Rozmowy

BEZ LUKRU - wieczory wokół cukru z Magdą Kumorek

Czas czytania: 3 min
Opublikowano 07/09/2023
BEZ LUKRU - wieczory wokół cukru z Magdą Kumorek

Seria czterech spotkań prowadzonych przez Magdę Kumorek oparta na lekturze wybranych fragmentów książki “Słodziutki. Biografia cukru” autorstwa Dariusza Kortko i Judyty Watoły odkryła przed nami prawdziwe historie, intrygujące ciekawostki, a także przytoczyła naukowe fakty, które cenimy w nikalab najbardziej.

Jak ten cukier nami rządzi i jaki jest jego wpływ na zdrowie?

Wśród fragmentów wybranych przez Magdę na pierwsze spotkanie znalazł się wstęp “Potęga cukru” i pierwszy rozdział zatytułowany “Cukier rządzi nami”, który w sposób szczególnie wymowny podkreśla niebezpieczeństwo, z jakim wiąże się nadużywanie cukru:

*

“Nasi praprzodkowie nie jedli cukru wcale, my nie potrafimy bez niego żyć. Od dwustu lat krzywa spożycia gwałtownie pnie się w górę. W 1815 roku przeciętny mieszkaniec Wielkiej Brytanii zjadał średnio 5 kilogramów cukru rocznie, dzisiaj – 70 kilogramów. Przeciętny Polak każdego roku zjada 700 kilogramów pożywienia, w tym aż 40 kilogramów cukru.

Perfidia cukru polega na tym, że jest nam potrzebny. Nasz mózg potrzebuje glukozy na okrągło, to ona utrzymuje go przy życiu. Za dostarczanie cukru mózg nas nagradza, pobudza ośrodek przyjemności. Jak podczas seksu.

Ale nadmiar cukru nam nie służy. Kiedy komórka nie chce już więcej glukozy, zamyka jej dostęp do środka, a cukier wędruje wraz z krwią po całym organizmie i sieje zniszczenie. Zatyka naczynia krwionośne. Zmiany najpierw widać w stopach, które tracą normalny kształt. Przedziwnie „rozczłapane” nie mieszczą się do żadnego buta. Otwierają się rany, które nie chcą się goić, w końcu trzeba amputować palce, stopy, a nawet całe nogi.

Polska bije rekordy. Z powodu cukrzycy mamy rocznie 24 amputacje na 100 tysięcy mieszkańców. W Danii są dwie, a w Hiszpanii i Holandii – po jednej.

Cukier niszczy nerki, zabija neurony w układzie nerwowym. To dlatego mężczyzna z gwoździem w stopie niczego nie czuł.

Cukier potrafi też wywołać potworny ból. Jedne neurony znikają, ale inne zostają „tylko” uszkodzone i przewodzą wtedy ból nie do wytrzymania.

Cukier odbiera ludziom wzrok, wywołuje zaburzenia rytmu serca, zawały, udary, zaburzenia erekcji.

Karmi nowotwory.

Listę nieszczęść można ciągnąć bez końca.”

*

Kolejne wybrane przez Magdę fragmenty przenoszą nas do XVII wieku i opowiadają jak cukier wkraczał na angielskie i francuskie dwory, jak zmieniał kanon urody oraz zyskiwał popularność na magnackich i szlacheckich polskich dworach. W końcu wszędzie cukier stawał się wszechobecny i zastępował zdrowe produkty. 

Jak to się stało, że Europa w 100 lat tak bardzo uzależniła się od cukru?” - tym pytaniem i zapowiedzią kolejnego spotkania Magda Kumorek zakończyła część pierwszą cyklu o cukrze.

“Cukier krzepi” - czy na pewno?

Kolejne spotkania to nowe odsłony fascynującej biografii cukru. Magda czytając książkę “Słodziutki. Biografia cukru” odkrywa przed nami między innymi historię początków czekolady, ale także uświadamia ogromną rolę jaką odegrała działalność Komisji Propagandy Konsumpcji Cukru dla wzrastającego spożycia cukru w Polsce. Dowiadujemy się ile uwagi i wysiłku Polska poświęciła propagandzie spożycia cukru oraz przypominamy najpopularniejsze propagandowe hasła, krytycznie się im przyglądając. 

“Co nas tłuczy - tłuszcz, czy cukier?” 

“Lata 70. Na Zachodzie rozpoczyna się wielka dyskusja o zgubnym działaniu cukru. Gdyby pozwolono rozmawiać naukowcom, już dawno wiedzielibyśmy, że cukier szkodzi, ale do gry wkroczyli politycy.”

*

Co tak naprawdę nas tłuczy - tłuszcz, czy cukier? Jak polityka państwa może ograniczać dostęp do informacji na temat naukowych doniesień? Jak przemysł cukierniczy pilnował swoich interesów? Dlaczego nawet dziś, gdy znamy doniesienia naukowe, nadal nagradzamy dzieci słodyczami i wybieramy je jako imprezowe “must have”? - te pytania wybrzmiewają w kolejnych minutach ostatniego już spotkania z cyklu, skłaniając do refleksji nad żywieniowymi wyborami. Dowiadujemy się, że nie zawsze były one wystarczająco świadome i samosterowne. Na koniec docieramy do próby wyjaśnienia problemu rosnącej epidemii otyłości, poznajemy reakcje naszego organizmu na różne rodzaje cukru w pożywieniu oraz na nadmiar węglowodanów w diecie. Wszystko po to, aby zrozumieć, jaki jest wpływ cukru na nasze zdrowie.

Okazja do refleksji nad cukrem w diecie i własnymi żywieniowymi wyborami

Te spotkania wokół cukru i jego zgubnego wpływu na nasze zdrowie uważamy za obowiązkowe do odbycia dla każdej i każdego, komu zdrowe życie nie jest obojętne. W końcu zdrowa dieta to jeden z fundamentalnych filarów holistycznego dbania o zdrowie. Czy cukier krzepi, czy niszczy? Na to pytanie próbujemy odpowiedzieć poprzez lekturę. A decyzję o ograniczeniu cukru w diecie pozostawiamy Wam, zachęcając jednocześnie do lektury książki “Słodziutki. Biografia cukru”, która w przystępny sposób opisuje trudny temat i rzetelnie traktuje historię oraz naukowe fakty.

Nagrania spotkań z serii “BEZ LUKRU - wieczory wokół cukru” z Magdą Kumorek znajdziesz pod poniższymi linkami: 

część 1

część 2

część 3

część 4

Wydawca nie prowadzi działalności leczniczej.