Podczas ciąży zmianie ulega cała gospodarka hormonalna kobiety, co wpływa także na skórę i włosy. Dodatkowym obciążeniem jest większa masa ciała i rozciągnięcie skóry na brzuchu. Dlatego ważne jest, żeby o skórę w okresie ciąży prawidłowo dbać tak, by była nawilżona, dobrze ukrwiona i elastyczna. Kluczowe znaczenie ma dieta, która powinna być bogata w wielonienasycone kwasy tłuszczowe, znajdujące się między innymi w rybach morskich, oleju rzepakowym i słonecznikowym czy oliwie z oliwek, a także odpowiednia ilość wody – około dwóch litrów dziennie. O tym, ile wody potrzebuje Twoja skóra, przeczytasz w osobnym artykule.
Większość drogerii i innych sklepów kosmetycznych ma specjalne działy z preparatami dla przyszłych mam. Można ich spokojnie używać, ponieważ są bezpieczne do stosowania dla kobiet w ciąży. Nie zawierają "niedozwolonych" składników. A lista jest długa. Do kosmetyków, których stosowanie należy sobie odpuścić na czas ciąży, należą te zawierające w składzie retinol, kwasy owocowe (które mogą powodować podrażnienia skóry), konserwanty, kwas salicylowy, triklosan, kwas azelainowy i tetracykliny, wyciągi z roślin, które wpływają na procesy związane z wydalaniem moczu, fluor i amoniak. Należy też unikać kosmetyków, które zawierają niektóre olejki eteryczne, chodzi tu zwłaszcza o olejki z bergamotki i szałwii. Te kosmetyki, które znajdziemy w aptekach i drogeriach, a które pochodzą z licznych serii "dla mam", nie zawierają w składzie wymienionych substancji, dlatego są bezpieczne. Czy działają cuda? Nie, ale pozwalają na bezpieczną pielęgnację 1.
Właśnie z powodu delikatnej kondycji skóry w ciąży i troski o rozwijające się dziecko warto również pamiętać o zabiegach kosmetycznych, które są niewskazane dla kobiet w ciąży – tu także lista jest dość długa. W ciąży unikamy zabiegów takich jak jonoforeza, elektroforeza czy galwanizacja, w których używane są fale radiowe i prądy; nie robimy depilacji ciepłym woskiem, bowiem mogą powodować zaburzenia krążenia. Z podobnych powodów niewskazana jest sauna – tu może dojść nawet do przedwczesnych skurczów macicy. Oczywiście nie ma mowy o solarium, bo promieniowanie ultrafioletowe powoduje rozkład kwasu foliowego 2, co wpływa na zwiększenie ryzyka wystąpienia wad cewy nerwowej. Nie należy również robić peelingów kawitacyjnych, ponieważ mogą mieć działanie poronne. Nie robimy także zabiegów depigmentujących, przeciwtrądzikowych i drenujących. Niewskazane są także zabiegi z wykorzystaniem alg 3.
Tu lista zabiegów jest nieco krótsza. Do bezpiecznych zabiegów zaliczają się maseczki i peelingi na twarz i ciało, choć tutaj trzeba pamiętać, żeby unikać alg i zabiegów, które rozgrzewają. Można korzystać z maseczek z kwasem hialuronowym w składzie, ponieważ dobrze wpływa na kondycję skóry. Co jeszcze? Masaż twarzy i pielęgnacyjny manicure.
Od początku ciąży można też używać kosmetyków przeciwko rozstępom. Rozstępy występują u zdecydowanej większości ciężarnych i… spędzają im sen z powiek, zarówno w ciąży, jak i po porodzie. Skóra się rozciąga – zwłaszcza na brzuchu, biodrach, pośladkach, piersiach i udach, a to dlatego, że traci elastyczność – także z powodu działania hormonów. Zwykle pojawiają się ok. 5-7 miesiąca. Nie są estetyczne, dlatego wiele kobiet martwi się ich pojawieniem. Na początku są sine, potem zmieniają barwę na bladoróżowe. Dlatego warto profilaktycznie, od początku ciąży, stosować odpowiednią pielęgnację. Na rynku jest bardzo wiele preparatów przeciw rozstępom, które są opracowane tak, by mogły ich używać ciężarne. Pamiętaj jednak, że ich działanie jest ograniczone. Pomogą zapewnić odpowiedni poziom nawilżenia skórze, jednak nie są 100% gwarancją, że rozstępy się nie pojawią.
Warto także robić – podczas kąpieli – masaż ciała. Nie masujemy jednak brzucha! Pojawieniu się rozstępów można zapobiegać, bo kiedy już się pojawią, nie tak łatwo jest całkowicie się ich pozbyć. Tutaj sprawdzą się – już po ciąży – peelingi, kosmetyki służące do rozjaśniania blizn i zabiegi u kosmetyczki, które pomogą spłycić rozstępy i zmniejszyć ich widoczność. Robimy je jednak już po zakończeniu karmienia piersią.
Bibliografia: Karolina Waleśkiewicz-Ogórek, Pielęgnacja skóry w ciąży, forumginekologii.pl, 29 czerwca 2018r. Borradale DC, Kimlin MG. Folate degradation due to ultraviolet radiation: possible implications for human health and nutrition. Nutr Rev. 2012 Jul;70(7):414-22. doi: 10.1111/j.1753-4887.2012.00485.x. Epub 2012 May 22. PMID: 22747844. Moskal I. Zabiegi dla kobiet w ciąży. Cabines 2012; 50: 42–47, Bojarowicz H., Płowiec A. Wpływ witaminy A na kondycję skóry. Probl Hig Epidemiol 2010; 91 (3): 352–356.
Bibliografia:
Napisała: Anna Stachowiak
Dziennikarka, redaktorka. Zainteresowana głównie tematyką społeczną i zdrowotną. Publikuje w tygodniku “Przegląd”. Miłośniczka aktywnego wypoczynku, zdrowego trybu życia, sprawdzania teorii w praktyce oraz drążenia tematu. Prywatnie mama zbuntowanego 3-latka i adeptka jogi.
Kapsułka nikalab zachwyca nie tylko wyglądem, ale też swoim działaniem. Przy jej produkcji zastosowaliśmy 2 innowacyjne technologie - DRcaps® i DUOCAP®. DRcaps®...
Twoja opinia może zostać wykorzystana w naszej reklamie. Przeczytaj więcej w naszym Regulaminie. Także w opiniach dbamy o transparentność. Weryfikujemy czy pochodzą od regularnych klientów (nie osób z nami współpracujących) oraz czy są zgodne z przepisami prawa mającymi na celu ochronę konsumentów.