#dawkadobrostanu

W jaki sposób powinno się dbać o skórę zimą?

Czas czytania: 1 min
Opublikowano 24/01/2023
Kobieta w kozuchu i czapce otrzepuje się ze śniegu, dookoła zasnieżone drzewa i las

Zimą skóra wymaga innej pielęgnacji niż wiosną czy latem. Bywa przesuszona i szorstka. Pierwsza zasada: nawilżaj. I nie przesadzaj.

Zimny wiatr, częste opady, suche powietrze w pomieszczeniach i aucie oraz niewielka wilgotność powietrza – wszystko to sprawia, że jesienią i zimą skóra potrzebuje szczególnego traktowania. Zapewnienie jej optymalnego poziomu nawilżenia wymaga stosowania innych kosmetyków i zabiegów niż wiosną i latem. Właśnie – zabiegi! To idealna pora, żeby zadbać o skórę w gabinecie kosmetycznym.

Krem to podstawa pielęgnacji (zaraz po dokładnym oczyszczaniu twarzy). Dobrze, żeby ten na zimę zawierał składniki, dzięki którym łatwiej zatrzymać wodę w skórze i zapobiec przesuszeniom: kwas hialuronowy, ceramidy, kwasy tłuszczowe, a także antyoksydanty i substancje kojąco działające na mogące wystąpić zimą podrażnienia. To na przykład aloes i alantoina. Wiosną i zimą, kiedy wiele dni jest pochmurnych, łatwo zapomnieć o tym, by krem do pielęgnacji zawierał krem z filtrem przeciwsłonecznym. To błąd – promienie UVA przebijają się przez chmury i oddziałują (negatywnie) na skórę. Szerzej o kremach z filtrami pisałyśmy tutaj.

Kluczowa dla utrzymania odpowiedniego stanu skóry jest dobra pielęgnacja, jednak zimą lepiej zamienić żel do twarzy na mleczko lub piankę, które są łagodniejsze. Nie przesuszą skóry i przygotują ją na aplikację kremu. Jeśli dzień jest wietrzny, warto sięgnąć po kosmetyki tłuste, o bardziej skondensowanej konsystencji, co pozwoli na lepszą ochronę skóry. 

Specjalnej pielęgnacji wymaga także delikatna skóra ust, które także są narażone na przesuszenie. To dlatego, że skóra na wargach nie ma gruczołów łojowych. Warto zaopatrzyć się w peeling do ust i nawilżającą pomadkę ochronną, którą można stosować także jako bazę do kolorowych pomadek i błyszczyków. Ważne, by pomadka ochronna w składzie miała naturalne składniki, które nie podrażniają. Także w przypadku kosmetyków do ust pamiętajmy, by zawierały filtry przeciwsłoneczne. 

W zimie pielęgnujmy całe ciało: także dłonie i stopy, o których często zapominamy poza sezonem letnim. W przypadku rąk sprawdzą się tłuste kremy, które ochronią dłonie przed negatywnym oddziaływaniem zimnego, suchego powietrza na skórę rąk. W drogeriach dostępne są także specjalne maski na dłonie – często w duecie z peelingami – które warto wykonać raz/dwa razy w tygodniu. To samo dotyczy skóry na stopach, która zimą może nawet pękać. Sprawdzą się peelingi i kremy zawierające w składzie mocznik, który zapobiega rogowaceniu skóry i pękaniu. 

Jesień i zima to świetny moment, żeby zadbać o skórę w gabinecie kosmetycznym. Szczególną popularnością cieszą się zabiegi złuszczające przy zastosowaniu kwasów, te laserowe i mechaniczne, jak mikrodermobrazja. Z dużym zainteresowaniem klientek spotyka się także oczyszczanie wodorowe, które oczyszcza skórę, poprawia jej napięcie i elastyczność, a także pomaga przywrócić blask.

Wydawca nie prowadzi działalności leczniczej.