Wielu z nas rozpoczyna dzień od aromatycznej filiżanki kawy, a napój ten stał się nieodłącznym elementem naszej kultury i stylu życia. Zdania co do szkodliwości lub korzyści wpływu kawy (i kofeiny) na organizm są podzielone, także wśród naukowców. Ci ostatni czasem dowodzą, że kawa przedłuża życie, pomaga w zrzuceniu nadwagi czy profilaktyce choroby Alzheimera, a czasem przychodzą do wniosku, że “oszukuje” mózg, uzależnia i prowadzi do przewlekłego zmęczenia i pobudzenia nerwowego.
W tym artykule skupimy się na jednym z aspektów działania kawy na organizm, a mianowicie: jej wpływie na nasze zasoby magnezu – minerału odgrywającego kluczową rolę w wielu procesach fizjologicznych (więcej o roli magnezu w organizmie przeczytasz w osobnym artykule).
Kawa to bogate źródło składników aktywnych. Są to antyoksydanty, związki mineralne, diterpeny, alkaloidy, kofeina i inne. Co istotne, zawartość i proporcja tych składników różni się w zależności od rodzaju kawy, kraju jej pochodzenia, metody uprawy oraz sposobu przygotowania samego napoju na bazie ziaren i nawet stopnia ich zmielenia.
Ziarna kawy rzeczywiście zawierają magnez, jednak napar na ich bazie “wchłania” mniejszą ilość tego minerału. Polscy naukowcy zrobili przegląd badań 1 nad zawartością magnezu w różnych rodzajach naparów kawowych z lat 2000–2020 i oto jak wygląda ich zestawienie:
Biorąc pod uwagę, że dzienne zapotrzebowanie na magnez osoby dorosłej to 310–320 mg dla kobiet, i 400–420 mg dla mężczyzn 2, 1 kawa jest w stanie pokryć zaledwie kilka procent!
Im więcej kawy pijemy, tym teoretycznie powinna dostarczyć więcej magnezu, jednak problem polega na tym, że nigdy nie wiemy, ile dokładnie magnezu jest zawarte akurat w naszej kawie. Jak zaznaczają naukowcy 3, na stężenie tego minerału w naparze wpływa duża ilość czynników, co widać z rozbieżności w liczbach nawet dla tego samego typu parzenia, m.in.:
Poleganie na kawie jako istotnym źródle magnezu w diecie jest zatem ryzykowne. Nie możemy przewidzieć, czy nasza mała czarna zapewni nam 3 mg tego minerału czy 20 mg (co i tak stanowi tylko te kilka procent).
Jednak nawet jeśli postanowimy wypić 20 kaw dziennie, chcąc zignorować wszystkie zalecenia odnośnie zdrowego żywienia i uzupełnić w ten sposób magnez, szanse na sukces są raczej mizerne. Sama zawartość minerału w napoju nie gwarantuje, że go wchłoniemy i wykorzystamy, o czym niżej.
Jak już wiemy, kawa zawiera wiele substancji, przy czym nie tylko te “dobre” dla człowieka, jak np. antyoksydanty czy minerały 4. W jej składzie znajdziemy także tzw. substancje antyodżywcze, które mogą blokować wchłanianie mikroelementów u człowieka. Te związki, stanowią część obronnej strategii roślin, mającej na celu zwiększenie ich przeżycia i rozmnażania.
Rola tych substancji z punktu widzenia rośliny to:
W kawie występują taniny i fityna, które mogą upośledzać wchłanianie magnezu oraz innych minerałów, także u ludzi:
Obróbka termiczna może zmniejszać zawartość tych substancji nawet do 30–50% w przypadku kwasu fitynowego w ciemno palonych ziarnach 8. Zaś najwięcej substancji antyodżywczych znajdziemy w kawie zielonej (powszechnie uważanej za “zdrowszą”). Mimo wszystko, podobnie jak w przypadku magnezu, nie jesteśmy w stanie dokładnie określić, ile tych związków znajdziemy w naszej konkretnej filiżance.
Na aktywność tych substancji i zdolność do blokowania wchłaniania minerałów wpływa także wiele czynników, w tym stan naszego układu pokarmowego. Dlatego na razie naukowcy nie wiedzą dokładnie, jak dużo minerałów z pożywienia nie przyswajamy przez substancje antyodżywcze 9.
Obecność substancji antyodżywczych w kawie może oznaczać, że nie skorzystamy z magnezu, który również jest w tym aromatycznym napoju. Co więcej, jeśli będziemy spożywać kawę razem z posiłkiem, możemy też zmniejszyć wchłanianie magnezu i innych minerałów z naszego kolorowego talerza. Jeśli zmagasz się z niedoborami minerałów i nie chcesz odstawić kawy, lepiej pić ją pomiędzy posiłkami.
Inną przyczyną, która często bywa wymieniana jako argument za tym, że kawa wypłukuje magnez, to jej działanie moczopędne (magnez wydalamy z moczem). Takie właściwości ma kofeina, jednak naukowcy określają jej wpływ na częstotliwość oddawania moczu jako “łagodny” 10. Co ciekawe, kobiety mogą bardziej odczuwać chęć skorzystania z toalety po wypiciu kawy, niż mężczyźni.
Popularna rada “wypij 3 szklanki wody po 1 kubku kawy, żeby uzupełnić płyn w organizmie i uniknąć odwodnienia” nie ma uzasadnienia naukowego 11. Płyn zawarty w kawie równoważy jej efekt moczopędny. A skoro po wypiciu kawy nie tracimy zbędnych ilości moczu, to oznacza, że nie wypłukuje się z nim także magnez. Zatem ten czynnik wydaje się nie mieć znaczącego wpływu na zapasy tego minerału w naszym organizmie.
Podsumujmy zatem najważniejsze informacje z tego tekstu.
Jaki wniosek możemy sformułować na tej podstawie? Wygląda na to, że pijąc kawę, pod względem magnezu wychodzimy na zero. Ten napój nie jest w stanie być ważnym źródłem tego cennego pierwiastka w naszej diecie. Jednocześnie przy umiarkowanej konsumpcji raczej nie prowadzi do powstania poważnych jego deficytów.
Chcąc zapewnić sobie wystarczającą ilość magnezu w diecie, warto przede wszystkim zadbać o różnorodne i urozmaicone pożywienie oraz o uzupełnienie niedoborów, jeśli już wystąpiły. Sprawdzić, czy problem niedoborów magnezu dotyczy także Ciebie, można pod tym linkiem.
Bibliografia: Olechno, E.; Puścion–Jakubik, A.; Socha, K.; Zujko, M.E. Coffee Brews: Are They a Source of Macroelements in Human Nutrition? Foods 2021, 10, 1328. https://doi.org/10.3390/foods10061328 Jarosz M. (red.) Normy żywienia dla populacji Polski i ich zastosowanie, Instytut Zdrowia Publicznego, 2020r. Olechno, E., dz. cyt. Nuhu AA. Bioactive micronutrients in coffee: recent analytical approaches for characterization and quantification. ISRN Nutr. 2014 Jan 22;2014:384230. doi: 10.1155/2014/384230. PMID: 24967266; PMCID: PMC4045301. Melse–Boonstra Alida, Bioavailability of Micronutrients From Nutrient–Dense Whole Foods: Zooming in on Dairy, Vegetables, and Fruits, Frontiers in Nutrition, vol. 7, 2020, DOI=10.3389/fnut.2020.00101. Schlemmer U, Frølich W, Prieto RM, Grases F. Phytate in foods and significance for humans: food sources, intake, processing, bioavailability, protective role and analysis. Mol Nutr Food Res. 2009 Sep;53 Suppl 2:S330–75. Stevenson L, Phillips F, O’Sullivan K, Walton J. Wheat bran: its composition and benefits to health, a European perspective. Int J Food Sci Nutr. 2012 Dec; 63(8): 1001–1013. Coffee: Recent Developments by R. J. Clarke and O. G. Vitzthum (2001). Are Anti-Nutrients Harmful?, Harvard T.H.Chan, School of Public Health, styczeń 2022, hsph.harvard.edu. Zhang Y, Coca A, Casa DJ, Antonio J, Green JM, Bishop PA. Caffeine and diuresis during rest and exercise: A meta–analysis. J Sci Med Sport. 2015 Sep;18(5):569–74. doi: 10.1016/j.jsams.2014.07.017. Epub 2014 Aug 9. PMID: 25154702; PMCID: PMC4725310. Maughan RJ, Griffin J. Caffeine ingestion and fluid balance: a review. J Hum Nutr Diet. 2003 Dec;16(6):411–20. doi: 10.1046/j.1365–277x.2003.00477.x. PMID: 19774754.
Bibliografia:
Napisała: Hanna Borowska
Redaktorka, dziennikarka, science writerka, certyfikowana konsultantka ds. żywienia. Macierzyństwo sprawiło, że zainteresowanie tematyką zdrowotną zmieniło kierunek jej ścieżki zawodowej. Odbyła kilkanaście szkoleń i kursów w kraju i za granicą z zakresu dietetyki, medycyny funkcjonalnej, aromaterapii. Pasjonuje ją niezbadana moc mikrobiomu człowieka. Ukończyła z wyróżnieniem Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW. Przez wiele lat związana z Euroradio.fm.
Kapsułka nikalab zachwyca nie tylko wyglądem, ale też swoim działaniem. Przy jej produkcji zastosowaliśmy 2 innowacyjne technologie - DRcaps® i DUOCAP®. DRcaps®...
Twoja opinia może zostać wykorzystana w naszej reklamie. Przeczytaj więcej w naszym Regulaminie. Także w opiniach dbamy o transparentność. Weryfikujemy czy pochodzą od regularnych klientów (nie osób z nami współpracujących) oraz czy są zgodne z przepisami prawa mającymi na celu ochronę konsumentów.