#dawkadobrostanu

Glinki kosmetyczne – który kolor wybierzesz?

Czas czytania: 2 min
Opublikowano 08/06/2022
Kobieta nanosząca na twarz maseczkę z kolorową glinką kosmetyczną

Ich dobroczynny wpływ na skórę i włosy jest znany od stuleci. Pomagają na wypryski, absorbują nadmiar sebum i mają działanie oczyszczające. Glinki.

Glinka to minerał ilasty, którego wpływ na skórę działa na bardzo prostej zasadzie. Ponieważ ma ładunek ujemny, przyciąga te cząsteczki, które mają ładunek dodatni, czyli ten obecny w toksycznych substancjach. Glinki, czyli kaoliny, zawierają wszystko to, co skóra lubi: wapń, krzem, magnez, potas, fosfor, żelazo, cynk, selen, miedź oraz inne makro- i mikroelementy. Działają oczyszczająco, antyseptycznie i mineralizująco. Są też tańsze od kosmetyków drogeryjnych o skomplikowanym składzie, stąd ich rosnąca popularność. W dodatku ich skuteczność potwierdzona jest nie tylko w kobiecej (i nie tylko) poczcie pantoflowej, ale też klinicznie.

Czy glinki mają udowodnione działanie na skórę?

Jak wynika z badań, dobroczynne działanie glinek na skórę nie jest anegdotyczne. Odpowiednio dobrane do typu skóry, wykazują działanie absorbujące nadmiar sebum i mogą zapobiegać oraz leczyć lekkie i umiarkowane rodzaje trądziku. Minerały, w tym glinki, pomagają oczyścić skórę z wągrów i wyprysków 1. Żeby osiągnąć efekt terapeutyczny i w pełni wykorzystać możliwości glinki, na skórę należy nałożyć mieszankę glinki z ciepłą wodą. Ciepło pomaga uwolnić ze skóry większe ilości zanieczyszczeń. To samo działanie wykorzystuje się w przypadku oczyszczania zatkanych porów skóry. Dzięki temu, że glinka „wyciąga“ sebum, stają się czyste. W tym celu polecana jest zwłaszcza glinka zielona.

Maski i kosmetyki z glinką można wykorzystywać także w niektórych stanach zapalnych skóry. Z badania z 2017 roku wynika 2, że właśnie takie działanie mają kosmetyki zawierające glinkę bentonitową – czyli skałę osadową, w składzie której główną rolę odgrywa montmorylonit, rodzaj krzemu. Ten minerał może także łagodzić objawy wysypki, która występuje często przy stosowaniu pieluch – nie tylko u dzieci. Choć nie ma badań dotyczących skuteczności stosowania glinki w leczeniu łuszczycy, trądzika różowatego i egzemy, wiele osób twierdzi, że jest ona pomocna w zwalczaniu symptomów tych chorób. Z metabadań 3 wynika, że glinka bentonitowa jest pomocna w leczeniu owrzodzeń i innych uszkodzeń skóry. W badaniach na zwierzętach 4 stosowanie glinki na skórze wzmagało produkcję kolagenu, co może poprawiać jędrność skóry i mieć pozytywny wpływ na redukowanie zmarszczek.

Glinki na ratunek suchej skórze.

Glinka znana jest także jako doskonałe remedium dla suchej skóry. Kiedy maska z glinki twardnieje, zostawia na skórze rodzaj ochronnego filmu, który pomaga skórze zachować odpowiedni poziom wilgotności 5. Trzeba jednak stosować ją z umiarem. W przypadku suchej skóry rekomenduje się stosowanie maski z glinki najwyżej raz w tygodniu. W dodatku stosowanie glinki jako kosmetyku pomaga chronić skórę przed negatywnymi czynnikami związanymi z zanieczyszczeniem środowiska. To dlatego, że ma ujemny ładunek, który „wyciąga“ ze skóry toksyny zanieczyszczenia, między innymi szkodliwe rtęć i ołów.

Glinki w pielęgnacji włosów.

Glinka sprawdza się nie tylko w pielęgnacji skóry, ale i włosów. Pomaga w zwalczaniu częstych dolegliwości, jak łupież, włosy zbyt suche (czy to naturalnie, czy z powodu przesuszenia przy używaniu lokówki, prostownicy czy suszarki), nawilża i chroni. Trzeba jednak pamiętać, że glinkę trzeba stosować z umiarem – zbyt częste stosowanie masek do skóry czy włosów może spowodować nadmierne wysuszenie i wręcz podrażnić skórę. Zaleca się więc, by tego rodzaju pielęgnację stosować nie częściej niż 2 razy w tygodniu.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze glinki? 

Przede wszystkim na zawartość substancji aktywnej. Te, które są godne polecenia, zawierają 95-98% substancji aktywnej w gotowym produkcie. Trzeba też sprawdzić, czy produkt jest rzeczywiście naturalny. A więc czy nie dodano do niego emulgatorów, antyzbrylaczy czy komponentów zapachowych. I, oczywiście, ważny jest kolor. Glinki różnią się właściwościami.

Glinka zielona polecana jest do skóry mieszanej i tłustej, ze skłonnością do trądziku, a także tej z łuszczycą czy egzemą – to dzięki jej właściwościom oczyszczającym, dezynfekującym i regenerującym. Ułatwia oczyszczanie skóry, ponieważ ma działanie antyseptyczne. Podobne działanie wykazuje glinka czerwona, nieco łagodniejsza od tej pierwszej. Glinkę żółtą poleca się do pielęgnacji cery dojrzałej, zaś białą – do pielęgnacji skóry delikatnej, suchej, ze skłonnością do powstawania zmarszczek. Jest tak delikatna, że stosuje się ją nawet w kosmetykach dla niemowląt. Glinka błękitna – bentonitowa – polecana jest szczególnie dla skóry łojotokowej, z wypryskami, egzemą i łuszczycą. Jej działanie jest nie tylko powierzchniowe.

Jak zrobić maskę z glinką? 

Glinkę wystarczy zmieszać z wodą do pożądanej konsystencji (nie powinna być ani zbyt płynna, ani zbita) i nałożyć na skórę. Ściągnąć po tym, jak stwardnieje. Można dodać żółtko jajka lub oliwę. Pastą można smarować zmiany skórne – wypryski lub stany zapalne.

Bibliografia:

  1. Fox L, Csongradi C, Aucamp M, du Plessis J, Gerber M. Treatment Modalities for Acne. Molecules. 2016;21(8):1063. Published 2016 Aug 13. 
  2. Moosavi M. Bentonite Clay as a Natural Remedy: A Brief Review. Iran J Public Health. 2017;46(9):1176-1183. 
  3. Jak wyżej.
  4. Velasco, Maria & Zague, Vivian & Dario, Michelli & Nishikawa, Deborah & Pinto, Claudineia & Almeida, Mariana & Trossini, Gustavo & Vieira-Coelho, Antonio & Baby, André. (2016). Characterization and Short-Term clinical study of clay facial mask. Revista de Ciencias Farmaceuticas Basica e Aplicada. 37. 
    Wydawca nie prowadzi działalności leczniczej.