O nikalab

Dlaczego warto suplementować cholinę od nikalab?

Czas czytania: 4 min
Opublikowano 25/10/2022
Cholina od nikalab pochodzi z winogron

Cholinę można znaleźć w wielu produktach spożywczych, jednak większość osób “nie zjada” jej wystarczająco dużo. W efekcie może cierpieć wątroba, mózg, serce i mięśnie. Niedobór choliny negatywnie odbija się także na ciąży. Suplementacja choliny preparatem najwyższej jakości pomaga zaradzić tym problemom.

Cholina jest związkiem kojarzonym głównie z żółtkiem jajka (choć zawarta jest w dużo większej ilości produktów). O jej korzyściach dla organizmu człowieka raczej nie mówi się dużo. Rzadko wymienia się ją też na liście niezbędnych suplementów. Całkiem niesłusznie, bo jak wskazują badania populacyjne, aż 90% ludzi może “nie zjadać” wystarczająco choliny z dietą 1. A to oznacza niedobory. Jakie ryzyko ze sobą niosą? I dlaczego cholina jest tak ważna dla naszego organizmu? Dowiesz się z tego artykułu. 

Cholina – jaka jest jej funkcja w organizmie?

Cholina wspiera kluczowe procesy i reakcje biochemiczne w organizmie człowieka. Każda komórka naszego ciała potrzebuje choliny do kształtowania i naprawiania membran 2. A membrana komórkowa nie tylko “zamyka” komórki i rozdziela je między sobą, lecz służy także do wchłaniania substancji odżywczych, do wyprowadzania z komórek tego, co zbędne, a także do przekazywania sygnałów pomiędzy komórkami. W sytuacji niedoboru choliny te podstawowe funkcje nie mogą przebiegać prawidłowo

Oprócz tego cholina razem z kwasem foliowym i witaminą B12 wpływa na syntezę DNA. Ten związek pomaga także metabolizować tłuszcze i wspiera zdrowie wątroby, reguluje pracę układu nerwowego, mózgu, serca, naczyń krwionośnych, mięśni i układu oddechowego. Jest także bardzo ważnym składnikiem w okresie okołociążowym 3.

Cholina w okresie ciąży i laktacji. 

Organizm każdego człowieka wydziela niewielkie ilości choliny. W ciąży pod wpływem hormonów ta ilość wzrasta, jednak jest nadal za mała, by pokryć potrzeby rozwijającego się płodu i mamy 4. Jednocześnie badania naukowe wskazują, że nawet w krajach dobrze rozwiniętych kobiety ciężarne nie spożywają wystarczającej ilości choliny z dietą 5

Cholina jest niezbędna dla utrzymania i prawidłowego przebiegu ciąży. Płód potrzebuje jej do rozwoju układu nerwowego i mózgu. Ten związek jest potrzebny także po to, by łożysko mogło pełnić swoją podstawową funkcję – przekazywać dziecku substancje odżywcze 6

Z badań naukowych można wyciągnąć wniosek, że cholina w ciąży jest tak samo ważna jak kwas foliowy, ponieważ pomaga obniżyć ryzyko wad cewy nerwowej płodu 7. I mimo że o konieczności suplementowania kwasu foliowego mówi się w każdym gabinecie ginekologicznym, cholina nadal pozostaje w cieniu. Jednak całkiem możliwe, że w niedalekiej przyszłości ten związek także znajdzie się na liście zalecanej wszystkim kobietom ciężarnym, mówi prof. dr hab. n. med. Jarosław Kalinka, ginekolog-położnik, perinatolog, prezes elekt Polskiego Towarzystwa Medycyny Perinatalnej:

"Suplementacja choliną w ciąży jest bez wątpienia korzystna. Tego składnika często zaczyna brakować przyszłym mamom, a jest niezbędny dla prawidłowego rozwoju płodu. Jednak zanim ten składnik pojawi się na liście oficjalnych rekomendacji, tak jak np. kwas foliowy, może upłynąć kilka lat". 

Oprócz profilaktyki wad układu nerwowego, suplementacja choliny w ciąży łagodzi destrukcyjny wpływ stresu na płód 8,9 , co może obniżać ryzyko nadciśnienia tętniczego i cukrzycy typu 2 u dziecka już po narodzeniu 10,11 . Suplementacja choliny w ciąży ma długofalowy wpływ na rozwój intelektualny dziecka. W badaniu kohortowym udowodniono, że potomstwo kobiet, które suplementowały cholinę w II trymestrze ciąży, miało lepszą pamięć i zdolność do nauki w wieku 7 lat 12 (więcej o suplementacji w ciąży przeczytasz w tym artykule). Z kolei niedobór choliny w organizmie kobiety ciężarnej jest związany z podwyższonym ryzykiem raka piersi u potomstwa 13

Niemniej ważna jest cholina i w okresie laktacji. Pokarm kobiecy zawiera bardzo duże ilości tego związku, co naukowcy tłumaczą potrzebami dziecka – cholina jest niezbędna dla rozwoju mózgu niemowlęcia i jego funkcji poznawczych, a także może wspierać kształtowanie się odporności malucha 14

Cholina dla osób dorosłych i dojrzałych. 

Cholina jest ważna na każdym etapie życia człowieka, ale jej rola wzrasta jeszcze bardziej u osób dojrzałych. Niedobory tego składnika podwyższają ryzyko niealkoholowego stłuszczenia wątroby i prowadzą do uszkodzenia mięśni – szczególnie u kobiet po menopauzie, choć nie tylko u nich 15 (więcej o zmianach, które zachodzą w organizmie kobiety w okresie menopauzy, przeczytasz w osobnym artykule). Zwiększenie spożycia choliny pozwala działać zarówno na profilaktykę tych schorzeń, jak i na poprawę stanu zdrowia osób, u których już wystąpiły niealkoholowe stłuszczenie wątroby i degeneracja mięśni z powodu niedoboru choliny 16

Cholina działa także neuroprotekcyjnie – pomaga w przekazywaniu impulsów nerwowych, sprawnym funkcjonowaniu pamięci i wspiera inne funkcje poznawcze 17. Z choliny nasz mózg produkuje acetylocholinę – główny neuroprzekaźnik, który odpowiada także za dobry nastrój. Poziom acetylocholiny jest obniżony przy demencji i chorobie Alzheimera. Dlatego naukowcy opracowują metody pomocy osobom dotkniętym tymi chorobami z wykorzystaniem wyższych dawek choliny 18

Czy produkty spożywcze bogate w cholinę nie wystarczą?

Mogłoby się wydawać, że cholinę jest bardzo łatwo uzupełnić z dietą, ponieważ zawarta jest w takich szeroko dostępnych produktach jak jajka, wątróbka, kurczak, wołowina, ryby, nabiał, strączki, drożdze czy kiełki pszenicy. Jednak statystyki mówią o tym, że nawet spożywając te produkty, nie jesteśmy zabezpieczeni przed niedoborami 19. 

Co więcej – ze zdrowotnego punktu widzenia WHO zaleca ograniczać spożycie produktów pochodzenia zwierzęcego, w których choliny jest najwięcej. Często mamy do czynienia także ze słabą jakością mięsa i podrobów. W efekcie ciężko jest zjeść wystarczająco choliny, żeby jednocześnie nie narazić swojego organizmu na ryzyko związane z wysokim spożyciem produktów odzwierzęcych. 

Dodatkowo sytuację komplikuje fakt, że około 50% ludzi może mieć mutacje genetyczne, które prowadzą do szybszego zużywania się choliny 20. To oznacza, że co druga osoba musi dostarczać sobie ten związek w jeszcze większych ilościach, ponieważ jest bardziej narażona na niedobory. Rozwiązaniem jest suplementacja choliny, która pomaga obniżyć ryzyko deficytów i związanych z nimi problemów zdrowotnych.

Co wyróżnia cholinę zawartą w Bazach na co dzień nikalab?

Większość suplementów diety z choliną dostępnych na rynku ma pochodzenie zwierzęce, co także podnosi pytanie odnośnie jakości jaj lub ryb, z których są wyprodukowane. W nikalab postawiliśmy na 100% naturalną cholinę roślinnego pochodzenia pozyskiwaną z winogron. Ma formę dwuwinianu i jest biodostępna, bardzo dobrze się wchłania. Pochodzi od włoskiej firmy Balchem i jest produkowana zgodnie z najwyższymi standardami europejskimi. Taką cholinę znajdziesz w każdej Bazie na co dzień nikalab. 

Cholina w naszych suplementach diety wspiera funkcjonowanie wątroby i metabolizm tłuszczów 21, chroni zdrowie serca i obniża ryzyko miażdżycy, zawału serca i udaru mózgu 22, wspomaga pamięć i funkcje poznawcze 23,24,25. U kobiet ciężarnych korzystnie oddziałuje na rozwój ciąży i mózgu płodu 26.

Bibliografia:

  1. Wallace, Taylor C. PhD, CFS, FACN; Blusztajn, Jan Krzysztof PhD at al, Choline. The Underconsumed and Underappreciated Essential Nutrient, Nutrition Today: 11/12 2018, Volume 53 – Issue 6 – p 240-253.
  2.  Michel V, Yuan Z, Ramsubir S, Bakovic M. Choline transport for phospholipid synthesis. Exp Biol Med (Maywood). 2006 May;231(5):490-504. doi: 10.1177/153537020623100503. PMID: 16636297.
  3. J. Eske, Everything you need to know about choline, Medical News Today, 25 listopada 2019r., medicalnewstoday.com.
  4. Korsmo HW, Jiang X, Caudill MA. Choline: Exploring the Growing Science on Its Benefits for Moms and Babies. Nutrients. 2019 Aug 7;11(8):1823. doi: 10.3390/nu11081823. PMID: 31394787; PMCID: PMC6722688.
  5. Drews K., Aktywne wspomaganie szlaków folianów. Epigenetyczny wpływ choliny i witaminy B12 na rozwój ciąży. Ginekol. Pol. 2015, 86, 940-946.
  6. Jak wyżej.
  7. Shaw GM. Choline and risk of neural tube defects in a folate-fortified population. Epidemiology.2009, 20, 714-719.
  8. Jiang C, Yan J, West AA, [et al.]. Maternal choline intake alters the epigenetic state of cortisolregulating genes in human. FASEB J. 2012, 26, 3563-3574.
  9. Jiang X. Maternal choline intake alters the epigenetic state of fetal cortisol-regulating genes in humans. FASEB J. 2012, 26, 3563-3574.
  10. Meaney MJ. Maternal care, gene expression and the transmission of individual differences in stress reactivity across generations. Annu Rev Neurosci. 2001, 24, 1161-1192.
  11. Jiang X, West AA, Caudill MA. Maternal choline supplementation: a nutritional approach for improving offspring health? Trends Endocrinol Metab. 2014, 25, 263-273.
  12. Boeke CE. Choline intake during pregnancy and child cognition at age 7 years. Am J Epidemiol. 2013, 177, 1338-1347.
  13. Kovacheva VP. Raising gestational choline intake alters gene expression in DMBA-evoked mammary tumors and prolongs survival. FASEB. 2009, 23, 1054-1063.
  14. Erin D Lewis, Caroline Richard, Susan Goruk, Neele S Dellschaft, Jonathan M Curtis, René L Jacobs, Catherine J Field, The Form of Choline in the Maternal Diet Affects Immune Development in Suckled Rat Offspring, The Journal of Nutrition, Volume 146, Issue 4, April 2016, Pages 823–830.
  15. Fischer LM, daCosta KA, Kwock L, Stewart PW, Lu TS, Stabler SP, Allen RH, Zeisel SH. Sex and menopausal status influence human dietary requirements for the nutrient choline. Am J Clin Nutr. 2007 May;85(5):1275-85.
  16. Zeisel SH, da Costa KA. Choline: an essential nutrient for public health. Nutr Rev. 2009 Nov;67(11):615-23. doi: 10.1111/j.1753-4887.2009.00246.x. PMID: 19906248; PMCID: PMC2782876.
  17. Poly C, Massaro JM, Seshadri S, Wolf PA, Cho E, Krall E, Jacques PF, Au R. The relation of dietary choline to cognitive performance and white-matter hyperintensity in the Framingham Offspring Cohort. Am J Clin Nutr. 2011 Dec;94(6):1584-91.
  18. Little A, Levy R, Chuaqui-Kidd P, Hand D. A double-blind, placebo controlled trial of high-dose lecithin in Alzheimer's disease. J Neurol Neurosurg Psychiatry. 1985 Aug;48(8):736-42.
  19. Wallace, Taylor C. , dz.cyt.
  20. Zeisel SH, da Costa KA. Choline: an essential nutrient for public health. Nutr Rev. 2009 Nov;67(11):615-23. doi: 10.1111/j.1753-4887.2009.00246.x. PMID: 19906248; PMCID: PMC2782876.
  21. Vaneeghen Functional Ingredients, VitaCholine, 2021.
  22. Heather R Millard et al. Ochrona przed miażdżycą, zawałami i udarami mózgu. Eur J Nutr. 2018 Feb;57(1):51-60. Dietary choline and betaine; associations with subclinical markers of cardiovascular disease risk and incidence of CVD, coronary heart disease and stroke: the Jackson Heart Study. 
  23.  Vaneeghen Functional Ingredients, dz.cyt.
  24. Maria De Jesus Moreno Moreno. Clin Ther. 2003 Jan;25(1):178-93. Cognitive improvement in mild to moderate Alzheimer's dementia after treatment with the acetylcholine precursor choline alfoscerate: a multicenter, double-blind, randomized, placebo-controlled trial.
  25. Derbyshire E., Obeid R.,”Choline.Neurological Development and Brain Function: A Systematic Review Focusing on the First 1000 Days”. Nutrients, czerwiec 2020.
  26. Drews K.,dz.cyt.

 

Wydawca nie prowadzi działalności leczniczej.