Dietetyk dziecięcy Magdalena Kubik opowiada, jak krok po kroku podejść do zmiany jadłospisu w przedszkolu, jeśli wywołuje Twoje zastrzeżenia. Ten algorytm będzie przydatny zarówno w publicznych, jak i prywatnych placówkach.
Jadłospis w przedszkolu Twojego dziecka pozostawia w Twojej ocenie wiele do życzenia? Nie podobają ci się produkty podawane dziecku? Masz wrażenie, że tylko Ty zauważasz te niedociągnięcia? Trudno rozmawia ci się z kierownictwem placówki? Odłóż na bok emocje i przejdź krok po kroku poniższy algorytm. Zyskasz mocne argumenty do dyskusji nad zmianami w żywieniu lub uspokoisz się, że podawane posiłki są zgodne z oficjalnymi wytycznymi dla dzieci.
Ze strony przedszkola pobierz całotygodniowy jadłospis dziecka. Najlepiej wydrukuj go sobie i zaznaczaj na nim wszystkie ważne elementy, które będziesz sprawdzać.
O tym, jakie błędy najczęściej popełnia się w przedszkolnych jadłospisach, przeczytasz tu.
Analizując jadłospis swojego dziecka, odpowiadaj na poniższe pytania, by sprawdzić, czy jadłospis odpowiada wymogom Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 26 lipca 2016r.
Jest zupełnie naturalne, że możesz nie wiedzieć, jakie produkty są wykorzystywane do przygotowania posiłków. Nikt nie będzie miał za złe, jeśli pojawi się z Twojej strony pytanie o te produkty. Najprościej napisać maila do kierownictwa placówki z prośbą o udostępnienie informacji, np. jakie kakao, płatki czy inne produkty są w przedszkolu wykorzystywane. Zapytaj o nazwę produktu oraz producenta. Mając te dane, szybko w internecie sprawdzisz tabele wartości odżywczych produktu i łatwo stwierdzisz, ile cukru, soli czy tłuszczu zawierają.
Pamiętaj, że graniczne wartości to:
W tabelach wartości odżywczych znajdziesz informację o zawartości soli, a w rozporządzeniu jest mowa o sodzie. Przelicznik jest prosty: sól (g) = sód (g) x 2,5, zatem 0,12 g sodu = 0,3 g soli.
W rozporządzeniu jest wyraźnie napisane, że można stosować zioła i przyprawy bez dodatku soli. Oznacza to dyskwalifikację dla popularnych mieszanek typu Vegeta, Kucharek itp.
Produkty powinny zawierać go nie więcej niż 10g tłuszczu w 100g produktu gotowego do spożycia.
Nie ma zupełnie znaczenia, czy posiłki w przedszkolu Twojego dziecka przygotowywane są w kuchni przedszkolnej, czy dostarczane przez firmę kateringową. Wszyscy podlegają wymogom tego samego Rozporządzenia i muszą udostępniać informacje o produktach wykorzystywanych do przygotowania posiłków.
Masz już wszystkie informacje do analizy jadłospisu przedszkolnego Twojej pociechy. Pora go jak najbardziej obiektywnie ocenić. Możliwe, że już na tym etapie się uspokoisz. Jednak jeśli w którymkolwiek miejscu menu odbiega od wymogów zawartych w Dzienniku Ustaw, możesz działać.
Cały jadłospis został przez ciebie dokładnie przejrzany i podsumowany, potwierdziły się Twoje zastrzeżenia, masz w ręku konkretne argumenty, by działać. Pora przekazać te argumenty stronie przeciwnej – czyli kierownictwu przedszkola – i poczekać na ich odzew.
Pamiętaj – ciężko jest dyskutować z faktami. Dlatego po Twojej interwencji najprawdopodobniej jadłospis się zmieni.
Jeśli nie, zawsze możesz poprosić o ocenę Sanepid. W tym celu należy przekazać jadłospisy przedszkolne do właściwego oddziału z prośbą o opinię. Możesz także poprosić o skontrolowanie placówki.
Napisała: Magdalena Kubik
Dietetyk dziecięcy, technolog żywności. Od ponad 10 lat pomaga rodzinom w walce z nadwagą i alergiami pokarmowymi dzieci. Prowadzi konsultacje oraz wykłady dla rodziców i lekarzy. Współpracowała z Instytutem Centrum Zdrowia Matki Polki. Dzieli się swoją wiedzą na stronie dietetykdzieciecyradzi.pl. Absolwentka Technologii witamin i koncentratów spożywczych na Politechnice Łódzkiej oraz Dietetyki i planowania żywienia w Wyższej Szkole Nauk Społecznych.
Kapsułka nikalab zachwyca nie tylko wyglądem, ale też swoim działaniem. Przy jej produkcji zastosowaliśmy 2 innowacyjne technologie - DRcaps® i DUOCAP®. DRcaps®...
Twoja opinia może zostać wykorzystana w naszej reklamie. Przeczytaj więcej w naszym Regulaminie. Także w opiniach dbamy o transparentność. Weryfikujemy czy pochodzą od regularnych klientów (nie osób z nami współpracujących) oraz czy są zgodne z przepisami prawa mającymi na celu ochronę konsumentów.