#dawkadobrostanu

Anti-ageing: czy walka z czasem ma sens?

Czas czytania: 2 min
Opublikowano 18/01/2022
Wyglądające młodo kobiety w strojach kąpielowych w stylu retro

Walka ze zmarszczkami już nie jest priorytetem w wojnie z czasem. Jednak anti-ageing pozostaje głównym nurtem usług w sferze kosmetyki i medycyny estetycznej. Bo jak się okazuje, starzeć się zaczynamy wcześniej, niż myśleliśmy.

Walka ze starzeniem się jest oczywistą konsekwencją ludzkiego pragnienia do nieśmiertelności. Dożyć do 100 lat i wyglądać przy tym jakby się miało 20 – to marzenie wielu współczesnych kobiet, wykreowane głównie przez marketing i koncerny kosmetyczne. Owszem, zabiegi mające utrzymać piękno są znane ludzkości od czasów starożytnych. Jednak pierwszy sprzedany produkt kosmetyczny, który można określić jako typowo przeciwstarzeniowy, pochodzi z 1927 roku. Był to hormonalny krem, który prawdopodobnie zawierał wydzielinę z gruczołów żółwia. Nie odniósł sukcesu komercyjnego, ale zapoczątkował prawdziwą rewolucję w kosmetyce 1  oraz trend na produkty “ i zabiegi anti-ageing”, które dzisiaj cieszą się ogromną popularnością.

Anti-ageing czy slow ageing?

Niektóre koncerny kosmetyczne i magazyny kobiece otwarcie mówią, że nie jesteśmy w stanie zatrzymać zegara biologicznego (przynajmniej na razie). Świadomie próbują odchodzić od używania określenia “anti-ageing”, zastępując je bardziej “przyjaznymi” hasłami. W teorii “slow ageing”, “pro age”, “age perfect” brzmi inaczej. Jednak w praktyce ta zmiana oznacza chyba tylko tyle, że zmieniły się nasze priorytety w walce z wiekiem. 

Nie skupiamy się już na zmarszczkach — promienna skóra to nowa cecha młodości. Trend polega na przyjęciu bardziej długoterminowej perspektywy z nastawieniem na dbałość o siebie” — mówiła w wywiadzie dla “The Guardian” globalna dyrektor naukowa Vichy, Elisa Simonpietri. — Musimy wziąć pod uwagę czynniki środowiskowe i związane ze stylem życia, takie jak klimat, słońce, zanieczyszczenie środowiska, dieta i stres” 2.

Innymi słowy, “anti-ageing” to dzisiaj znacznie więcej, niż krem liftingujący. Jest to filozofia dbania o siebie pod każdym względem, zaczynając od odżywiania się, radzenia sobie ze stresem i problemami, ograniczania używek, promowania proekologicznych zachowań. Wszystko po to, żeby jak najdłużej czuć się i wyglądać zdrowo. A środki i zabiegi kosmetyczne? Powinny być tylko wisienką na torcie.

Kiedy zaczynamy się starzeć?

Zgodnie z badaniem CBOS, Polacy uważają 3, że młodość kończy się mniej więcej w wieku 37 lat. Jednak z punktu widzenia fizjologii zaczynamy się starzeć już po 20-stce. Około 25. roku życia możemy zauważyć zmiany na swojej skórze, która może stać się bardziej matowa i mniej elastyczna, ponieważ organizm spowalnia produkcję kolagenu i elastyny. Pod oczami mogą się pojawić cienkie zmarszczki, na całej twarzy – nawet drobne plamy pigmentacyjne 4. Co ciekawe, w tym wieku również zaczyna się starzeć nasz mózg 5.

Bliżej 30-stki cały metabolizm spowalnia. Komórki skóry otrzymują mniej energii, niezbędnej do tworzenia kolagenu i aktywizacji procesów naprawczych. Zaczynają też gorzej wchłaniać składniki, nałożone na cerę 6.

Około 40. roku życia zaczyna się „starzenie się” samych komórek skóry, zatrzymuje się ich naturalny cykl życia. Bliżej 50-tki słabnie funkcja bariery skórnej, co powoduje, że skóra jest sucha i nie jest w stanie utrzymać nawilżenia. Po 60. roku życia wszystkie wymienione procesy starzenia się dramatycznie przyspieszają 7

Czy możemy zatrzymać procesy starzenia?

Starzenie się jest skomplikowanym mechanizmem, które przebiega inaczej u każdej/każdego z nas. Jest to suma wielu czynników, zarówno tych, na które mamy wpływ (np.dieta, styl życia), jak i tych, co od nas nie zależą (np.genetyka). Ale dobra wiadomość jest taka, że predyspozycje genetyczne mają znaczenie tylko w 25% 8. Czyli 75% naszego starzenia się zależy przede wszystkim od nas samych. 

Jak zmienić swój styl życia, żeby opóźnić procesy starzenia się, widoczne na zewnątrz, przeczytasz tu.

Bibliografia:

  1. “Anti-aging: A Brief History of Treatments and Approaches”, miskawaanhealth.com, dostęp 9 grudnia 2021r.
  2. Walsh A., “Is it time to ditch the term 'anti-ageing'?”. The Guardian, 17 sierpnia 2017r.
  3. “Polacy wobec własnej starości. Komunikat z badań”, CBOS, lipiec 2012r.
  4. Kumar K., “When Does Skin Begin to Age?”, MedicineNet.com, 7 stycznia 2021r.
  5. Salthouse T. A.,”When does age-related cognitive decline begin?”, Neurobiology of Aging, 2009, sciencedirect.com. 
  6. Gold G., “This Is the Age When You Start to Visibly Look Older”, marieclaire.com, 3 listopada 2015r.
  7. Jak wyżej.
  8. Passarino G., De Rango F., Montesanto A., “Human longevity: Genetics or Lifestyle? It takes two to tango”. Immun Ageing. 2016r.
Wydawca nie prowadzi działalności leczniczej.