#dawkadobrostanu

5 szybkich sposobów na stres w pracy.

Czas czytania: 2 min
Opublikowano 25/01/2022
Uśmiechnięta kobieta, która poradziła sobie ze stresem w pracy, siedzi obok biurka

Jesteśmy najbardziej zestresowanym pracą narodem na kontynencie. W pracy nie jest łatwo się odprężyć, ale łatwe i szybkie sposoby na stres istnieją. Spróbuj głęboko oddychać i... pomasować ucho.

Poziom stresu wywołanego pracą u Europejczyków zmierzyli autorzy raportu „Workforce View in Europe 2019” 1. Co się okazuje? Największy stres praca wywołuje u Polaków, natomiast najlepiej w miejscach pracy czują się Holendrzy. Branże, których pracownicy są najbardziej zestresowani, to służba zdrowia i finanse. Jednak niezależnie od tego, czy pracujemy w usługach, mediach czy jakiejkolwiek innej branży, praca pozostaje źródłem dużego stresu. Jak znaleźć chwilę na relaks w pracy?

Oddech metodą na stres.

W każdej stresującej sytuacji sprawdzają się techniki oddechowe. Głęboki, spokojny oddech przeponowy pozwala uspokoić umysł i wyciszyć ciało. To proste: siadamy wygodnie, ale tak, by plecy były proste, i zaczynamy – bierzemy głęboki oddech nosem, czujemy wędrówkę powietrza do brzucha tak, by się uniósł, spokojnie wydychamy powietrze ustami. Powtarzamy głębokie wdechy, koncentrując się na tej czynności, aż poczujemy ukojenie. 

Mindfulness dla zestresowanych.

Bądź uważny. Tu i teraz. Skoncentruj się na bodźcach, i wewnętrznych, i zewnętrznych, w tej konkretnej chwili. Pozwól myślom, emocjom i wrażeniom płynąć. Czujesz zapach kawy? Świetnie, skup się na nim. Powiew wiatru od okna? Doskonale. Wszystko, co się dzieje wewnątrz i na zewnątrz, zasługuje na uwagę. Daj sobie na nią czas. Ta forma medytacji pozytywnie wpływa na samopoczucie, redukując napięcia i poprawiając nastrój, a także – pozwalając się wyciszyć. Z tej metody korzystają zarówno psychologowie, jak i psychiatrzy pracujący z pacjentami z zaburzeniami depresyjnymi i lękowymi, często polecając ją jako metodę wspomagającą tradycyjne leczenie. Nie wybiegaj myślami do następnego spotkania, nie myśl przez chwilę o kolejnym kliencie czy raporcie. Po prostu bądź i czuj. Więcej o mindfullness przeczytasz tu

Napnij się. I rozluźnij.

Serce bije szybko, oddech przyspiesza, zmęczenie wkrada się w głowę i ciało. To są objawy stresu, w pracy są nie do uniknięcia. Spróbuj prostej metody – kolejno mocno napinaj i rozluźniaj mięśnie. Kiedy robisz to naprzemiennie przez kilka minut, ciało zaczyna się rozluźniać, serce się uspokaja, oddech wraca do normy. Także dlatego, że głowa jest zajęta zadaniem mobilizowania i rozluźniania mięśni. Możesz zacząć od stóp, a skończyć na twarzy, zaś czas napięcia mięśni powinien wynosić 10-15 sekund. Takie ćwiczenia możesz robić nawet przy biurku czy na spotkaniu. Oczywiście co godzinę warto wstać od komputera czy innego stanowiska pracy, przeciągnąć się, zrobić rundkę po korytarzu czy dookoła budynku.

Masowanie ucha sposobem na stres.

Wszystkim zestresowanym pracą z pomocą przychodzi medycyna chińska. Okazuje się, że akupresura ucha, czyli po prostu masaż tej części ciała pozwala się uspokoić – metoda jest na tyle skuteczna, że niekiedy stosowana jest w szpitalach 2 zarówno na pacjentach, którzy oczekują na zabieg/operację, jak i tych, którzy są już po nim. Gdzie masować? Na wysokości dwóch trzecich ucha – to miejsce nazywa się punktem „Shen Men“, a delikatny nacisk na nie pozwala zmniejszyć stres i dodaje energii. 

Kolejna metoda na stres – zmiana ręki.

Jeśli jesteś praworęczny/-a, chwyć kubek lewą ręką lub umyj nią zęby. Po co? Dzięki temu pozwolisz lewej półkuli mózgu na chwilę przerwy, a ponadto wyrwiesz się na chwilę z utartego schematu. Mózg to lubi.

Pomocne też będą inne, łatwe i niewymagające wiele wysiłku metody: pamiętanie, że przerwa jest po to, by odpocząć, napić się i coś zjeść, a nie odbierać kolejny telefon, czy ogarnięcie przestrzeni wokół siebie – harmonijne otoczenie o wiele lepiej wpływa na samopoczucie niż chaos.

Bibliografia:

  1.  “Workforce View in Europe 2019”, Automatic Data Processing, 21 marca 2019r., adp.pl.
  2. Kober A., Scheck T., Schubert B., Strasser H., Gustorff B., Bertalanffy P., Wang S.M., Kain Z.N., Hoerauf K., “Auricular acupressure as a treatment for anxiety in prehospital transport settings”. Anesthesiology, 2003r.
  3. Davies K., “ 5 Simple Ways to Relax at Work (Without Leaving Your Desk)”, inc.com, dostęp 3 stycznia 2022r.,
  4. Kliber M., “11 sposobów na efektywną i troskliwą przerwę w pracy”. Monikakliber.com, 30 maja 2017r.
Wydawca nie prowadzi działalności leczniczej.