksualnej. Wypływa to z wielu źródeł, łącznie z kulturą i religią, sposobem wychowania, doświadczeniami z przeszłości, a nawet historii, które słyszeliśmy od innych" – mówiła w rozmowie z magazynem "PsychCentral" dr Sara C.Flowers z Planned Parenthood Federation of America 3.

No dobrze, ale jak się tego wstydu pozbyć? 

Dr Flowers podkreśla przede wszystkim znaczenie akceptacji – bo każde ciało jest inne, inaczej działa, a najlepiej definiuje je nie społeczeństwo, ale osoba, do której owo ciało należy.

W rozmowie z "Dziennikiem" 4 konsultantka erotyczna Anna Moderska podzieliła się kilkoma sposobami, jak skutecznie (i bez wstydu!) rozmawiać z partnerem o seksie. Przede wszystkim o naszym życiu seksualnym rozmawiamy nie bezpośrednio po seksie i nie w sypialni. Taka rozmowa powinna odbyć się w neutralnym miejscu. Uwaga na emocje, które na pewno się pojawią. To powinna być spokojna rozmowa, bez krzyku, oskarżeń, obwiniania się. I bez telefonów! Bardzo ważna jest szczerość: mówimy otwartym tekstem. "Chcę porozmawiać, bo czuję, że jest przestrzeń, nad którą warto popracować, a robię to dlatego, że Cię kocham i chcę, by było między nami lepiej" – to przykładowe zdanie, od którego można zacząć rozmowę. Bo rozmawiacie po to, by coś zmienić i poprawić, a nie, by wyliczać niedociągnięcia. 

Nie mów o swoich wyobrażeniach, tylko o faktach i odczuciach, i nie stosuj dużych kwantyfikatorów ("bo ty zawsze", "bo ty nigdy"). Skup się na tym, co tu i teraz. Jeśli mówisz o tym, co ci nie odpowiada, możesz to zrównoważyć "dobrym feedbackiem" – "bardzo lubię, kiedy...", "dobrze wspominam...". To pomaga zmniejszyć napięcie. Pamiętaj też, że nie musisz w jednej rozmowie powiedzieć wszystkiego – macie czas na kontynuację. Ważne, że zaczęliście rozmawiać. A pomocna może być ostatnio wydana książka dziennikarki Ewy Wanat o wiele mówiącym tytule "Pieprzyć wstyd" 5.

Bibliografia:

  1. Prof. Zbigniew Izdebski , Zdrowie, relacje w związkach i życie seksualne Polaków, 29 października 2020r., uw.edu.pl.
  2. Ueda P, Mercer CH, Ghaznavi C, Herbenick D. Trends in Frequency of Sexual Activity and Number of Sexual Partners Among Adults Aged 18 to 44 Years in the US, 2000-2018. JAMA Netw Open. 2020;3(6):e203833.
  3. Taneasha White, “How to Leave Shame Out of Your Sex Life”, psychcentral.com, 27 sierpnia 2021r.
  4. “Nic na siłę, ale bez wstydu! 6 zasad rozmawiania z partnerem o seksie”, dziennik.pl, 30 września 2015r.
  5. Ewa Wanat, “Pieprzyć wstyd. Historia rewolucji seksualnej”. Wydawnictwo Filtry, 2022r.
Wydawca nie prowadzi działalności leczniczej.