#dawkadobrostanu

Jak poprawnie szczotkować ciało i kto nie powinien tego robić?

Czas czytania: 2 min
Opublikowano 20/04/2022
Kobieta szczotkująca ciało

Działa jak peeling i ujędrnia skórę. Szczotkowanie ciała na sucho to metoda, która szturmem zdobywa blogi kosmetyczne i drogerie. Czy może zaszkodzić?

Szczotkowanie to bardzo prosty i – zazwyczaj – przyjemny zabieg, który w dodatku nie wiąże się z wielkimi kosztami, a pozwala poprawić wygląd skóry. Jedynym narzędziem, które jest potrzebne, jest porządna szczotka. Trzeba się zastanowić, jaka będzie najlepiej odpowiadała naszym potrzebom. Z trzonkiem czy bez? Z włosia naturalnego, np. dzika, czy może jednak wegańska? Z drewna bukowego czy może innego materiału? Zanim jednak sięgniemy po szczotkę, warto dowiedzieć się, czym to szczotkowanie jest i jak dobrze się do tego zabiegu zabrać. 

Jakie korzyści dla skóry oferuje szczotkowanie ciała?

Szczotkowanie to po prostu masaż ciała, wykonywany na sucho specjalną szczotką. Dobrze sprawdza się jako metoda eksfoliacji skóry, która pomaga przywrócić jej jędrność i równy koloryt. Poprawia krążenie, a co za tym idzie – samopoczucie i wygląd skóry. Niektórzy twierdzą nawet, że pomaga zredukować celullit. Jednak na ten temat nie ma jednoznacznych badań. W rozmowie z serwisem internetowym centrum medycznego Cleveland Clinic 1 dermatolog dr Shilpi Khetarpal mówiła, że podczas gdy wiele z korzyści dla zdrowia i skóry przypisywanych szczotkowaniu ma poparcie w faktach i rzeczywiście działa, nie dotyczy to wszystkich doniesień. Mechaniczna czynność szczotkowania na sucho świetnie sprawdza się jako peeling, który pozwala pozbyć się suchej, a nawet zrogowaciałej skóry. „Sczotkowanie uwalnia pory w procesie eksfoliacji. Pomaga także pozbyć się z ciała toksyn poprzez poprawę cyrkulacji krwi i przepływu limfy“ – mówiła w tym samym wywiadzie dr Khetarpal.

Co z tym cellulitem? Osoby, które regularnie stosują ten rodzaj zabiegów, utrzymują, że pomaga on redukować „skórkę pomarańczową“. Nie ma badań, które potwierdzałyby to twierdzenie. Faktem 2 jest jednak, że taki masaż poprawia wygląd skóry poprzez pobudzenie lepszej cyrkulacji krwi. Taka poprawa nie jest jednak trwała. Nie zmienia także procesów, które odbywają się pod powierzchnią skóry. 

Jak poprawnie szczotkować ciało?

Żeby w pełni wykorzystać potencjał drzemiący w szczotkach, masaż trzeba wykonywać w określony sposób. Jak? Masować się co drugi dzień przez 5 do 10 minut, przy czym ważne jest, by nacisk nie powodował dyskomfortu. Nie powinien być ani zbyt mocny, ani zbyt delikatny. Masaż należy zacząć od nóg i kierować szczotkę w kierunku serca. O ile ruch na nogach powinien być posuwisty, to na brzuchu należy zmienić go na okrężny. Tutaj masaż należy wykonywać zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara. Ręce masujemy od palców do łokci, następnie ramiona. Masaż kończymy pod pachą lub na obojczyku. Można też masować dekolt, szyję i biust. Tu także istotny jest kierunek: masujemy od szyi do piersi. Masaż piersi powinien odbywać się ruchami okrężnymi lub w ósemkach, z użyciem krótkich, rozchodzących się od sutków ruchów. Samych sutków nie masujemy. Wszystko robimy delikatnie.

O ile szczotkowanie na sucho może poprawiać wygląd skóry i samopoczucie, to istnieją pewne przeciwwskazania do tego typu domowych zabiegów. Nie należy szczotkować uszkodzonej skóry – czyli takiej, na której są zadrapania, rany, oparzenia czy objawy uczulenia/wysypki. Jeśli podczas szczotkowania skóra zostanie podrażniona, trzeba przerwać zabieg.

Szczotkowanie ciała a układ żylny. 

Czasem szczotkowanie odradza się osobom z żylakami lub “pajączkami”. Jednak poprawnie wykonana procedura nie powinna wpływać na układ żylny, ponieważ działa tylko miejscowo, uważa dr n. med. Cezary Szary, flebolog, radiolog, współzałożyciel warszawskiej Kliniki Flebologii

“Pojawianie się wizualnych objawów niewydolności żylnej, a do nich zaliczamy rozbudowane pod naskórkiem pajączki naczyniowe (tzw. telangiektazje), czy większego kalibru naczynia (żylaki), wynika głównie z niekorzystnych zjawisk hydraulicznych, skutkujących przeciążaniem i rozciąganiem łożyska naczyniowego.

Taką ekstremalną sytuacją u Pań, przeciążającą układ żylny, jest bycie w ciąży lub wykonywanie siłowych ćwiczeń fizycznych. U kobiet ważny jest także aspekt zaburzeń hormonalnych. Szczotkowanie należy do działań miejscowych. Jeśli jest ono wykonywane rozsądnie i nie powoduje mikrourazów, to nie powinno mieć niekorzystnego wpływu na układ żylny”.

Bibliografia:

  1. “The Truth About Dry Brushing and What It Does for You”. health.clevelandclinic.org, 2 listopada 2021r.
  2. Torborg L., "Mayo Clinic Q and A: Can anything help cellulite?", newsnetwork.mayoclinic.org, 23 lutego 2018r.
Wydawca nie prowadzi działalności leczniczej.