#dawkadobrostanu

Akupunktura – czy warto jej spróbować?

Czas czytania: 1 min
Opublikowano 12/12/2022
Terapeuta wkłada igłę do akupunktury do ramienia

Nie jest do końca jasne, jak działa akupunktura. Wiemy, że chodzi o wbijanie cieniutkich igieł w określone punkty na ciele i słyszeliśmy, że ma to jakiś związek z przepływem energii. Nauka uważnie przygląda się akupunkturze.

Jest praktykowana od ponad dwóch tysięcy lat, a wywodzi się z Chin. Jest jednym z filarów tradycyjnej chińskiej medycyny. Od kilku dekad, zwłaszcza od lat 70-tych ubiegłego wieku, zyskuje coraz większą popularność na zachodniej półkuli, a ci, którzy korzystają z akupunktury, przysięgają, że jest skuteczna. Jedni mówią, że pomaga na rozmaite dolegliwości dlatego, że reguluje przepływ energii. Inni tłumaczą jej efekty uważając, że ma działanie neurologiczne. Część uważa, że ma efekt zbliżony do placebo, choć z badań wynika, że nie jest to teza zgodna z prawdą 1

Jak działa akupunktura?

Według założeń tradycyjnej medycyny chińskiej stan naszego zdrowia jest uzależniony od równowagi energetycznej – chorujemy, gdy równowaga w przepływie energii QI jest zakłócona. Nakłuwanie ciała w konkretnych punktach – jest ich 361 – na odpowiedniej głębokości, wraz z odpowiednią ich stymulacją,  ma tę równowagę przywracać. 361 punktów, z których korzystają specjaliści zajmujący się akupunkturą, znajduje się na tzw. meridianach – to ścieżki, którymi płynie energia. Z badania z 2017 roku wynika, że 361 punktów, które nakłuwają akupunkturzyści, znajduje się w tych samych miejscach, gdzie neurony czuciowe, a ich stymulacja powoduje rozmaite procesy w ciele 2

Jakie efekty zdrowotne ma akupunktura?

Dotyk igły, wbitej na odpowiednią głębokość, może mieć wpływ na odczuwanie bólu, może także wpływać na poprawienie krążenia. Z badania z 2018 roku wynika, że stosowanie akupunktury przynosi ulgę tym pacjentom, którzy odczuwają chroniczny ból 3.

Wśród dolegliwości, na które,  pomocna jest akupunktura, można wymienić między innymi alergie, zaburzenia depresyjne i lękowe, nadciśnienie, migreny, zapalenie stawów, rwę kulszową, bóle głowy, szyi i pleców – lista jest o wiele dłuższa. Niektóre badania sugerują, że akupunktura może być pomocna w terapii antynowotworowej 4 i leczeniu stwardnienia rozsianego 5, jednak badania te nie są rozległe i z pewnością potrzebują pogłębienia.

Z kolei z badania, w którym udział wzięło prawie 6,5 tys. uczestników wynika, że korzystne efekty akupunktury w dolegliwościach takich jak bóle głowy, pleców, szyi i zapalenie stawów utrzymywały się przez rok 6. Ci, którzy regularnie korzystają z  akupunktury, twierdzą, że bardzo pozytywnie wpływa na ich nastrój i ogólne samopoczucie. Dodaje energii, poprawia jakość snu i pomaga pokonać obniżenia nastroju.

Czy akupunktura boli?

Akupunktura nie boli. Igły są bardzo cienkie, a doświadczony terapeuta (a z terapii akupunkturą właśnie u takiej osoby warto korzystać) wbija je pewnie i szybko. Zdarza się, że odczuwalny jest ból, rodzaj "prądu" przechodzącego przez ciało. Trwa to ułamek sekundy, ale nie należy do przyjemnych doświadczeń. Nie ma jednak nic wspólnego z wrażeniami i bólem, jaki odbieramy przy okazji chociażby pobierania krwi. Może się zdarzyć, że nawet wprawnie wbita igła spowoduje niewielki podskórny wylew, pojawienie się siniaka czy krwawienie. Warto pamiętać, że igły muszą być sterylne – w dobrych gabinetach specjalista przy każdym zabiegu otwiera nowe opakowanie igieł.

Bibliografia:

  1. Yvette Brazier, “How does acupuncture work?”, 4 kwietnia 2022, Medical News Today, medicalnewstoday.com.
  2. Salvador Quiroz-González, Sergio Torres-Castillo, Rosa Estela López-Gómez, Ismael Jiménez Estrada, Acupuncture Points and Their Relationship with Multireceptive Fields of Neurons, Journal of Acupuncture and Meridian Studies, Volume 10, Issue 2, 2017.
  3. Yvette Brazier, dz.cyt.
  4. Garcia MK, Cohen L, Spano M, et al. Inpatient Acupuncture at a Major Cancer Center. Integrative Cancer Therapies. 2018;17(1):148-152. doi:10.1177/1534735416685403.
  5. Becker H, Stuifbergen AK, Schnyer RN, Morrison JD, Henneghan A. Integrating Acupuncture Within a Wellness Intervention for Women With Multiple Sclerosis: A Feasibility Study. Journal of Holistic Nursing. 2017;35(1):86-96. doi:10.1177/0898010116644833.
  6. Acupuncture: What You Need To Know, National Center of Complementary and Integrative Health, październik 2022, nccih.nih.gov.
Wydawca nie prowadzi działalności leczniczej.