#dawkadobrostanu

Olejowanie włosów – dawna metoda, którą stosuje coraz więcej kobiet w Europie.

Czas czytania: 2 min
Opublikowano 25/03/2022
Kobieta trzymająca w rękach olejek do olejowania włosów

Olejowanie włosów wciąż kojarzy się wielu Polkom z dość egzotycznym rytuałem. Niepotrzebnie. Olejowanie stosują od setek lat kobiety w wielu częściach świata. To łatwy, przyjemny i skuteczny sposób na zdrowe włosy.

Od wieków olejują kobiety z kręgu kultury arabskiej i azjatyckiej, posiadaczki zwykle pięknych włosów. W części to zasługa genów, w części – odpowiedniej pielęgnacji. Olejowanie to po prostu wcieranie rozmaitych olejów roślinnych we włosy i skórę głowy. To zapewnia odpowiedni poziom nawilżenia, wzmacnia włosy i wydobywa ich naturalne piękno. Oleje – zwłaszcza niektóre rodzaje, o czym za chwilę – sprawiają, że włosy się miękkie, lepiej się układają i są odżywione. Masaż, któremu poddajemy skórę głowy w trakcie olejowania, sprawia, że poprawia się krążenie krwi. To z kolei może mieć wpływ na szybkość, z jaką rosną włosy. W dodatku niektóre rodzaje olejów zapobiegają powstawaniu łupieżu i skutecznie zwalczają ten, który już pojawił się na skórze głowy. 

Olejowanie włosów może dawać lepsze efekty niż szampon.

W składzie wielu szamponów zawarte są silikony, które szybko i skutecznie, ale tylko na chwilę poprawiają wygląd włosów.  Oleje natomiast zapewniają im natychmiastowe nabłyszczenie, wnikają do środka włosów i odżywiają je od wewnątrz.  Naprawiają uszkodzenia zarówno na powierzchni, jak i wewnątrz włosa, dotleniają i regenerują. W dodatku odpowiednio dobrany olej podkreśli wszystkie atuty włosów – strukturę skrętu w przypadku tych kręconych i połysk tych prostych. Jednocześnie olejowanie pomaga także odpowiednio zadbać o włosy, które się puszą. 

Taka pielęgnacja włosów jest skuteczna dzięki zawartości w olejach witamin, fitosteroli i nienasyconych kwasów tłuszczowych. Te substancje wnikają w głąb włosa, odżywiają go, wzmacniają cebulki. Regulują też działanie sebum i chronią przed szkodliwymi czynnikami środowiskowymi. 

Jak prawidłowo olejować włosy?

Metod jest kilka, bo można to robić na sucho, na mokro czy z podkładem i odżywką. Każda metoda jest łatwa i żadna nie wymaga specjalnych umiejętności. Może tylko odrobiny wprawy, którą nabywa się z czasem. 

Olejowanie włosów na sucho

Jak sama nazwa wskazuje, to metoda stosowana na suche włosy. Wybrany rodzaj oleju wcieramy w skórę głowy i włosy, zawijamy w ręcznik lub kok. Po upływie 30 minut zmywamy. Tę samą metodę można zastosować na noc. Wetrzeć wybrany rodzaj oleju w skórę głowy i delikatnie masować kolistymi ruchami. Olej, który pozostał na palcach, należy wetrzeć we włosy, zawinąć je w turban lub ręcznik i zostawić na noc. Po przebudzeniu włosy delikatnie umyć i spłukać, po czym zastosować odżywkę (lub olej kokosowy). I już, cała filozofia. 

Olejowanie włosów na mokro.

Ta metoda różni się od poprzedniej tylko tym, że całą procedurę przeprowadzamy na mokrych, uprzednio umytych włosach. Ta opcja sprawdzi się w przypadku osób, które używają dużych ilości kosmetyków do stylizacji. Przed olejowaniem dobrze jest pozbyć się ich z włosów.

Olejować, w zależności od rodzaju włosów, można raz-dwa razy w tygodniu. Jeśli przesadzimy, osiągniemy odwrotny skutek, a włosy będą obciążone. Choć tradycja ajurwedyjska mówi, że olejowanie jest też dobre na co dzień. Jeśli skóra głowy nam się przetłuszcza lub po prostu czujemy, że jej olejowanie zbytnio obciąża, można olejować tylko włosy lub same ich suche końcówki. 

Jakiego oleju użyć do pielęgnacji włosów?

Najbardziej popularne oleje wykorzystywane do tego rytuału pielęgnacyjnego to olej kokosowy, bogaty w kwas laurynowy. Jego cząsteczki są bardzo podobne do protein, będących głównym budulcem włosów. Kwas laurynowy zawarty w oleju kokosowym skutecznie odżywia włosy. Warto wypróbować też olej sezamowy, który pozwala opanować puszące się włosy i wygładzić ich końcówki. Pomaga też zadbać o stan skóry głowy, a dzięki właściwościom bakterio- i grzybobójczym może pozwolić uniknąć kłopotów związanych z łupieżem. Polecany jest także olej arganowy, popularny również w Polsce. Dzięki zawartości witamin A, C, E oraz antyoksydantów działa jak naturalna odżywka.

W zasadzie można wykorzystać praktycznie dowolny rodzaj naturalnego oleju. Może to być olej ze słodkich migdałów, słonecznikowy, z pestek moreli, oliwa z oliwek, olej z orzechów laskowych, rzepakowy, olej z awokado, ryżowy, arachidowy… Warto wypróbować, który najbardziej pasuje do naszych włosów.

Bibliografia:

  1. Montelli A., “Oli per capelli: dagli impacchi pre-shampoo ai trattamenti detox del cuoio capelluto”, beauty.thewom.it, dostęp 9 lutego 2022r.
  2. Aremu B., “Hair Oiling Benefits, Choosing Oil, and How to Do It”. Healthline.com, 8 stycznia 2021r.
  3. Sabhnani D.W., “The best way to oil your hair to get the most out of the soothing ritual”. Vogue.in, 2 kwietnia 2020r.
Wydawca nie prowadzi działalności leczniczej.