Kwas foliowy przed ciążą – to warto wiedzieć.

Kobieta starająca się i dziecko zastanawia się, czy powinna przyjmować kwas foliowy przed ciążą
Czas czytania: 4 min
Opublikowano 20/07/2022

Jeśli zastanawiasz się, czy brać kwas foliowy przed ciążą, w jakiej dawce i jak długo, koniecznie przeczytaj ten artykuł. Wyjaśniamy wszystkie niuanse suplementacji kwasu foliowego przed ciążą.

Kobieta starająca się i dziecko zastanawia się, czy powinna przyjmować kwas foliowy przed ciążą

Kwas foliowy jest najczęściej zalecanym przez lekarzy składnikiem do przyjmowania na etapie planowania ciąży. Jest krytycznie ważny dla prawidłowego rozwoju płodu w pierwszych tygodniach. Czy będzie miał dobroczynne działanie, zależy jednak od tego, czy dobrze się wchłonie. A to może być problemem, ponieważ w wielu suplementach i lekach znajduje się taka forma kwasu foliowego, której większość kobiet nie jest w stanie przyswoić. Ale o wszystkim po kolei. 

Czy brać kwas foliowy przed ciążą?

Foliany, czyli sole kwasu foliowego, są bardzo ważnym elementem diety każdego człowieka. Nie jesteśmy w stanie samodzielnie ich wytworzyć, dlatego organizm magazynuje kwas foliowy otrzymywany z żywności i suplementów. Jeśli zabraknie go w naszym jadłospisie, zapasy folianów wyczerpią się całkowicie już w ciągu 4 miesięcy 1

Jednocześnie badania naukowe wskazują na to, że zawartość kwasu foliowego w warzywach (np. w brokułach) zmniejszyła się ponad dwukrotnie w ciągu ostatnich 40 lat 2. To oznacza, że nawet zdrowa dieta bogata w warzywa nie zapewnia nam wystarczających ilości folianów. A kwas foliowy przed ciążą jest szczególnie ważny, zarówno dla przyszłej mamy, jak i jej dziecka. Niedobór tego składnika zwiększa ryzyko wad płodu (cewy nerwowej, serca, układu moczowego) oraz ryzyko poronień i zakrzepicy u matki 3

Z kolei u kobiet, które suplementują kwas foliowy przy planowaniu ciąży, zagrożenie tymi problemami się obniża. W przypadku wad cewy nerwowej płodu i związanych z tym komplikacji ciąży suplementowany kwas foliowy przed zajściem w ciążę pomaga zmniejszyć to ryzyko aż o 70% 4

Dlatego kwas foliowy dla planujących ciążę jest obowiązkową rekomendacją lekarzy i widnieje na liście zaleceń Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników. A biorąc pod uwagę, że aż 60% ciąż jest nieplanowanych 5, suplementacja kwasem foliowym jest także uniwersalną profilaktyką dla wszystkich kobiet w wieku rozrodczym. 

Jaki kwas foliowy przed ciążą?

Żeby skorzystać ze wszystkich dobrodziejstw kwasu foliowego, musi on odpowiednio się przyswoić w naszym organizmie. Badania naukowe wskazują, że nawet 60% ludzi może mieć mutację genetyczną 6, która utrudnia wchłanianie zwykłego kwasu foliowego znajdującego się w wielu popularnych suplementach diety i lekach. Żeby wykorzystać ten kwas, organizm musi przeprowadzić kilka etapów transformacji, aby na koniec otrzymać postać aktywną. 

Nieprzyswojony kwas foliowy nie tylko nie pomoże nam obniżyć ryzyka wad płodu i komplikacji ciąży, lecz także może być niebezpieczny dla zdrowia. Więcej o tym, jak zwykły kwas foliowy może zaszkodzić, przeczytasz w tym artykule

Jeśli chcemy ominąć skomplikowany proces transformacji kwasu foliowego i zapewnić, że wchłonie się on całkowicie, warto wybrać foliany w już aktywnej postaci. Czyli w formie 5-metylotetrahydrofolianu. Najnowszą generacją tego związku dostępną na rynku jest Quatrefolic. 

Kwas foliowy przed ciążą – jaka dawka?

Polscy eksperci z Zespołu Pierwotnej Profilaktyki Wady Cewy Nerwowej rekomendują suplementację kwasu foliowego przed ciążą w dawce 400 mcg 7. Właśnie taka ilość folianów przyjmowanych codziennie pomaga obniżyć ryzyko wad cewy nerwowej u dziecka. Jak twierdzą naukowcy, wady te kształtują się w pierwszym miesiącu po zapłodnieniu, kiedy kobieta najczęściej jeszcze nie wie, że jest w ciąży. Niedostarczenie folianów w odpowiedniej ilości zwiększa ryzyko bezmózgowia, wodogłowia oraz przepuklin mózgu i rdzenia 8. Dlatego kwas foliowy przed ciążą w odpowiedniej dawce jest tak ważny. Ginekolog, androlog i lekarz medycyny anti-ageing lek. med. Mariusz Łukaszuk podkreśla, że dawka 400mcg obowiązuje przed ciążą. Natomiast kiedy kobieta się dowie o tym, że spodziewa się dziecka, trzeba będzie zwiększyć ilość przyjmowanego kwasu foliowego: 

“Jako ginekolog zalecam zacząć przyjmowanie kwasu foliowego już na etapie planowania dziecka. A kiedy ciąża już zostanie potwierdzona, proponuję zwiększenie dawki przyjmowanego kwasu foliowego z 400 do 600 µg. Zawsze też podkreślam, że warto zadbać o to, by ten kwas foliowy był dobrze przyswajalny. Czyli najlepiej, jeśli będą to aktywne foliany najnowszej IV generacji”. 

Jak długo brać kwas foliowy przed ciążą?

W tej kwestii rekomendacje różnych instytucji nieznacznie się różnią. Tak Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników w rekomendacjach dla kobiet planujących ciążę wspomina o tym, że suplementację kwasu foliowego należy zacząć co najmniej 6 tygodni przed zapłodnieniem 9 . Instytut Matki i Dziecka wspomina o co najmniej 4 tygodniach przed zajściem w ciążę 10. Niektóre zagraniczne towarzystwa naukowe mówią o 3 miesiącach przed zapłodnieniem. Cel tych zaleceń jest jeden – zapewnić, by na moment koncepcji organizm matki był wysycony tym składnikiem. I pod tym względem aktywna postać kwasu foliowego wypada znacznie lepiej, tłumaczył w rozmowie z nikalab ginekolog, perinatolog dr.n.med. Maciej Socha:

“Przyjmujmy suplementy zawierające aktywną postać kwasu foliowego. Nic nie jest w stanie jej zastąpić. Tylko musi być dobrze skonstruowany, bo to nie jest wyciśnięte z jakiegoś warzywa czy owocu. Tylko odpowiednio skonstruowana cząsteczka może zdziałać cuda. Aktywna postać kwasu foliowego przyjmowana nawet króciutko przed samym pomysłem na zajście w ciążę albo tuż po spodziewanej “romantycznej wpadce” to na pewno lepszy pomysł niż przyjęcie popularnych suplementów ze zwykłym kwasem foliowym“. 

W całości przeczytać rozmowę o kwasie foliowym z dr.n.med. Maciejem Sochą można pod tym linkiem

Czy kwas foliowy pomaga zajść w ciążę?

Niektóre kobiety przyjmują kwas foliowy, żeby zajść w ciążę szybciej. Jednak pomoc w zapłodnieniu nie jest jego zadaniem ani udowodnioną właściwością. Przyjmowanie kwasu foliowego przed zapłodnienie jest niezbędne, by wysycić organizm przyszłej mamy w ten składnik, żeby na moment zajścia w ciąże nie było niedoboru. Kiedy już zajdziesz w ciążę, kwas foliowy pomoże ją utrzymać, i to nie tylko na jej początkowym etapie. Foliany są potrzebne do kształtowania łożyska i jego prawidłowego ukrwienia. Niedobór kwasu foliowego może prowadzić do obumarcia płodu 11. Są i inne korzyści z suplementowania kwasu foliowego dla planujących ciążę. Wspiera on tworzenie krwi w organizmie matki i profilaktykę anemii, uczestniczy w syntezie DNA i podziale komórek 12. Foliany mają korzystny wpływ na odporność, pomagają zwalczać stany zapalne 13,14,15, wspomagają pracę serca 16,17, wspierają funkcję poznawcze 18,19 i służą pomocą w stanach ciągłego zmęczenia 20

Jeśli jednak szukasz sposobu na to, by zwiększyć swoje szanse na zapłodnienie, zajrzyj po wskazówki do tego artykułu.

Bibliografia:

 1. Agata Karowicz-Bilińska, Ewa Nowak-Markwitz, Tomasz Opala i inni, “Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie stosowania witamin i mikroelementów u kobiet planujących ciążę, ciężarnych i karmiących”, Ginekol Pol. 5/2014, 85, 395-399.
 2. Erisman, Jan Willem. (2021). Nature-based agriculture for an adequate human microbiome. Organic Agriculture. 11. 10.1007/s13165-020-00304-4.
 3.  Agata Karowicz-Bilińska, dz.cyt.
 4. L.E. Martínez-Garza. Editorial. October - December 2016. Twenty-five years of knowledge of the prevention of neural tube defects with folic acid.
 5. Zimmer M., Sieroszewski P., Oszukowski P. i inni, “Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników dotyczące suplementacji u kobiet ciężarnych”. Ginekologia i Perinatologia Praktyczna 2020r.
 6. Long S. Goldblatt J., “MTHFR genetic testing: Controversy and clinical implications”. Journal of The Royal Australian College of General Practitioners, kwiecień 2016r.
 7. “Program Pierwotnej Profilaktyki Wad Cewy Nerwowej”, Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Białymstoku, gov.pl, dostęp 5 lipca 2022r.
 8. Zimmer M., dz.cyt. 
 9. Agata Karowicz-Bilińska, dz.cyt.
 10. “​​Ciąża - kwas foliowy”, Instytut Matki i Dziecka, mid.med.pl, dostęp 5 lipca 2022r.
 11. Czeczot H. Kwas foliowy w fizjologii i patologii [Folic acid in physiology and pathology. Postepy Hig Med Dosw. 2008; 62: 405–419.
 12. Zimmer M., dz.cyt.
 13. A Dhur, P Galan, S Hercberg. Prog Food Nutr Sci. 1991;15(1-2):43-60. Folate status and the immune system.
 14. Catherine J Field et al. J Nutr Biochem. 2006 Jan;17(1):37-44. Dietary folate improves age-related decreases in lymphocyte function.
 15. Kathleen Mikkelsen and Vasso Apostolopoulos. Victoria University Melbourne. In book: Nutrition and Immunity (pp.103-114). Vitamin B12, Folic Acid, and the Immune System. July 2019.
 16. Yuan Wang et al. Medicine (Baltimore). 2019 Sep; 98(37): e17095. Published online 2019 Sep 13. The effect of folic acid in patients with cardiovascular disease. A systematic review and meta-analysis. 
 17. Tao Tian et al. Am J Med Sci. 2017 Oct;354(4):379-387. Folic Acid Supplementation for Stroke Prevention in Patients With Cardiovascular Disease.
 18. Fei Ma et al.. Sci Rep. 2016; 6: 37486. Published online 2016 Nov 23. Folic acid supplementation improves cognitive function by reducing the levels of peripheral inflammatory cytokines in elderly Chinese subjects with MCI. 
 19. E H Reynolds. BMJ. 2002 Jun 22; 324(7352): 1512–1515. Folic acid, ageing, depression, and dementia. 
 20. W Jacobson et al. Neurology. 1993 Dec;43(12):2645-7. Serum folate and chronic fatigue syndrome.
  Wydawca nie prowadzi działalności leczniczej.