Żyjemy w czasach kultu sylwetki i piękna. Każdy rok zaczynamy od planowania zmian w sposobie jedzenia i z zamiarem więcej ćwiczyć. Mówimy głośno o rozpoczęciu diety, a komunikaty, jakie cały czas słyszą dzieci, to: “nie mogę tego”, “to niezgodne z dietą”, “od tego tyję”. Jednocześnie dorastanie jest takim okresem w życiu, kiedy dziecko bardzo się skupia na aspektach związanych z ciałem. Kiedy kult szczupłej sylwetki i popularyzacja restrykcyjnych diet nakłada się na okres dojrzewania, może to sprzyjać zaburzeniom odżywiania u nastolatka. Niestety jest to problem coraz większy i dotyczy coraz młodszych dzieci. Zaburzenia odżywiania mogą wpływać na ich rozwój fizyczny oraz psychiczny.
Mogą mieć charakter zupełnie odwrotny. Wszystkie zaburzenia dotyczące jedzenia można odnieść do 3 spójnych grup.
Do powstania nietypowego wzorca odżywiania może prowadzić nadmiar obowiązków, stres, wymagania w szkole lub grupie zawodniczej. Sporty estetyczne czy balet w tym sensie są dodatkowym czynnikiem obciążającym. Wpływ mają również idole, na których trafia młodzież w mediach społecznościowych. Rolą rodzica jest wychwycić zaburzenie i odpowiednio na nie zareagować, a nie jest to takie proste.
Jeśli wcześniej dziecko miało nadwagę lub było otyłe, odbieramy z zadowoleniem jego większe zainteresowanie sportem i odżywianiem. Cieszymy się, że wreszcie zostały wysłuchane nasze uwagi, by dziecko czegoś nie jadło lub by się ruszyło. Zaczyna się od nadmiernego zainteresowania jedzeniem, zdrowym odżywianiem, dietami, liczeniem i ograniczeniem kalorii, wykluczeniem słodyczy i tłustych potraw ze swojego menu. A także – zmniejszeniem ilości spożywanego pokarmu, dokładnym odmierzaniem potraw, uprawianiem ćwiczeń fizycznych, które z czasem stają się coraz intensywniejsze. Uwaga, początek choroby jest trudny do wychwycenia przez otoczenie!
Sygnały w zachowaniu dziecka, które powinny zwrócić naszą uwagę, to:
Ryzyko wystąpienia zaburzeń odżywiania zwiększają takie cechy dziecka jak wrażliwość na krytykę, zaniżona i niestabilna samoocena. A także skłonność do perfekcjonizmu, potrzeba kontroli, potrzeba rywalizacji, dążenie do doskonałości, obsesja porządku, wytrwałość i pracowitość, których efektem są sukcesy w szkole i/lub w pracy. Często towarzyszy temu stawianie dziecku przez rodziców wygórowanych wymagań, wspieranie perfekcjonizmu i rywalizacji u dziecka.
Napisała: Magdalena Kubik
Dietetyk dziecięcy, technolog żywności. Od ponad 10 lat pomaga rodzinom w walce z nadwagą i alergiami pokarmowymi dzieci. Prowadzi konsultacje oraz wykłady dla rodziców i lekarzy. Współpracowała z Instytutem Centrum Zdrowia Matki Polki. Dzieli się swoją wiedzą na stronie dietetykdzieciecyradzi.pl. Absolwentka Technologii witamin i koncentratów spożywczych na Politechnice Łódzkiej oraz Dietetyki i planowania żywienia w Wyższej Szkole Nauk Społecznych.
Kapsułka nikalab zachwyca nie tylko wyglądem, ale też swoim działaniem. Przy jej produkcji zastosowaliśmy 2 innowacyjne technologie - DRcaps® i DUOCAP®. DRcaps®...
Twoja opinia może zostać wykorzystana w naszej reklamie. Przeczytaj więcej w naszym Regulaminie. Także w opiniach dbamy o transparentność. Weryfikujemy czy pochodzą od regularnych klientów (nie osób z nami współpracujących) oraz czy są zgodne z przepisami prawa mającymi na celu ochronę konsumentów.