Glinki kosmetyczne – który kolor wybierzesz?

Kobieta nanosząca na twarz maseczkę z kolorową glinką kosmetyczną
Czas czytania: 2 min
Opublikowano 08/06/2022

Ich dobroczynny wpływ na skórę i włosy jest znany od stuleci. Pomagają na wypryski, absorbują nadmiar sebum i mają działanie oczyszczające. Glinki.

Kobieta nanosząca na twarz maseczkę z kolorową glinką kosmetyczną

Glinka to minerał ilasty, którego wpływ na skórę działa na bardzo prostej zasadzie. Ponieważ ma ładunek ujemny, przyciąga te cząsteczki, które mają ładunek dodatni, czyli ten obecny w toksycznych substancjach. Glinki, czyli kaoliny, zawierają wszystko to, co skóra lubi: wapń, krzem, magnez, potas, fosfor, żelazo, cynk, selen, miedź oraz inne makro- i mikroelementy. Działają oczyszczająco, antyseptycznie i mineralizująco. Są też tańsze od kosmetyków drogeryjnych o skomplikowanym składzie, stąd ich rosnąca popularność. W dodatku ich skuteczność potwierdzona jest nie tylko w kobiecej (i nie tylko) poczcie pantoflowej, ale też klinicznie.

Czy glinki mają udowodnione działanie na skórę?

Jak wynika z badań, dobroczynne działanie glinek na skórę nie jest anegdotyczne. Odpowiednio dobrane do typu skóry, wykazują działanie absorbujące nadmiar sebum i mogą zapobiegać oraz leczyć lekkie i umiarkowane rodzaje trądziku. Minerały, w tym glinki, pomagają oczyścić skórę z wągrów i wyprysków 1. Żeby osiągnąć efekt terapeutyczny i w pełni wykorzystać możliwości glinki, na skórę należy nałożyć mieszankę glinki z ciepłą wodą. Ciepło pomaga uwolnić ze skóry większe ilości zanieczyszczeń. To samo działanie wykorzystuje się w przypadku oczyszczania zatkanych porów skóry. Dzięki temu, że glinka „wyciąga“ sebum, stają się czyste. W tym celu polecana jest zwłaszcza glinka zielona.

Maski i kosmetyki z glinką można wykorzystywać także w niektórych stanach zapalnych skóry. Z badania z 2017 roku wynika 2, że właśnie takie działanie mają kosmetyki zawierające glinkę bentonitową – czyli skałę osadową, w składzie której główną rolę odgrywa montmorylonit, rodzaj krzemu. Ten minerał może także łagodzić objawy wysypki, która występuje często przy stosowaniu pieluch – nie tylko u dzieci. Choć nie ma badań dotyczących skuteczności stosowania glinki w leczeniu łuszczycy, trądzika różowatego i egzemy, wiele osób twierdzi, że jest ona pomocna w zwalczaniu symptomów tych chorób. Z metabadań 3 wynika, że glinka bentonitowa jest pomocna w leczeniu owrzodzeń i innych uszkodzeń skóry. W badaniach na zwierzętach 4 stosowanie glinki na skórze wzmagało produkcję kolagenu, co może poprawiać jędrność skóry i mieć pozytywny wpływ na redukowanie zmarszczek.

Glinki na ratunek suchej skórze.

Glinka znana jest także jako doskonałe remedium dla suchej skóry. Kiedy maska z glinki twardnieje, zostawia na skórze rodzaj ochronnego filmu, który pomaga skórze zachować odpowiedni poziom wilgotności 5. Trzeba jednak stosować ją z umiarem. W przypadku suchej skóry rekomenduje się stosowanie maski z glinki najwyżej raz w tygodniu. W dodatku stosowanie glinki jako kosmetyku pomaga chronić skórę przed negatywnymi czynnikami związanymi z zanieczyszczeniem środowiska. To dlatego, że ma ujemny ładunek, który „wyciąga“ ze skóry toksyny zanieczyszczenia, między innymi szkodliwe rtęć i ołów.

Glinki w pielęgnacji włosów.

Glinka sprawdza się nie tylko w pielęgnacji skóry, ale i włosów. Pomaga w zwalczaniu częstych dolegliwości, jak łupież, włosy zbyt suche (czy to naturalnie, czy z powodu przesuszenia przy używaniu lokówki, prostownicy czy suszarki), nawilża i chroni. Trzeba jednak pamiętać, że glinkę trzeba stosować z umiarem – zbyt częste stosowanie masek do skóry czy włosów może spowodować nadmierne wysuszenie i wręcz podrażnić skórę. Zaleca się więc, by tego rodzaju pielęgnację stosować nie częściej niż 2 razy w tygodniu.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze glinki? 

Przede wszystkim na zawartość substancji aktywnej. Te, które są godne polecenia, zawierają 95-98% substancji aktywnej w gotowym produkcie. Trzeba też sprawdzić, czy produkt jest rzeczywiście naturalny. A więc czy nie dodano do niego emulgatorów, antyzbrylaczy czy komponentów zapachowych. I, oczywiście, ważny jest kolor. Glinki różnią się właściwościami.

Glinka zielona polecana jest do skóry mieszanej i tłustej, ze skłonnością do trądziku, a także tej z łuszczycą czy egzemą – to dzięki jej właściwościom oczyszczającym, dezynfekującym i regenerującym. Ułatwia oczyszczanie skóry, ponieważ ma działanie antyseptyczne. Podobne działanie wykazuje glinka czerwona, nieco łagodniejsza od tej pierwszej. Glinkę żółtą poleca się do pielęgnacji cery dojrzałej, zaś białą – do pielęgnacji skóry delikatnej, suchej, ze skłonnością do powstawania zmarszczek. Jest tak delikatna, że stosuje się ją nawet w kosmetykach dla niemowląt. Glinka błękitna – bentonitowa – polecana jest szczególnie dla skóry łojotokowej, z wypryskami, egzemą i łuszczycą. Jej działanie jest nie tylko powierzchniowe. 

Jak zrobić maskę z glinką? 

Glinkę wystarczy zmieszać z wodą do pożądanej konsystencji (nie powinna być ani zbyt płynna, ani zbita) i nałożyć na skórę. Ściągnąć po tym, jak stwardnieje. Można dodać żółtko jajka lub oliwę. Pastą można smarować zmiany skórne – wypryski lub stany zapalne.

Bibliografia:

  1. Fox L, Csongradi C, Aucamp M, du Plessis J, Gerber M. Treatment Modalities for Acne. Molecules. 2016;21(8):1063. Published 2016 Aug 13. 
  2. Moosavi M. Bentonite Clay as a Natural Remedy: A Brief Review. Iran J Public Health. 2017;46(9):1176-1183. 
  3. Jak wyżej.
  4. Velasco, Maria & Zague, Vivian & Dario, Michelli & Nishikawa, Deborah & Pinto, Claudineia & Almeida, Mariana & Trossini, Gustavo & Vieira-Coelho, Antonio & Baby, André. (2016). Characterization and Short-Term clinical study of clay facial mask. Revista de Ciencias Farmaceuticas Basica e Aplicada. 37. 
    Wydawca nie prowadzi działalności leczniczej.