Rozmowy

Niezwykła refleksja nad dobrostanem z Oriną Krajewską

Czas czytania: 3 min
Opublikowano 20/02/2024
Niezwykła refleksja nad dobrostanem z Oriną Krajewską

Zapraszamy Was do spotkań, w których Orina Krajewska dzieli się z nami fragmentami rozmów przeprowadzonych na potrzeby swojej książki „Siła umysłu. Siła emocji. Duchowe ścieżki zdrowia”. W każdej części mamy okazję do refleksji nad dobrostanem w różnych ujęciach – począwszy od naukowego, przez omówienie technik medytacji, aż po naukę poprawnego oddychania.

Kilka słów o samej książce

Książka Oriny Krajewskiej to zbiór 10 wywiadów ze specjalistami: naukowcami, terapeutami, nauczycielami duchowymi, którzy dzielą się swoim doświadczeniem i wiedzą na temat budowania zdrowia w sposób holistyczny i zintegrowany. Motywem przewodnim książki jest duchowość. Uzupełnieniem rozmów są ćwiczenia do samodzielnego zastosowania, aby każdy mógł we własnym tempie wdrażać prozdrowotne praktyki i duchowe tradycje. 

Co ważne, rozmówcy nie narzucają swoich przekonań, a jedynie je naświetlają, a czytelnik sam decyduje, ile z tego weźmie dla siebie i co wprowadzi do swojego życia.

Część I: Ciało, duch, umysł – medycyna przyszłości

W pierwszej części spotkań Orina czyta rozmowę z doktorem N. Lee Smithem, w której poruszają temat wpływu umysłu i emocji na zdrowie. 

Dr N. Lee Smith, MD – dyrektor Stress Medicine w The Center for MindBody Health w Salt Lake City. Jest internistą z subspecjalnością w zakresie medycyny behawioralnej, która łączy zdrowie psychiczne i fizyczne. Zainteresowania badawcze dr Smitha koncentrują się na określeniu rodzajów zaburzeń medycznych związanych z lękiem i depresją, przewlekłych problemów bólowych oraz na wpływie na wyniki zdrowotne skutecznego leczenia problemów związanych ze stresem. 

Wstęp podsumowuje to, o czym w nikalab bardzo często mówimy – ciało jest systemem naczyń połączonych, a myśli i emocje to procesy biochemiczne. Zgodnie z zamysłem holistycznego podejścia, wpływ na zdrowie mają nie tylko ciało i umysł, ale również duchowość. Ignorowanie dobrostanu psychicznego oraz ciągłe doświadczanie bólu i cierpienia mogą się odbić na naszym zdrowiu fizycznym.

Nagranie z tego spotkania zobaczysz tu.

Część II: Świat naukowy i świat każdego z nas

W drugiej części spotkań, Orina przybliża sylwetkę prof dr hab. Fahri Saatcioglu’a, z którym rozmawiała o tradycyjnych praktykach w świecie naukowym oraz znaczeniem medytacji i jogi w kontekście budowania zdrowia.

Prof dr hab Fahri Saatcioglu – profesor biologii molekularnej i komórkowej na Wydziale Nauk Biologicznych Uniwersytetu w Oslo, a także starszy pracownik naukowy w Szpitalu Uniwersyteckim w Oslo w Norwegii. Jego badania skupiają się na podstawowej biologii molekularnej i komórkowej komórek nowotworowych, w szczególności raka prostaty i piersi, włączając badania translacyjne oparte na tych odkryciach. W jego laboratorium sklonowano i scharakteryzowano szereg nowych genów kodujących białka odgrywające rolę w rozwoju raka. Prof. Saatcioglu interesował się także skutkami biologicznymi i mechanizmami fizjologicznymi interwencji w stylu życia, takich jak joga i jogiczne ćwiczenia oddechowe, i prowadzi badania w tych obszarach.

Jak twierdzi profesor, żyjemy w czasach, w których nauka jest bardzo ceniona i wpływa na każdy aspekt naszej egzystencji. Medycyna personalizowana zakłada indywidualne podejście do każdego przypadku tej samej choroby. Przyglądanie się szczegółom z poziomu pacjenta pozwala na zrozumienie mechanizmów kryjących się za chorobą. 

Konkluzją spotkania jest stwierdzenie, że aby cieszyć się życiem prawdziwie, musimy żyć w dobrostanie. Nie wolno zapominać o tym, jak ważna jest medytacja, joga i umiejętność skupienia się na sobie w kontekście budowania zdrowia.

Nagranie z tego spotkania zobaczysz tu.

Część III: Medytacja, uważność, loving kindness we współczesnym świecie

W tej części Orina czyta fragment rozmowy z Sharon Salzberg, która przedstawia pokrótce dynamikę przeżywania stresu oraz podpowiada, jak sobie z tym radzić. Jako ważne wymienia wewnętrzne zasoby (spoglądanie z właściwej perspektywy, akceptacja, elastyczne podejście do wydarzeń) oraz więzi z innymi.

Sharon Salzberg – pionierka medytacji, światowej sławy nauczycielka i autorka bestsellerów New York Timesa. Jest jedną z pierwszych, która pięćdziesiąt lat temu wprowadziła medytację uważności i miłującej dobroci do głównego nurtu amerykańskiej kultury, inspirując pokolenia nauczycieli medytacji i osób mających wpływ na dobre samopoczucie.

Sharon, współzałożycielka The Insight Meditation Society w Barre w stanie Massachusetts, jest autorką trzynastu książek, w tym bestsellera New York Timesa „Real Happiness” (obecnie w drugim wydaniu) i jej przełomowej pracy „Lovingkindess”.

Zdaniem Sharon Salzberg, medytacja jest zawsze procesem rozwijania pewnych umiejętności: 

  • koncentracji (czyli prawdziwego skupienia się), 
  • uważnosci (powstrzymywanie się od dodawania do wydarzeń własnych projekcji), 
  • budowania więzi (poczucia połączenia).

Dzięki medytacji uczymy się kontaktu z samym sobą, a jednocześnie wzmacniamy poczucie więzi z innymi ludźmi.

Nagranie z tego spotkania zobaczysz tu.

Część IV: Oddech, czyli pierwszy krok do zdrowia

W rozmowie z Jamesem Nestorem omówione zostały najważniejsze składowe zdrowia z uwzględnieniem umiejętności prawidłowego oddychania.

James Nestor – dziennikarz i autor książki „Oddech”, która została przetłumaczona na ponad 35 języków. Książka szybko trafiła na listę bestsellerów New York Timesa i sprzedała się w milionach egzemplarzy na całym świecie. „Oddech” został uhonorowany nagrodą Amerykańskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy i Autorów w kategorii Najlepsza ogólna książka faktu w roku 2020 i była finalistą nagrody Royal Society dla najlepszej książki naukowej roku 2020.

W rozmowie z Oriną, James Nestor wymienia filary zdrowia:

  • odpowiednia dieta,
  • zdrowy sen,
  • regularne ćwiczenia, 
  • monitorowanie i redukcja stresu.

Do podanej listy dodaje również oddech jako niezwykle istotny w procesie przywracania biologicznej równowagi w naszych organizmach.

Nie ma nic ważniejszego dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia niż oddychanie. Wdech, wydech – wydaje się proste. Tymczasem zdrowe oddychanie to oddychanie naturalne: powolne, głębokie, przez nos. Wiele osób utraciło tę umiejętność, co pociąga za sobą poważne konsekwencje – stąd potrzeba ponownego nauczenia się poprawnego oddychania.

Nagranie z tego spotkania zobaczysz tu.

Serdecznie polecamy Wam tę niezwykłą, wyciszającą podróż po zakamarkach dobrostanu. 

Wydawca nie prowadzi działalności leczniczej.