Chromoterapia, czyli terapia kolorem – czy to działa?

Schemat kolorystyczny nawiązujący do właściowści terapeutycznych różnych kolorów i chromoterapii
Czas czytania: 1 min
Opublikowano 08/06/2022

Po siłę kolorów i światła, szukając w nich ukojenia i często ratunku, sięgali już starożytni. Chromoterapia, czyli terapia kolorem, jest tak stara, jak medycyna. Działa? Sprawdzamy. 

Schemat kolorystyczny nawiązujący do właściowści terapeutycznych różnych kolorów i chromoterapii

Praktykowano ją już w starożytnym Egipcie, Chinach, Indiach i Grecji. Według naszego datowania, chromoterapia była używana już na 2 tysiące lat p.n.e. 1, a starożytni wierzyli zarówno w siłę światła, jak i koloru. Podstawowych kolorów, to jest czerwonego, niebieskiego i żółtego używano jako remedium na rozmaite choroby.  

Jak działa chromoterapia?

Chromoterapia wciąż, mimo pojawiających się badań na jej temat, przez zachodnią medycynę traktowana jest marginalnie. Zasadniczo w tym rodzaju terapii chodzi o to, że każdy kolor jest źródłem impulsu elektrycznego, który oddziałuje na nasz mózg i może stymulować w określony sposób nasz układ hormonalny i reakcje biochemiczne. Jedne kolory są pobudzające do działania, podczas gdy inne mają działanie uspokajające. Terapeuci pracujący z kolorami wierzą, że brak konkretnego koloru może powodować konkretne dolegliwości i odpowiadać za choroby.  

Jak oddziałują na nas określone kolory?

I tak na przykład czerwonego w chromoterapii używa się do wywołania efektu pobudzenia osoby, która czuje się zmęczona czy wypalona. Ten kolor ma jednak powodować dodatkowe wzmożenie u osób, które już czują duże napięcie, dlatego w terapiach używa się go ostrożnie. 

Niebieski używany jest w terapii depresji i bólu. O ciemniejszych odcieniach uważa się, iż mają właściwości głęboko uspokajające, dlatego są polecane osobom cierpiącym na bezsenność i inne zaburzenia snu. 

Zielony ma pomagać w redukcji stresu i wprowadzaniu w relaksujący nastrój, żółty ma poprawiać nastrój, zaś pomarańczowy ma być pomocny we wpływaniu na apetyt i aktywność psychiczną

O tym działaniu kolorów wiedział już Awicenna, który pisał, że „kolor to symptom choroby, który można obserwować“. Stworzył też całą tabelę, według której leczył, a w której zawarte były kolory wiążące się z poszczególnymi chorobami. Uważał, że czerwony poruszał krew, zaś niebieski oraz biały zmniejszały ból oraz stany zapalne 2

Co mówią badania o chromoterapii?

Z badań przeprowadzonych w 2015 roku wynika, że stosowanie chromoterapii może dawać pozytywne rezultaty w chorobach takich jak niektóre rodzaje raków, nadciśnienia, stany zapalne skóry oraz depresja 3. Zaś z badania w 2019 roku wynika, że chromoterapia może być skuteczną terapią alternatywną dla uczniów cierpiących na zaburzenia lękowe 4

Jak wygląda terapia kolorem w praktyce?

W zależności od efektu, który chce się osiągnąć, może to być kierowanie światła o różnych kolorach na określone partie ciała. Chromoterapia może także polegać na tym, że patrzymy na określony kolor światła lub cały pokój będzie oświetlony konkretnym odcieniem. Chromoterapię często używa się w połączeniu z aromaterapią, masażem lub relaksującymi zabiegami na ciało.

Warto pamiętać, że chromoterapia, choć skuteczna dla części osób cierpiących na rozmaite schorzenia, nie jest uniwersalnym środkiem leczniczym i nie powinna być uważana za jedyną metodę leczenia. Jedni są bardziej podatni na działanie kolorów, inni – mniej. Najlepszą opcją będzie wypróbować chromoterapię jako dodatek do innych działań, mających na celu pomóc nam w relaksacji lub radzeniu sobie z dolegliwościami.

Bibliografia:

  1. Azeemi ST, Raza SM. A critical analysis of chromotherapy and its scientific evolution. Evid Based Complement Alternat Med. 2005;2(4):481-488. 
  2. Jak wyżej.
  3. Samina T. Yousuf Azeemi, Mohsin Raza, "A Critical Analysis of Chromotherapy and Its Scientific Evolution", Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine, vol. 2, Article ID 254639, 8 pages, 2005.
  4. I Ifdil, R P Fadli, N Zola et all, “Chromotherapy: An alternative treatment for mathematics anxiety among elementary school students”, 2019 J. Phys.: Conf. Ser. 1175 012183.
  5. Nancy DeVault, “How Color Therapy Benefits People with Disabilities”, 5 sierpnia 2019r., America’s Disability Community, ameridisability.com.
  6. Toketemu Ohwovoriole, “What Is Color Therapy?”, verywellmind.com, 23 sierpnia, 2021.
    Wydawca nie prowadzi działalności leczniczej.