17 pytań do...Roksany Ciurysek-Gedir, Board Member, CEO Advisor, Financier, Artist, Movie Producer, Speaker.

17 pytań do...Roksany Ciurysek-Gedir, Board Member, CEO Advisor, Financier, Artist, Movie Producer, Speaker.
Czas czytania: 3 min
Opublikowano 04/01/2023

W rozmowie z nikalab Roksana Ciurysek-Gedir opowiada o tym, dlaczego prowadzi "portfolio life", bez czego nie jest w stanie zasnąć oraz w jaki sposób dba o dobro planety w projektach, które realizuje.

17 pytań do...Roksany Ciurysek-Gedir, Board Member, CEO Advisor, Financier, Artist, Movie Producer, Speaker.

Life balance to dla mnie… poczucie spokoju wewnętrznego i tego, że jestem blisko równowagi. Życie nie jest linią prostą, dlatego pełna równowaga nie do końca jest możliwa. Przez ponad 20 lat mojej przygody w świecie korporacyjnym, ta równowaga była częściowo definiowana strukturą firmy – długie godziny przy biurku i o wiele trudniej było znaleźć balans, ale mimo to zawsze próbowałam.

Obecnie prowadzę “portfolio life” jak to ja określam – moje życie jest złożone z wielu projektów – które są dla mnie ważne – wykonywanych z ludźmi, którzy dzielą podobne wartości i cele. Kluczowe jest dla mnie, aby każdy projekt w jakiś sposób pozytywnie wpływał na świat.

Moje najważniejsze, codzienne nawyki dbania o zdrowie to… 

  • Przede wszystkim medytacja – nawet jak nie mam dużo czasu, to dzień bez medytacji dla mnie nie istnieje. Przeważnie robię to rano i jest to mój rytuał, który mnie dobrze nastawia na resztę dnia.
  • Druga rzecz, którą wprowadziłam kilka lat temu, po wyjeździe do kliniki w Austrii na bazie FX Mayr, to szczotkowanie ciała na sucho. Robię to przed myciem zębów, żeby nie zapomnieć. Wystarczy nawet minuta i czuję od razu przypływ energii.
  • Trzecim elementem jest ruch – wybieram aktywności delikatne i rozciągające całe ciało.
  • Czwarty element, to odpowiednie odżywianie. Jedzenie to lekarstwo.

Sport, który regularnie uprawiam to… spacer (tak, dla mnie spacer to też sport), joga, pilates i praca z obciążeniami.

Na aktywność fizyczną poświęcam… godzinę dziennie.

Moja motywacja do sportu, to… samopoczucie po treningu.

Medytuję codziennie, bo… dzięki temu jestem bardziej efektywna we wszystkim, co robię. Moja fascynacja medytacją nie zrodziła się z dnia na dzień – zrozumiałam to dopiero po jakimś czasie. Zaczęło się od jogi, którą uprawiam odkąd pamiętam – to już ponad 25 lat. Odkryłam ją w Londynie i wtedy była to joga dynamiczna, a później poznałam tą wolniejszą i bardzo mi ona podpasowała. Dla mnie tworzenie sztuki lub spacer w wyciszeniu są też pewnego rodzaju medytacją.

Moja dieta bazuje na… różnorodnych składnikach i eliminowaniu tego, co mi nie służy. Nie jem mięsa i jest to mój świadomy wybór. Zrezygnowałam, gdy zdałam sobie sprawę, że to będzie dobra decyzja dla dobra klimatu i mojego zdrowia. W mojej diecie jest dużo zup, ciepłych posiłków, avocado i sushi. Herbata ze świeżej kurkumy i imbiru to mój codzienny rytuał.

Bardzo liczy się dla mnie jakość produktu – staram się nie jeść rzeczy przetworzonych, bo wiem, że jest w nich mnóstwo zbędnych dodatków.

Kończę dzień na… herbacie rumiankowej. Zawsze mam też wodę przy łóżku – bez tego nie pójdę spać. Staram się nie zasypiać później niż 23:15, inaczej jakość mojego snu drastycznie spada. Niedawno kupiłam sobie też pierścionek Oura Ring, który dokładnie pokazuje ważne parametry życiowe. Dużo nauczyłam się o sobie i swoim śnie dzięki niemu.

Na sen poświęcam… około 6-7 godzin, chociaż najlepiej czuje się, jeśli jest to co najmniej 7 godzin.

Rzecz, którą robię tylko dla siebie, to… cotygodniowy masaż. To ważna część mojej równowagi i samopoczucia.

Moje małe grzeszki to… gorzka czekolada i kieliszek szampana. Ten szampan to dla mnie moment celebracji i rozmyślania, za co jestem wdzięczna danego dnia.

Szczęście to dla mnie… spokój wewnętrzny i poczucie, że żyję w harmonii. Również bycie w otoczeniu rodziny, ale też przestrzeń dla siebie.

Luksus to dla mnie… czas dla siebie. 

Moje małe codzienne kroki w dbaniu o planetę, to… wychowałam się w rodzinie, która zawsze bardzo dbała o planetę. Nawet jako dzieci oszczędzaliśmy wodę, zawsze wyłączaliśmy światło, dbaliśmy o porządek i o to, żeby nie produkować zbyt wiele odpadów. To była naturalna część mojej filozofii, którą zaszczepili we mnie rodzice.

Również we wszelkich moich obecnych projektach troska o planetę jest w centrum. Jako artystka tworzę rzeźby połączone ze zmianą klimatu – budując świadomość, a także mobilizując kapitał na rozwiązania – głównie sadzenie drzew.

Jako producentka filmowa – jestem Executive Producer najnowszego filmu dokumentalnego z Oliverem Stonem o energii nuklearnej “Nuclear - Now!”, który demistyfikuje energię nuklearną i pokazuje, że jest jednym z ważniejszych rozwiązań w walce ze zmian klimatu.

Jako finansistka – jestem Chairwoman Impact One. Inicjatywy z Impact Investing, która koncentruje się na projektach w innowacji, infrastrukturze i kulturze w kierunku osiągnięcia ekonomii Net Zero. Dodatkowo jestem Chair Funduszu ESG dla White Oak Global Advisors w USA, gdzie organizujemy pożyczki dla małych i średnich firm w sektorze ochrony zdrowia i innowacji. Uważam, że wszystkie inwestycje powinny brać pod uwagę jeden z naszych największych problemów – czyli zmianę klimatu.

Rada, którą dałabym sobie, gdybym znowu miała 20 lat, to… nie przejmuj się za bardzo tym, co inni pomyślą. Podążaj za głosem wewnętrznym.

Książki, które polecam to… Alejandro Junger “Clean” oraz dr Joe Dispensa “Jak zerwać z nałogiem bycia sobą“, którą czytam już drugi raz.
Wydawca nie prowadzi działalności leczniczej.