#dawkadobrostanu

Ile wody potrzebuje Twoja skóra?

Czas czytania: 3 min
Opublikowano 31/01/2022
Dziewczyny pływają w kubku z wodą, kolaż

Woda stanowi do 80% masy naszego ciała. Jest niezbędna dla zachowania zdrowia i urody, a jej niedobór ma bardzo poważne konsekwencje. Ile wody dziennie powinniśmy wypijać?

W organizmie woda jest wszędzie. Wchodzi w skład płynów ustrojowych i tkanek, reguluje temperaturę ciała, bierze udział w procesach wydalania i trawienia. Poza tym chroni mózg, oczy, rdzeń kręgowy i płód w ciele kobiety. Jest rozpuszczalnikiem dla jonów i pierwiastków, przenosi impulsy nerwowe, odpowiada za aktywność enzymów i kwasów nukleinowych. Dzięki możliwości przekazywania energii woda może zarówno ją magazynować, jak i tworzyć. Woda to życie, jakkolwiek patetycznie by to nie brzmiało. A jeśli zależy nam na dobrym wyglądzie skóry, właśnie woda jest pierwszym „kosmetykiem“, po który warto sięgnąć.

Ponad 20% wody w organizmie idzie na potrzeby skóry.

Między poziomem nawodnienia organizmu i zdrową skórą istnieje bezpośredni związek. Taki wniosek płynie z badania opublikowanego w 2015 roku w periodyku „Clinical, Cosmetic and Investigational Dermatology“. W momencie rozpoczęcia badania jego uczestnicy mieli niskie nawodnienie. Zwiększenie ilości spożywanych przez nich płynów sprawiło, że skóra była bardziej nawilżona i wyglądała lepiej 1.

Skóra zawiera ok. 20% całej ilości wody w organizmie, a w ciągu doby z powierzchni skóry odparowuje ok. 300-400 ml. Jeśli nie będziemy uzupełniać tych braków, skóra straci elastyczność. Dojdzie do degradacji jej struktur. A to prowadzi do utraty sprężystości i powstawania zmarszczek 2. Bardziej szczegółowo o procesach, które zachodzą w skórze pod wpływem starzenia, przeczytasz w tym artykule

Jaki rodzaj skóry jest bardziej narażony na utratę wody?

Każdy typ skóry może zostać odwodniony z różnych powodów. Sucha skóra ma niewiele substancji tłuszczowych, które wiążą wodę na powierzchni skóry i w warstwie rogowej naskórka. Skóra tłusta nie jest w stanie wiązać cząsteczek wody i zatrzymać je w środku naskórka. Zarówno utrzymanie wody w naskórku, jak i dbanie o płaszcz hydrolipidowy na jego powierzchni jest ważne, by mieć odpowiedni poziom nawilżenia. Przeszkodę w tym mogą stanowić choroby skóry oraz czynniki środowiskowe. Jeśli większość czasu spędzamy w suchym, biurowym otoczeniu z klimatyzacją, skóra będzie odwodniona i pozbawiona blasku. Jednak kluczowym czynnikiem decydującym o elastyczności, a przez to o wyglądzie skóry, jest woda. Warto zauważyć, że im jesteśmy starsi, tym łatwiej o odwodnienie. Poza regularnym piciem wody warto zadbać o pielęgnację, której celem jest zatrzymanie wody w naskórku i regeneracja uszkodzonej bariery skórnej. 

Ile wody powinniśmy pić na co dzień?

Nie da się napić i nawodnić „na zapas“. Ludzki organizm nie ma rezerw wody, z których mógłby korzystać w razie jej braku. Dlatego pić wodę trzeba ciągle. Najlepiej – w małych ilościach przez cały dzień. Wypicie dwóch litrów naraz nie jest rozwiązaniem. Na bilans wodny składa się to, ile wody otrzymujemy z płynów i pokarmów oraz ile wytwarza organizm. Uwzględnia się też, ile wody wydalamy z moczem, ile tracimy, oddychając i się pocąc. Ważną rolę odgrywają również czynniki zewnętrzne – temperatura i wilgotność otoczenia, a także aktywność fizyczna. Biorąc pod uwagę wszystkie te zmienne, zapotrzebowanie organizmu wynosi od 1,5 l do 3 l wody na dobę. Z zaleceń ekspertów 3 wynika, że kobiety w Polsce powinny spożywać ok.2 litrów wody na dobę, mężczyźni ok.2,5 litra. Kobiety ciężarne mają zwiększyć tę ilość do 2.3 litra, a karmiące – aż do 2.7 litra wody! Chodzi nie tylko o ilość czystej wody, którą wypijamy, ale też o wodę zawartą w innych napojach i produktach spożywczych.

Uwaga, odwodnienie!

Ubytek wody w ilości 2% masy ciała powoduje duże pragnienie i utratę kilogramów. Jeśli wynosi on od 2% do 4%, pojawiają się niepokojące symptomy. Na przykład, suchość języka i ust, zawroty głowy, osłabienie, niedociśnienie czy omdlenia, a także brak energii i zaparcia. Mocz ma wówczas ciemny kolor i intensywny zapach. Organizm, próbując uchronić się przed niedoborami, zmniejsza jego wydalanie. Przy utracie 2-6% pojawia się nadmierna senność, odrętwienie, uczucie mrowienia. Ubytek 10-15% powoduje zaburzenia świadomości, drgawki, obrzęk języka i utratę przytomności, powyżej 15% – prowadzi do zgonu. Najdłuższy opisywany przypadek przeżycia ludzkiego organizmu w warunkach braku wody wyniósł 9 dni przy jednoczesnej utracie masy ciała 13 kg.

Odpowiednie nawodnienie to krytycznie ważna kwestia, którą często lekceważymy. Dbać o odpowiednią ilość wody trzeba nie tylko przy gorączce, wymiotach czy rozwolnieniu. Niemniej ważna jest na co dzień, jeśli chcemy mieć dobrze funkcjonujące jelita, sprawnie działający mózg i jędrną skórę. Przewlekłe odwodnienie ma związek ze znacznym wzrostem ryzyka kamicy nerkowej, zakażenia dróg moczowych, raka pęcherza i jelita grubego, wystąpienie udaru mózgu, nadciśnienia, choroby zakrzepowo-zatorowej, kamicy pęcherzyka żółciowego, chorób przyzębia oraz zaćmy 4.

Jak sprawdzić, czy pijesz wystarczającą ilość wody? 

Jak podaje National Library of Medicine, wystarczy zrobić bardzo prosty test, tzw. „skin turgor test“ (test na powierzchni skóry). Kciukiem i palcem wskazującym trzeba uszczypnąć skórę na grzbiecie dłoni, przytrzymać kilka sekund, a potem – puścić. Jeśli skóra błyskawicznie wraca do swojego kształtu, oznacza to, że organizm jest nawodniony. Jeśli zaś uszczypnięcie powoduje zmianę kształtu skóry, które utrzymuje się przez chwilę – mamy sygnał, że trzeba więcej pić. Warto też obserwować mocz. Powinien być jasny, klarowny, pozbawiony zapachu. Mocz ciemny, o intensywnym zapachu, oznacza, że stan nawodnienia nie jest wystarczający 5. Jeszcze inny, dość oczywisty sygnał – suchość w ustach. Jeśli ją czujemy, warto się napić, by nie doprowadzić swój organizm i skórę do odwodnienia.

Bibliografia:

  1. Palma L., Marques L.T., Bujan J., Rodrigues L.M., “Dietary water affects human skin hydration and biomechanics”. Clin Cosmet Investig Dermatol. 2015r.
  2. Szmigiel-Pieczewska M., Momot A., “ Czynniki zapobiegające utracie wody w pielęgnacji skóry odwodnionej”, Kosmetologia Estetyczna 2016r.
  3. Jarosz M., Rychlik E., Stoś K., Charzewska J. (red.) , “Normy żywienia dla populacji Polski i ich zastosowanie”. y Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny, 2020r.
  4. Karowicz-Bilińska A., “Woda i jej znaczenie dla organizmu kobiety”, Klinika Patologii Ciąży I Katedry Ginekologii i Położnictwa Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, Ginekologia Polska, 2011r.
  5. Ritschel C., “Simple Skin Test Can Determine If You Are Drinking Enough Water”. The Independent, 9 kwietnia 2019r.
    Wydawca nie prowadzi działalności leczniczej.