Rozmowy

17 pytań do... Lidii Kołuckiej, wiceprezeski zarządu w Forum Energii

Czas czytania: 2 min
Opublikowano 05/05/2022
Lidia Kołucka mówi o tym, że medytacja jest dla niej bardzo ważna

W rozmowie z nikalab Lidia Kołucka opowiada, czy wierzy w work life balans, dlaczego obniżyła temperaturę w domu o 1,5 stopnia oraz jak pomaga jej medytacja.

Jak się masz? Bardzo dobrze, dziękuję! 

Work life balance to dla mniecoś, w co nie do końca wierzę. Bardzo ważne jest dla mnie to, żeby moja praca miała dla mnie sens. Lubię mieć świadomość, że zawodowo dokonuję pewnych zmian, zarówno w otaczającym nas świecie, jak i w moim życiu. Ale moja praca jest ważną częścią życia i wykonuję ją z przyjemnością.

Moje 3 najważniejsze, codzienne nawyki dbania o zdrowie to… 

  • Długie spacery z psem.
  • 10 minut pilatesu i różnych ćwiczeń rozciągających.
  • Staram się wystarczająco dużo spać – bardzo ważne jest dla mnie to, żeby robić to dobrze. Zawsze dbam o to, aby spać w dobrze wywietrzonym, chłodnym i czystym pomieszczeniu. Z doświadczenia wiem, że brak snu jest totalnie destrukcyjny.

Taki codzienny zestaw pomaga mi utrzymać kondycję i korzystnie wpływa na mój rozwój.

Sport, który regularnie uprawiam, tojazda na rowerze, długie spacery z synem w lesie, co dodatkowo pomaga nam integrować się z naturą. Jestem osobą po kontuzji, więc moje możliwości sportowe są ograniczone, ale bez codziennej dawki spacerowania i pilatesu byłoby ciężko.

Na aktywność fizyczną poświęcam w tygodniu do 2h w tygodniu, ale nie wliczam do tego spacerów, na które poświęcam do godziny dziennie. 

Moja motywacja do sportu to dobra miłość do mnie samej, a ponieważ bardzo się lubię, to chciałabym, żeby moje ciało funkcjonowało dobrze jak najdłużej. Wiem, jakie to istotne móc dbać nie tylko o siebie, ale również o swoich najbliższych.

Mój stosunek do medytacji jestbardzo ciepły. Wyciszenie głowy i skupienie się na tym, co dzieje się wewnątrz mnie jest dla mnie bardzo ważne. To spojrzenie w głąb siebie, w zależności od tego, na jakim etapie umiejętności medytacyjnym jesteśmy, wcale nie jest takie proste. Moje początki były bardzo trudne i długo zajęło mi dojście do etapu, w którym teraz jestem, ale mogę śmiało stwierdzić, że medytacja jest istotnym elementem mojego życia i bardzo ją kultywuję.

Moja dieta bazuje nawarzywach i owocach. Nie jestem weganką, ale staram się eliminować mięso z mojej diety. Nie zawsze mi się to udaje, ponieważ mam anemię i czasami po prostu muszę je zjeść, ale bardzo tego nie lubię. Produkty, które wybieram w swojej kuchni, są przyjazne dla świata, ponieważ dbam o to, aby były niskoemisyjne. Bardzo wierzę w lokalność produktów. 

Kończę dzień nawyciszeniu się. Staram się odciąć od wszystkich bodźców, komputera, telefonu czy mocnego światła światła. Wchodzę w noc i sen zupełnie wyciszona, co bardzo pomaga w zasypianiu.

Na sen poświęcamminimum 7h.

Rzecz, którą robię tylko dla siebie, to…  ciężkie pytanie, ponieważ nawet jeśli robię coś z miłości tylko dla siebie, to prędzej czy później to przekuwa się na dbałość o innych.

Moje małe grzeszki to słodycze, ale w szczególności czekolada. 

Szczęście to dla mnie poczucie spełnienia. 

Luksus to dla mniemożliwość realizowania moich marzeń.

Moje małe codzienne kroki w dbaniu o planetę to

  • Obniżenie temperatury w domu o 1,5 stopnia, czego konsekwentnie pilnuję.
  • W 99% biorę prysznic, a nie kąpiel.
  • Ograniczam spożycie mięsa.
  • Staram się jeździć transportem publicznym lub rowerem.
  • Pilnuję efektywności energetycznej, czyli tego ile prądu zużywa się w moim domu.

Rada, którą dałabym sobie, gdybym znowu miała 20 lat, tonie bój się, niczego nie żałuj i bądź odważna.

Książka/podcast, którą ostatnio przeczytałam/przesłuchałam i polecam to… 

  • “Błyskawica” to wywiad rzeka z panią Wandą Traczyk Stawską, z którego płyną trzy rady: miłość po grób, śmiech i rozkaz 31. Żeby dowiedzieć się czym on jest, trzeba przeczytać tę książkę.
  • “Re-educated”. Autorką jest była felietonistka w Financial Times, która zmieniła swoje życie spełniając marzenie - zaczęła być nauczycielką matematyki w szkole. Jest to bardzo dobra książka, która pokazuje, że na nic nie jest w życiu za późno.

    Natomiast podcasty, których słucham, są bardzo techniczne i najczęściej są to tematy związane z energią. Bardzo polecam podcasty myenergy2050.com.

    Wydawca nie prowadzi działalności leczniczej.