Pierwsze spotkanie prowadzone przez Kamilę zaczyna się przeczytaniem stwierdzenia:
Gdy trzeźwo spojrzymy na to, co my jako kultura uznajemy za zdrowe i normalne, możemy zrozumieć proces zdrowienia jako ponownego stawania się całością.(...) Zdrowienie nie jest pewnikiem, ale realną możliwością. W tym momencie dziejów jest czymś koniecznym.
Słowo trauma z języka greckiego oznacza ranę. Takie rany kształtują wzorce myślenia o świecie. U wielu osób uaktywniają się w najbliższych związkach.
Świadoma, jawna pamięć o traumie stanowi czubek góry lodowej – w większości traumy są ukryte, głównie dlatego, że krzywd psychicznych dostajemy na długo przed tym, zanim jesteśmy w stanie sformułować werbalną narrację.
Według Gabora Maté, trauma nie jest tym, co się przydarza danemu człowiekowi, a tym, co dzieje się w nim na skutek trudnych wydarzeń.
Co istotne, nie chodzi tylko o tak ekstremalne wydarzenia jak wojna czy katastrofa naturalna. Jest to także rezultat trudnych doświadczeń, które mogły występować w rodzinie, takich jak zaniedbanie, przemoc emocjonalna czy fizyczna, separacja od opiekunów czy inne formy zaniedbań lub dysfunkcji rodzinnej.
Maté podkreśla, że trauma nie tylko wpływa na psychikę, ale także na ciało, prowadząc do różnych problemów zdrowotnych, takich jak uzależnienia, depresja, choroby autoimmunologiczne i inne zaburzenia psychiczne.
Nagranie z tego spotkania zobaczysz tu.
W drugiej części spotkań poznaliśmy kolejny fragment książki „Mit normalności. Trauma, choroba i zdrowienie w toksycznej kulturze”, w którym poznajemy sformułowane przez autorów filary zdrowia, czyli cechy warunkujące proces zdrowienia.
Są nimi:
Według autorów zdrowienie to proces powrotu do integralności oraz harmonii pomiędzy ciałem, umysłem i duchem. Jest to proces, który wymaga pracy nad różnymi aspektami życia jednostki, obejmującymi zarówno aspekty fizyczne, jak i emocjonalne oraz duchowe.
Zdrowienie, według Maté, wymaga również pracy nad przezwyciężeniem traumy i zranień emocjonalnych, które mogą mieć korzenie głęboko w przeszłości jednostki. Jest to proces akceptacji i zrozumienia własnych doświadczeń.
Kapsułka nikalab zachwyca nie tylko wyglądem, ale też swoim działaniem. Przy jej produkcji zastosowaliśmy 2 innowacyjne technologie - DRcaps® i DUOCAP®. DRcaps®...
Twoja opinia może zostać wykorzystana w naszej reklamie. Przeczytaj więcej w naszym Regulaminie. Także w opiniach dbamy o transparentność. Weryfikujemy czy pochodzą od regularnych klientów (nie osób z nami współpracujących) oraz czy są zgodne z przepisami prawa mającymi na celu ochronę konsumentów.