Chcesz, by dziecko miało zdrowszą dietę? Usiądź razem z nim do posiłku.

Rodzina zasiadająca przy wspólnym posiłku
Czas czytania: 2 min
Opublikowano 21/12/2021

Wspólne, rodzinne posiłki to nie tylko sposób na miłe spędzenie czasu i możliwość rozmowy, ale także przepis na lepsze zdrowie, szybszy rozwój mowy, zmniejszenie stresu i lepsze wyniki w nauce.

Rodzina zasiadająca przy wspólnym posiłku

Zajęci pracą, wożeniem dzieci do przedszkoli, szkół czy na zajęcia dodatkowe, coraz rzadziej zasiadamy do wspólnych posiłków. Ten trend widać od lat – już w 2014 roku marka MOSSO przeprowadziła badania, z których wynika, że zaledwie 4 na 10 rodzin siada razem do stołu każdego dnia 1. 98% ankietowanych otwarcie mówi, że choć rodzinne celebrowanie posiłków to istotna część rodzinnego życia, to ta świadomość nie przekłada się na działanie. Aż połowa Polaków zasiada do wspólnego posiłku wyłącznie w weekendy, a 14 proc. – sporadycznie. częściej jemy razem obiad (57%), rzadziej kolację (29%) i śniadanie (tylko 14%). Podobne wnioski płyną z badań Instytutu Żywności i Żywienia: wykazały one, że codziennie wspólne posiłki z rodziną spożywa tylko połowa badanych dzieci 2.

Warto jednak wygospodarować pół godziny na wspólne śniadanie czy kolację. Obiad w ciągu tygodnia często jemy w pracy, a dzieci – w szkole lub przedszkolu. Z wielu badań, realizowanych zarówno w Polsce, jak i zagranicą, wynika, że siadanie razem do stołu ma same korzyści.

Wspólne posiłki sposobem na niejadka.

Wszyscy rodzice wiedzą, że wprowadzanie nowych smaków do menu dziecka nie jest łatwe. Tymczasem przedstawianie maluchowi nowych potraw podczas wspólnego posiłku sprawia, że dziecko łatwiej jest przekonać do porzucenia rosołku na rzecz zupy krem z dynią. Kiedy mali członkowie rodziny widzą, że rodzice i starsze rodzeństwo z apetytem pałaszują nową dla dziecka potrawę, chętniej jej próbują. W takiej sytuacji dziecko czuje się bezpieczne, ważne, „dorosłe“. Wszystko to sprzyja wytwarzaniu dobrych nawyków żywieniowych 3

Jesteśmy istotami społecznymi, a wspólne jedzenie zawsze było czynnością cementującą więzi w „stadzie“. Posiłek można nie tylko wspólnie zjeść, ale i przygotować – nawet maluchy mogą pomagać w kuchni. Rozbijanie jajek do omletów czy mycie warzyw na obiad to świetna zabawa, a przy okazji – czas na rozmowy, przytulanki, naukę liczenia czy rodzinne wygłupy. Warto postarać się, by ten czas nie był przeznaczony na rozmowy o rachunkach czy codziennych problemach. Wspólny posiłek ma kojarzyć się z czasem relaksu, nie z obowiązkami 4

Wspólne posiłki to zdrowsza dieta dziecka.

„U dzieci, które częściej jadały obiady wspólnie z członkami rodziny, stwierdzono zdrowsze wzorce spożycia żywności, w tym większe spożycie warzyw i owoców, błonnika i mikroelementów, a mniejsze spożycie żywności smażonej, słodzonych napojów, tłuszczów nasyconych i zawierających izomery trans“ – czytamy na stronie Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej 5. Dieta tych dzieci była też bogatsza w wapń, kwas foliowy, żelazo, witaminy B6, B12 oraz C i E.

Dzieci uczą się przez modelowanie. Jeśli więc na naszym stole podczas wspólnego posiłku goszczą kasze, ryby i warzywa oraz woda czy domowej roboty kompot zamiast gazowanych napojów, tak właśnie będą jadły w przyszłości. Wszystko to wpływa także na zachowanie prawidłowej masy ciała – wspólne jedzenie wpływa na BMI u dzieci 6. Takie same wnioski płyną z raportu Instytutu Matki i Dziecka 7. Okazuje się, że w grupie 13-letnich chłopców, którzy regularnie jedli obiady w gronie rodzinnym, badani mieli prawidłową masę ciała. Najrzadziej do stołu razem z rodziną siadały dziewczęta z nadwagą lub otyłością. Korelacja jest oczywista.

Wspólny posiłek rozwija mowę.

A to nie koniec korzyści. Wspólne jedzenie w rodzinnym gronie sprawia, że u dzieci szybciej rozwija się mowa i umiejętności komunikacyjne. Te dzieci, które spożywają posiłki razem z rodzicami czy w większym gronie, mają większy zasób słownictwa i lepiej się komunikują 8.

Co więcej, rodzinne jedzenie nie tylko kształtuje pozytywne nawyki żywieniowe u dzieci i nastolatków, ale także wpływa na zmniejszenie stresu, zmniejsza ryzyko zachorowania na depresję oraz wiąże się z lepszymi wynikami w szkole 9. W dodatku pozytywnie wpływa na relacje w rodzinie. Pięknie podsumowała to Anne Fishel, brytyjska terapeutka i dyrektorka Family Dinner Project. “Gdyby więcej rodzin jadło razem, nie miałabym pacjentów. Połowę spraw, które załatwiamy w gabinecie, można rozwiązać podczas wspólnych posiłków” – powiedziała w jednym z wywiadów 10.

Bibliografia:

  1. “Jak przy stole, tak w życiu. Dlaczego coraz rzadziej jadamy z rodziną i jak to na nas wpływa?", dziennik.pl, 19 maja 2014r.
  2. Wolnicka K., “Wspólne posiłki w domu zapobiegają nadwadze i otyłości u dzieci i młodzieży”, Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej, dostęp 1 grudnia 2021r.
  3. Bąkowska M., “Za mamusię, za tatusia – sposób na niejadka. Jak kształtować prawidłowe nawyki związane z jedzeniem u dzieci na różnych etapach rozwoju”. 2017, Warszawa, REA-SJ.
  4. Rawa-Kochanowska A., Turska D., “Jedzenie a potrzeby psychiczne jednostki” w: Skrzypek M., Kulik T. (red), “Dietetyka praktyczna w ujęciu interdyscyplinarnym”, s.73-88, Lublin, KUL.
  5. Wolnicka K., dz.cyt. 
  6. Wolnicka K., Jaczewska-Schuetz K., “Weight status related to eating behaviors of school aged children in Warsaw”. Postępy Nauk Medycznych, 2016r. 
  7. Fijałkowska A., Oblacińska A., Stalmach M (red.), “Nadwaga i otyłość u polskich 8-latków w świetle uwarunkowań biologicznych, behawioralnych i społecznych. Raport z międzynarodowych badań WHO Childhood Obesity Surveillance Initiative (COSI)”. Instytut Matki i Dziecka 2015r.
  8. Snow C.E., Beals D.E., “Mealtime talk that supports literacy development”. New Dir Child Adolesc Dev. 2006r.
  9. Lee S. Y. i inni, “Eating habits and eating behaviors by family dinner frequency in the lower-grade elementary school students”. Nutr Res Pract. 2014r.
  10. Anderson J., “Harvard EdCast: The Benefit of Family Mealtime”. Harvard Graduate School of Education,1 kwietnia 2020r.
Wydawca nie prowadzi działalności leczniczej.