#dawkadobrostanu

Co możesz zrobić już dziś, by opóźnić starzenie się skóry?

Czas czytania: 3 min
Opublikowano 04/03/2022
Kobieta nakłada krem na twarz, żeby opóźnić starzenie się skóry

Zaczynamy się starzeć już w okolicach 25. urodzin. I choć nie da się uniknąć tego procesu, możemy go opóźnić poprzez zmiany w stylu życia. Zdrowa dieta, ćwiczenia, oczyszczanie i nawilżanie skóry, a także ochrona przed słońcem to podstawy anti-ageingu.

Eksperymenty z kosmetykami pielęgnacyjnymi zaczynają już nastolatki. Jednak to, co i jak nanoszą na skórę, często mija się z jej (skóry) potrzebami. Poza tym dbanie o promienny wygląd i sprężystą cerę nie polega na nanoszeniu kremu lub maseczki. Wygląd zewnętrzny bezpośrednio zależy od naszego stylu życia, diety, aktywności fizycznej. Jak pisaliśmy tutaj, nawet geny odpowiadają za szybkość starzenia się skóry tylko w 25%. Mamy zatem wiele możliwości, żeby ten proces spowolnić.

Starzenie się skóry regulują 2 typy bodźców – wewnętrzne i zewnętrzne. Wewnętrzne to te, na które nie mamy wpływu, czyli np. geny, mechanizmy odnawiania komórek. Z czasem wszyscy zauważamy, że nasza skóra staje się cieńsza i bardziej sucha. Pojawiają się na niej pierwsze zmarszczki. Twarz traci swój młodzieńczy wygląd i objętość. I to jest absolutnie naturalne. Natomiast czynniki zewnętrzne to te, na które mamy wpływ. To one w dużej mierze wyznaczają, kiedy i jak szybko zaczniemy się starzeć. Bodźce zewnętrzne to wpływ środowiska, diety, trybu życia, pielęgnacji skóry. Na nich skupimy się w artykule. 

Dekalog dbania o zdrowy wygląd skóry. 

Amerykańska Akademia Dermatologii proponuje 1 wprowadzić następujące zmiany w swoim stylu życia, żeby zachować zdrowy i promienny wygląd skóry jak najdłużej. 

1. Jeśli palisz, przestań.

Wiele badań naukowych dowodzi, że palenie znacznie przyśpiesza procesy starzenia się skóry. Staje się ona matowa w dotyku i ziemista w kolorze 2

2. Zminimalizuj spożycie alkoholu.

Sprawia on, że skóra traci wilgoć i staje się bardziej podatna na uszkodzenia. Istotnie przyspiesza zmiany zachodzące w skórze z wiekiem 3.

3. Odżywiaj się zdrowo.

Na razie naukowcom jest ciężko dokładnie określić, który rodzaj diety jest najlepszy dla skóry 4. Z pewnością jednak można stwierdzić, że żywność przetworzona i upchana konserwantami, barwnikami i tłuszczami typu trans nam nie służy. Zjadaj codziennie dużo warzyw i owoce. Zadbaj o to, by Twoja dieta zawierała wystarczająco białka, zdrowych tłuszczy i błonnika. Ogranicz spożycie słodyczy. Pewnie słyszałaś termin “cukrowa twarz”. Objawia się m.in. szarawą i zwiotczałą skórą, zmarszczkami na czole i pod oczami. Jeśli chcesz tego uniknąć, musisz zadbać o to, czym się karmisz. Warto także wspomóc się suplementacją, ale tylko o składniki, których nie da się uzupełnić w wystarczającej ilości z pożywienia, a które mają udowodniony w badaniach klinicznych wielowymiarowy wpływ na nasze zdrowie. Dlaczego to dieta jest podstawą, przeczytasz tu.

4. Ćwicz jak najczęściej.

Umiarkowane ćwiczenia poprawiają krążenie i wzmacniają odporność. W efekcie komórki skóry otrzymują więcej tlenu. To pomaga zachować młodzieńczy wygląd na dłużej. 

5. Dbaj o codzienne nawadnianie skóry – od środka i z zewnątrz.

O tym, ile wody trzeba pić na co dzień dla zachowania promiennej skóry, przeczytasz tu. Krem nawilżający jest także niezbędnym atrybutem dbania o cerę i dostarczania jej niezbędnej wilgoci w każdym wieku. 

6. Myj twarz 2 razy dziennie oraz po tym, jak się spocisz.

Oczyszczanie skóry od pozostałości kosmetyków oraz zanieczyszczeń środowiska pozwala skórze oddychać i lepiej się regenerować. Pot także należy zmyć z twarzy jak najszybciej, np. po treningu lub po założeniu kasku.

7. Oczyszczaj skórę delikatnie.

Szorowanie może ją podrażnić, a to z kolei przyspiesza procesy starzenia się. Środek do oczyszczania skóry powinien być również delikatny, ale zarazem skuteczny, nie powinien wysuszać skóry. To dotyczy zarówno toników, jak i płynów, żeli lub pianek do mycia twarzy. Jeśli jakiś produkt wywołuje u Ciebie zaczerwienienie lub pieczenie, przestań go używać. Takie podrażnienie także niszczy skórę. 

8. Unikaj powtarzających się ekspresji mimicznych. 

Chodzi np. o marszczenie czoła, mrużenie oczu. Jeśli przez wiele lat lub przez dłuższy czas napinasz te same mięśnie, zmarszczki się utrwalają. Na mrużenie oczu pomocne będą okulary – przeciwsłoneczne, jeśli przeszkadza Ci słońce, lub zwykłe, jeśli mrużysz oczy ze względu na pogarszający się wzrok. Z marszczeniem czoła sytuacja jest bardziej skomplikowana, nie ma na to remedium. Jednak korzyści może przynieść trenowanie uważności, w tym do sygnałów własnego ciała, oraz ćwiczenia autorelaksacyjne. 

9. Chroń skórę przed słońcem.

Jak twierdzą niektórzy badacze, promienie UV są przyczyną 80% widocznych oznak starzenia się skóry, np. zmarszczek 5. Zdrowe opalanie się nie istnieje ani w parku, ani na plaży, ani tym bardziej w solarium. Jeśli zależy Ci, by mieć ciemniejszy odcień skóry podczas jakiegoś wydarzenia, lepiej użyć samoopalacza z naturalnym składem. Na co dzień zaś warto używać kremu z filtrem szerokiego spektrum, co najmniej SPF30. I to przez cały rok. Będąc na słońcu, zadbaj także o to, by ubrania przykrywały twoje ciało. Wszystkie niezasłonięte części także musisz smarować kremem z filtrem. 

10. Unikaj gwałtownych zmian masy ciała.

Schudnięcie 10kg w krótkim czasie lub gwałtowne przybranie na wadze może negatywnie odbić się na wyglądzie Twojej skóry. Po 30-stce już nie jest tak sprężysta i elastyczna, może nie ściągnać się do poprzedniego “rozmiaru”. 

W jakim wieku zacząć stosować te zasady, żeby opóźnić starzenie się skóry?

Im wcześniej, tym lepiej, mówią dermatolodzy. Oczywiście powyższa lista zmian jest na tyle uniwersalna, że pasuje nawet dla osób około 20. roku życia. I w takim wieku już warto zacząć je wprowadzać 6. Jeśli zaś chodzi o kosmetyki, które mogą spowolnić procesy starzenia się skóry, ich lista będzie się różnić w zależności od wieku i stanu skóry. Jednak oczyszczanie, nawilżanie twarzy i ochrona przed słońcem – to podstawowe elementy pielęgnacji dla każdego.

Bibliografia:

  1. “11 ways to reduce premature skin aging”, American Academy of Dermatology Association, aad.org, 24 lutego 2021r.
  2. Kadunce D.P., Burr R., Gress R., Kanner R., Lyon J.L., Zone J.J., “Cigarette smoking: risk factor for premature facial wrinkling”. Ann Intern Med. 1991 May 15;114(10):840-4.
  3. Goodman G.D., Kaufman J., Day D. i inni, “Impact of Smoking and Alcohol Use on Facial Aging in Women: Results of a Large Multinational, Multiracial, Cross-sectional Survey”. J Clin Aesthet Dermatol. 2019;12(8):28-39.
  4. Cao C., Xiao Z., Wu Y., Ge C., “Diet and Skin Aging-From the Perspective of Food Nutrition”. Nutrients. 2020;12(3):870. 
  5. “Photo-ageing / Photodamage as a Public Health Concern” American Academy of Dermatology Consensus Conference, March 3-4, 1988.
  6. Gold G., “This Is the Age When You Start to Visibly Look Older”. Marieclaire.com, 3 listopada 2015r.
Wydawca nie prowadzi działalności leczniczej.