Regularne bieganie zmniejsza ryzyko chorób serca, cukrzycy i udaru mózgu. W dodatku pozwala błyskawicznie spalić kalorie 1. To cenna informacja dla tych, którzy szukają aktywności fizycznej o potencjale wyszczuplającym. W dodatku poprawia nastrój, uwalnia hormony szczęścia 2 i pozwala wsłuchać się w siebie i wyciszyć. Łatwe, tanie – bo nie wymaga specjalistyczne sprzętu – bieganie jest sportem dla (prawie) każdego.
Bywa, że specjaliści odradzają bieganie osobom, które są otyłe. Przy dużej masie ciała i obciążeniu organizmu może dojść do obciążeń stawów i kości. To z kolei może prowadzić do urazów 3. Bieganie nie jest także sportem dla osób, które cierpią na problemy z kręgosłupem, cukrzycę, problemy z sercem oraz nadciśnienie. W każdym z tych przypadków lepiej skonsultować się z lekarzem, który potwierdzi lub obali nasze obawy.
Specjaliści także zalecają, by przed rozpoczęciem treningu udać się do lekarza, jeśli masz więcej niż 40 lat, BMI wyższe niż 35 oraz historię chorób serca w rodzinie. Warto zrobić pakiet podstawowych badań – morfologię, cholesterol, cukier. Lepiej także sprawdzić ciśnienie i tętno spoczynkowe oraz zrobić EKG serca. Jeśli wszystko jest w porządku – możesz zacząć.
Osoby, które dopiero zaczynają, często popełniają typowe błędy, które sprawiają, że bieganie zamiast przyjemnością staje się udręką. A to z kolei prowadzi do zniechęcenia i porzucenia treningów. Narzucają sobie zbyt rygorystyczny reżim, biegają zbyt często lub trenują zbyt intensywnie. Chcą "nadrobić" stracony czas lub szybko osiągnąć efekty. To nieskuteczna strategia 4. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z bieganiem, rób to powoli i stosuj się do następujących zasad:
I już – gotowi, do biegu, start.
Bibliografia: Lavie C.J., Lee D.,Sui X. i inni, “Effects of Running on Chronic Diseases and Cardiovascular and All-Cause Mortality”. Mayo Clinic Proceedings, 8 września 2015r. Siebers M., Biedermann S., Bindila L. i inni, “Exercise-induced euphoria and anxiolysis do not depend on endogenous opioids in humans”. Psychoneuroendocrinology, 2021r. Łuczko G., “Jak zacząć biegać od zera - bieganie dla początkujących - poradnik krok po kroku”, dostęp 13 grudnia 2021r. Jasiński M., “Jak zacząć biegać? Kompendium wiedzy”. Treningbiegacza.pl, dostęp 13 grudnia 2021r. “How to start running today: a beginner's guide”, runnersworld.com, 20 sierpnia 2020r. “Running for beginners”, nhs.uk, dostęp 13 grudnia 2021r. Wasilewski L., “Bieganie dla każdego – fakty i mity”. Treningbiegacza.pl, dostęp 13 grudnia 2021r.
Bibliografia:
Napisała: Anna Stachowiak
Dziennikarka, redaktorka. Zainteresowana głównie tematyką społeczną i zdrowotną. Publikuje w tygodniku “Przegląd”. Miłośniczka aktywnego wypoczynku, zdrowego trybu życia, sprawdzania teorii w praktyce oraz drążenia tematu. Prywatnie mama zbuntowanego 3-latka i adeptka jogi.
Kapsułka nikalab zachwyca nie tylko wyglądem, ale też swoim działaniem. Przy jej produkcji zastosowaliśmy 2 innowacyjne technologie - DRcaps® i DUOCAP®. DRcaps®...
Twoja opinia może zostać wykorzystana w naszej reklamie. Przeczytaj więcej w naszym Regulaminie. Także w opiniach dbamy o transparentność. Weryfikujemy czy pochodzą od regularnych klientów (nie osób z nami współpracujących) oraz czy są zgodne z przepisami prawa mającymi na celu ochronę konsumentów.