Ekologia

Jak być bardziej eko w Święta?

Czas czytania: 2 min
Opublikowano 16/12/2022
Świąteczny stół w stylu ekologicznym

Nie dość, że zajmujemy piąte miejsce w UE pod względem marnowania jedzenia, to w święta to marnotrawstwo wzrasta nawet dwukrotnie. W dodatku wytwarzamy coraz więcej śmieci. Święta to dobry moment, żeby zacząć być bardziej eko.

Najpierw dane. Z danych AgroNews wynika, że w Polsce marnuje się 9 mln ton żywności. Aż dwa mln ton marnują się w naszych domach, co oznacza, że co miesiąc każdy z nas wyrzuca 4 kg jedzenia.  W okresie Bożego Narodzenia ta liczba jest jeszcze większa. Dodatkowo przodujemy pod względem wytwarzania śmieci – w 2019 roku każdy z nas wytworzył aż 332 kg śmieci! Ten niepokojący trend jest rosnący, bo rok wcześniej śmieci było o 7 kg mniej. Odwróćmy go! Święta są ku temu świetną okazją. Jak to zrobić?

Rozsądnie planuj zakupy. 

Naprawdę nie potrzebujesz dodatkowego kilograma mięsa tylko dlatego, że jest w promocji i żal nie kupić. Zrób listę i trzymaj się jej, pamiętając, że 10 kg sałatki jarzynowej i 300 uszek do barszczu to jednak trochę za dużo. Czy na stole musi być 12 potraw? Może być, ale po co? Robiąc zakupy w dziale warzywnym i owocowym, staraj się nie pakować ich w jednorazówki – ograniczysz ilość plastikowych odpadów. To samo dotyczy dekoracji czy prezentów, ale o tym za chwilę. 

Postaw na lokalnych wytwórców.

Kupuj lokalne i sezonowe produkty – zmniejszysz ślad węglowy. Lepiej kupić mniej ryby i mięsa, za to lepszej jakości. Warto zwrócić uwagę, czy mają odpowiednie certyfikaty. To, co zostanie, można nie tylko zamrozić, ale też oddać do jadłodzielni.

Nie kupuj kolejnej plastikowej choinki.

Wszyscy lubimy ubierać choinkę, ale nie warto kupować kolejnego plastikowego drzewka. A jeśli wybierzesz żywe, można pomyśleć o roślinie w doniczce – postoi dłużej, a jeśli dysponujesz ogródkiem, możesz je później przesadzić do ziemi. Pamiętaj, żeby takie drzewko podlewać. A może zamiast kupować choinkę ubierzesz tę, co już rośnie na Twoim ogródku, tarasie lub balkonie? Tuje to też rośliny iglaste i świetnie wyglądają ozdobione lampkami i bombkami.

Wybieraj takie prezenty, które nie wylądują w koszu lub na strychu.

Lubimy znajdować prezenty pod choinką. Ale czy naprawdę potrzebujemy kolejnej pary śmiesznych skarpetek czy innych gadżetów? Warto pomyśleć o prezentach innego typu – to może być karnet do kina czy teatru, bilet na koncert czy cokolwiek innego, co sprawi przyjemność, pozwoli miło spędzić czas i nie wyląduje w szafie czy na pawlaczu. Przy okazji unikniesz kolejnej sterty śmieci, tym razem tych z ozdobnego papieru czy torebek. A jeśli już dostaniesz pięknie opakowany prezent, zachowaj opakowanie na inną okazję – taki domowy recykling świetnie się sprawdza. 

Zrób własnoręcznie eko dekoracje. 

To samo dotyczy dekoracji – z pewnością masz w domu bombki, łańcuchy i lampki z poprzednich lat. Nie musisz co roku kupować nowych. Potrzebujesz więcej? Zrób ozdoby sam! W internecie można znaleźć wiele tutoriali z fantastycznymi pomysłami na urocze ozdoby. Domowa produkcja świątecznych ozdób może być świetną zabawą i okazją do spędzenia czasu z rodziną. W roli zawieszek choinkowych świetnie sprawdzą się na przykład pięknie udekorowane pierniczki z ozdobnymi wstążkami, a dzieci będą miały mnóstwo radości wycinając gwiazdki, aniołki czy serduszka. Na drzewku można zawiesić też suszone plastry pomarańczy – wyglądają bardzo dekoracyjnie, przy okazji wypełniając dom pięknym zapachem.

Bibliografia:

  1. Po świętach wyrzucamy nawet dwa razy więcej jedzenia niż na co dzień, 20 grudnia 2019r., bankier.pl
  2. Marcin Przybylski, GUS: Polacy wytwarzają coraz więcej śmieci, 30 czerwca 2020r., Serwis Samorządowy PAP, samorzad.pap.pl.
  3. Anna Kuryłek, Eko Święta. Czy Boże Narodzenie może być zero waste?, mintmag.pl.
Wydawca nie prowadzi działalności leczniczej.