Szukamy balansu pomiędzy pracą, rodziną, zdrowiem, odpoczynkiem, wysiłkiem fizycznym, dbaniem o urodę i nieustannym rozwojem, osiąganiem sukcesów. Staramy się jeść zdrowo, jednak ciągle odczuwamy stres i zmęczenie. Znasz to? Dowiedz się, jak wesprzeć swój organizm.
Współczesne kobiety codziennie stoją przed wieloma wyzwaniami. Nasze życie, pełne pędzącego tempa, wypełnione jest różnorodnymi obowiązkami, nieustannym stresem i napięciem. Dążymy do osiągnięcia sukcesu zawodowego, równocześnie stawiając czoła wielu wymaganiom rodzinnym.
W obliczu takiej gonitwy i ograniczonej ilości czasu regularne i odpowiednie odżywianie organizmu jest podstawą, by sprostać wszystkim codziennym wyzwaniom. Jednak nawet gdy staramy się odżywiać zdrowo i różnorodnie, nie mamy gwarancji, że otrzymujemy wystarczająco składników odżywczych z pożywieniem. Jako populacja wciąż mamy niedobory wielu składników, o czym świadczą badania naukowe.
Wśród niedoborów, które występują u nas najczęściej, można wymienić na przykład:
Technologie rolnicze i przetwórcze wpływają na wartość odżywczą naszych produktów, co sprawia, że nawet pozornie zdrowe jedzenie może być uboższe w składniki pokarmowe niż miało to miejsce w przeszłości. Przykład? Od kilkudziesięciu lat spada poziom folianów w warzywach. Jak wskazują niektóre badania, współczesne brokuły są 2 razy biedniejsze jeśli chodzi o zawartość folianów, niż miało to miejsce 40 lat temu 6. Zawartość minerałów, np. magnezu w różnych produktach spożywczych, także drastycznie spada. Magnezu w warzywach może być nawet 80% mniej, niż to miało miejsce 70 lat temu 7.
Na wchłanianie i zapotrzebowanie na niektóre składniki mogą wpływać także cechy szczególne naszego organizmu, np. mutacje genetyczne, które wcale nie są rzadką sprawą. Nawet do 60% osób może mieć problem z przyswojeniem zwykłego, syntetycznego kwasu foliowego. Jest on często dodawany do żywności w ramach profilaktyki niedoborów i występuje w wielu popularnych suplementach diety. Jednak większość ludzi może nie tylko nie przyswoić tej substancji, lecz nawet narazić swoje zdrowie, jeśli zje za dużo takiego kwasu foliowego (więcej na ten temat w tym tekście). Albo na przykład cholina - organizm co drugiej osoby może zużywać cholinę w przyśpieszonym tempie ze względu na genetykę 8.
Z kolei “słoneczną” witaminę D wcale nie jest tak łatwo uzupełnić z promieniami słońca bez narażania na niebezpieczeństwo swojej skóry. Więcej o tym pisaliśmy w osobnym artykule.
W konsekwencji nasz organizm może nadal doświadczać niedoborów, które wpływają na nasze zdrowie, urodę i samopoczucie, nawet jeśli dbamy o rozmaite i zdrowe odżywianie.
Dlatego w nikalab stworzyliśmy Bazę na co dzień, która pomaga uzupełnić urozmaiconą dietę w składniki, których, zgodnie z badaniami, najczęściej nie otrzymujemy w wystarczających ilościach z pożywieniem. Zawiera ona składniki niezbędne do optymalnego funkcjonowania organizmu kobiety.
A jeśli Twoje życie jest pełne obowiązków i stresu, często czujesz się zmęczona i zdekoncentrowana lub regularnie ćwiczysz, warto dodać do Bazy na co dzień także Magnez + Witaminę B6 od nikalab. W ten sposób zapewnisz swojemu organizmowi dodatkowe wsparcie.
Baza na co dzień od nikalab to zestaw witamin, kwasów Omega-3 i innych składników aktywnych, które idealnie dopełniają Twoją różnorodną i zbilansowaną dietę. Oferują holistyczne wsparcie dla Twojego zdrowia, samopoczucia i urody. W zależności od etapu życia, na którym obecnie jesteś, skład Bazy i korzyści, które oferuje, będą się różnić.
Baza na co dzień dla kobiet 18-49 lat (ja) zawiera kwasy Omega-3 z alg (DHA + EPA), witaminę D3 z alg, folian (witaminę B9), witaminę B12 i cholinę (witaminę B4). Składniki Bazy w połączeniu z urozmaiconą dietą:
Więcej o produkcie i korzyściach, które oferuje, przeczytasz tu.
Specjalnie dla kobiet dojrzałych opracowaliśmy formułę Bazy na co dzień 50+ lat (ja+). W jej składzie znajdziesz kwasy Omega-3 z alg (EPA+DHA), witaminę D3+ K2 oraz antyoksydanty: koenzym Q10, witaminę A + E, a także cholinę (witaminę B4), witaminę B12, folian (witaminę B9).
Formuła Bazy jest nacelowana na wsparcie działań anti-ageing oraz na wsparcie prawidłowego funkcjonowania organów i układów, które mogą gorzej funkcjonować z wiekiem.
Z kolei dla kobiet w ciąży powstała Baza na co dzień Kobieta · Dwa. Jej skład jest zgodny z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników i wynikami najnowszych badań naukowych. Oznacza to, że efektywność i bezpieczeństwo zostało udowodnione naukowo. Składniki Bazy pomagają:
Więcej informacji o Bazie na co dzień dla kobiet w ciąży znajdziesz tu.
Żeby wzmocnić efekty działania naszych Baz stworzyliśmy dodatkowy produkt - Magnez + Witaminę B6. W świecie pełnym kryzysów, wyzwań i zmian będzie doskonałym dopełnieniem codziennej suplementacji na każdym etapie życia kobiety.
Jeśli już suplementujesz swoją dietę Bazą na co dzień nikalab, pewnie zauważyłaś efekty w postaci dobrego samopoczucia, silnego zdrowia i promiennego wyglądu. Jeśli dodasz do swojej Bazy na co dzień także nasz Magnez, odczujesz prawdziwą synergię działania składników. O co w tym chodzi? Już opowiadamy.
Jak już wspominaliśmy wcześniej, większość Polaków nie spożywa wystarczająco magnezu 18. Niedobory tego cennego minerału powodują szereg nieprzyjemnych objawów:
Więcej informacji o tym, jak rozpoznać u siebie niedobór magnezu bez wychodzenia z domu znajdziesz w tym artykule.
Magnez jest związkiem, którego nasz organizm potrzebuje na wielu płaszczyznach, od poziomu DNA do zdrowia mózgu, kości i zębów. Rola tego pierwiastka dodatkowo wzrasta, jeśli na co dzień masz do czynienia ze stresem (np. w pracy, na studiach czy w rodzinie).
Niedobór magnezu i stres są połączone błędnym kołem. Z jednej strony stres prowadzi do szybszego zużywania się zapasów magnezu, a z drugiej zbyt mała ilość tego minerału w organizmie zwiększa naszą podatność na stres 19. Więcej magnezu możemy potrzebować też, jeśli mamy choroby przewlekłe.
Zapotrzebowanie organizmu na magnez zwiększa także aktywność fizyczna ze względu na przyspieszony metabolizm w trakcie treningu, utratę minerałów przez pot i mocz, a także na potrzebę większego wsparcia pracy mięśni oraz regulację balansu elektrolitów w organizmie. Właściwe zaopatrzenie w magnez jest kluczowe dla utrzymania dobrego stanu zdrowia i wydajności podczas treningów.
Niedobór magnezu jest także związany z intensywnymi objawami zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PMS) 20. A jego suplementacja w połączeniu z witaminą B6 pomaga zmniejszyć dokuczliwość tych objawów 21. Magnez przyczynia się także do obniżenia stanu zapalnego w organizmie, co jest pomocne w różnych chorobach ginekologicznych, np. zespół policystycznych jajników (PCOS) czy enodmetrioza 22.
Jego rolę ciężko przecenić i u kobiet dojrzałych. Magnez pomaga złagodzić objawy menopauzy, w tym utratę gęstości kości 23, wahania nastroju 24 czy uderzenia gorąca 25.
Zapotrzebowanie na magnez wzrasta dwukrotnie (według PTGiP) u kobiet ciężarnych 26. Jednocześnie ciężko jest “zjeść” niezbędne ilości tego minerału z pożywieniem (dlaczego tak jest, opowiadamy w tym tekście). Magnez w ciąży jednak nabiera kluczowego znaczenia, ponieważ przez łożysko dociera także do dziecka, uczestnicząc w jego harmonijnym rozwoju (systemu nerwowego, tkanek, kości, mięśni itd.). Magnez podczas ciąży może pomóc i kobiecie:
Ten pierwiastek jest także używany przez lekarzy w sytuacjach stanu przedrzucawkowego u kobiet ciężarnych oraz by zapobiec przedwczesnemu porodowi 27.
Mamy karmiące także mogą skorzystać z dobrodziejstw magnezu, który w okresie laktacji jest ogromnie ważny 28. Magnez pomaga obniżyć poziom stresu u mamy, co jest niezbędne dla rozpoczęcia i utrzymania prawidłowej laktacji. Ponadto po porodzie organizm kobiety mobilizuje zapasy magnezu z kości, żeby wesprzeć pracę gruczołu piersiowego 29. I choć koncentracja tego minerału w mleku utrzymuje się na stałym poziomie, kobieta może doświadczyć niedoborów, jeśli nie zadba o uzupełnienie zapasów magnezu.
Jak widać, na każdym etapie życia magnez jest bardzo ważny dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia.
Magnez jest tzw. makrominerałem, co oznacza że nasz organizm potrzebuje go na co dzień w dość dużej ilości. Żeby zapewnić jego podaż w optymalnej dawce, stworzyliśmy osobny produkt Magnez z witaminą B6, który możesz łatwo dodać do swojej rutyny suplementacyjnej i połączyć z Bazą na co dzień od nikalab.
Takie połączenie pozwala osiągnąć najlepsze rezultaty. Składniki zawarte w Bazach na co dzień uzupełniają się nawzajem z magnezem i witaminą B6. Wielopłaszczyznowo oddziałują one na cały organizm, co pomaga zadbać o m.in.:
Więcej o działaniu naszego magnezu przeczytasz tu.
Magnez w naszych suplementach diety jest w jednej z najlepiej przyswajalnych postaci dla organizmu człowieka. Jest to organiczna forma - cytrynian magnezu, która wchłania się aż do 90%. Dla porównania: popularne na rynku preparaty z magnezem często zawierają magnez nieorganiczny, który może się przyswoić tylko w 4-16%.
Żeby magnez mógł efektywnie się wchłonąć w jelitach i przedostać się do środka komórek, połączyliśmy go z witaminą B6 30. Witamina B6 jest kluczowym czynnikiem w regulacji metabolizmu magnezu w organizmie. Aktywuje enzymy odpowiedzialne za przemianę i transport magnezu w komórkach, co pomaga utrzymać optymalny poziom tego minerału.
Nie jest to jedyna korzyść z połączenia tych składników. Magnez wspólnie z witaminą B6 także dodatkowo wspierają:
Witamina B6 w suplementach diety od nikalab występuje w formie P-5-P (monohydrat 5-fosforanu pirydoksalu). Ta postać witaminy B6 uznawana jest za lepszą od innych form ze względu na kilka kluczowych powodów 36:
Warto zwrócić także uwagę na fakt, że składniki suplementów diety nikalab pochodzą od topowych europejskich dostawców i są zamknięte w kapsułki, które są odporne na kwasy żołądkowe i docierają aż do jelita cienkiego (innowacyjna technologia DRCaps). W ten sposób składniki mogą odpowiednio się przyswoić w optymalnym dla nich środowisku jelitowym.
Wybierając suplementy diety nikalab, masz pewność, że otoczka kapsułki razem ze swoją zawartością nie rozpuści się w żołądku zanim cokolwiek zdąży się wchłonąć. Więcej o innowacyjnej technologii kapsułkowania przeczytasz w osobnym artykule.
Bibliografia: Agnieszka Rusińska et al. Front Endocrinol (Lausanne). 2018 May 31;9:246. Vitamin D Supplementation Guidelines for General Population and Groups at Risk of Vitamin D Deficiency in Poland-Recommendations of the Polish Society of Pediatric Endocrinology and Diabetes and the Expert Panel With Participation of National Specialist Consultants and Representatives of Scientific Societies. Ken D. Stark et al. Elsevier. Progress in Lipid Research. Volume 63, July 2016. Global survey of the omega-3 fatty acids, docosahexaenoic acid and eicosapentaenoic acid in the blood stream of healthy adults. Jarosz M. (red.) Normy żywienia dla populacji Polski i ich zastosowanie, Instytut Zdrowia Publicznego, 2020r. Wallace, Taylor C. PhD, CFS, FACN; Blusztajn, Jan Krzysztof PhD at al, Choline. The Underconsumed and Underappreciated Essential Nutrient, Nutrition Today: 11/12 2018, Volume 53 – Issue 6 – p 240-253. Sicińska E., Wyka J., “ Spożycie folianów w Polsce na podstawie piśmiennictwa z ostatnich 10 lat (2000-2010)”, Roczniki Państwowego Zakładu Higieny”, 2011. Erisman, Jan Willem. (2021). Nature-based agriculture for an adequate human microbiome. Organic Agriculture. 11. 10.1007/s13165-020-00304-4. Uwitonze, Anne Marie and Razzaque, Mohammed S.. "Role of Magnesium in Vitamin D Activation and Function" Journal of Osteopathic Medicine, vol. 118, no. 3, 2018, pp. 181-189. https://doi.org/10.7556/jaoa.2018.037. Zeisel SH, da Costa KA. Choline: an essential nutrient for public health. Nutr Rev. 2009 Nov;67(11):615-23. doi: 10.1111/j.1753-4887.2009.00246.x. PMID: 19906248; PMCID: PMC2782876. L.E. Martínez-Garza, “Twenty-five years of knowledge of the prevention of neural tube defects with folic acid”. Editorial. October - December 2016. Hübner U., Alwan A., Jouma M., Tabbaa M., Schorr H., Herrmann W., “Low serum vitamin B12 is associated with recurrent pregnancy loss in Syrian women”. Clin Chem Lab Med. 2008r. Korsmo H.W., Jiang X., Caudill M.A., “Choline: Exploring the Growing Science on Its Benefits for Moms and Babies”. Nutrients. 2019r. Moore C.J., Perreault M., Mottola M.F., Atkinson S.A., “Diet in Early Pregnancy: Focus on Folate, Vitamin B12, Vitamin D, and Choline”. Can J Diet Pract Res. 2020r. Helland I.B., Smith L., Saarem K., Saugstad O.D., Drevon C.A., “Maternal supplementation with very-long-chain n-3 fatty acids during pregnancy and lactation augments children's IQ at 4 years of age”. Pediatrics. 2003r. Gutierrez S. i inni, “Effects of omega-3 fatty acids on immune cells”. Intl J Mol Sci., vol. 20, no. 20, pg. 5028, 2019r. Leishear K. i inni, “Relationship between vitamin B 12 and sensory and motor peripheral nerve function in older adults”. Journal of the American Geriatrics Society, 2012r. Brutto D. i inni, “Dietary fish intake and sleep quality: a population-basedstudy”. Sleep Med., vol. 17, pg. 126-128, 2016r. Anees M. i inni, “Effect of maternal iodine supplementation on thyroid function and birth outcome in goiter endemic areas”. Curr Med Res Opin, kwiecień 2015r. Jarosz M. (red.) Normy żywienia dla populacji Polski i ich zastosowanie, Instytut Zdrowia Publicznego, 2020r. Pickering G, Mazur A, Trousselard M, Bienkowski P, Yaltsewa N, Amessou M, Noah L, Pouteau E. Magnesium Status and Stress: The Vicious Circle Concept Revisited. Nutrients. 2020 Nov 28;12(12):3672. doi: 10.3390/nu12123672. PMID: 33260549; PMCID: PMC7761127. Saeedian Kia A, Amani R, Cheraghian B. The Association between the Risk of Premenstrual Syndrome and Vitamin D, Calcium, and Magnesium Status among University Students: A Case Control Study. Health Promot Perspect. 2015 Oct 25;5(3):225-30. doi: 10.15171/hpp.2015.027. Erratum in: Health Promot Perspect. 2016;6(1):54. PMID: 26634201; PMCID: PMC4667262. Fathizadeh N, Ebrahimi E, Valiani M, Tavakoli N, Yar MH. Evaluating the effect of magnesium and magnesium plus vitamin B6 supplement on the severity of premenstrual syndrome. Iran J Nurs Midwifery Res. 2010 Dec;15(Suppl 1):401-5. PMID: 22069417; PMCID: PMC3208934. Tonick, S. and Muneyyirci-Delale, O. (2016) Magnesium in Women’s Health and Gynecology. Open Journal of Obstetrics and Gynecology, 6, 325-333. doi: 10.4236/ojog.2016.65041. Rondanelli M, Faliva MA, Tartara A, Gasparri C, Perna S, Infantino V, Riva A, Petrangolini G, Peroni G. An update on magnesium and bone health. Biometals. 2021 Aug;34(4):715-736. doi: 10.1007/s10534-021-00305-0. Epub 2021 May 6. PMID: 33959846; PMCID: PMC8313472. Botturi A, Ciappolino V, Delvecchio G, Boscutti A, Viscardi B, Brambilla P. The Role and the Effect of Magnesium in Mental Disorders: A Systematic Review. Nutrients. 2020 Jun 3;12(6):1661. doi: 10.3390/nu12061661. PMID: 32503201; PMCID: PMC7352515. Park H, Parker GL, Boardman CH, Morris MM, Smith TJ. A pilot phase II trial of magnesium supplements to reduce menopausal hot flashes in breast cancer patients. Support Care Cancer. 2011 Jun;19(6):859-63. doi: 10.1007/s00520-011-1099-7. Epub 2011 Jan 27. PMID: 21271347; PMCID: PMC3085555. Karowicz-Bilińska A., Nowak-Markwitz E., Opala T. i inni, "Rekomendacje PTG w zakresie stosowania witamin u mikroelementów u kobiet planujących ciążę, ciężarnych i karmiących", Ginekol Pol. 2014r. Tonick, S. dz.cyt. Karowicz-Bilińska A., dz.cyt. Dror DK, Allen LH. Overview of Nutrients in Human Milk. Adv Nutr. 2018 May 1;9(suppl_1):278S-294S. doi: 10.1093/advances/nmy022. PMID: 29846526; PMCID: PMC6008960. Pouteau E, Kabir-Ahmadi M, Noah L, Mazur A, Dye L, Hellhammer J, Pickering G, Dubray C. Superiority of magnesium and vitamin B6 over magnesium alone on severe stress in healthy adults with low magnesemia: A randomized, single-blind clinical trial. PLoS One. 2018 Dec 18;13(12):e0208454. doi: 10.1371/journal.pone.0208454. PMID: 30562392; PMCID: PMC6298677. Sato K. Why is vitamin B6 effective in alleviating the symptoms of autism? Med Hypotheses. 2018 Jun;115:103-106. doi: 10.1016/j.mehy.2018.04.007. Epub 2018 Apr 12. PMID: 29685187. Houston M. The role of magnesium in hypertension and cardiovascular disease. J Clin Hypertens (Greenwich). 2011 Nov;13(11):843-7. doi: 10.1111/j.1751-7176.2011.00538.x. Epub 2011 Sep 26. PMID: 22051430; PMCID: PMC8108907. Vermeulen EG, Stehouwer CD, Twisk JW, van den Berg M, de Jong SC, Mackaay AJ, van Campen CM, Visser FC, Jakobs CA, Bulterjis EJ, Rauwerda JA. Effect of homocysteine-lowering treatment with folic acid plus vitamin B6 on progression of subclinical atherosclerosis: a randomised, placebo-controlled trial. Lancet. 2000 Feb 12;355(9203):517-22. doi: 10.1016/s0140-6736(99)07391-2. PMID: 10683000. Stach K, Stach W, Augoff K. Vitamin B6 in Health and Disease. Nutrients. 2021 Sep 17;13(9):3229. doi: 10.3390/nu13093229. PMID: 34579110; PMCID: PMC8467949. Lima FDS, Fock RA. A Review of the Action of Magnesium on Several Processes Involved in the Modulation of Hematopoiesis. Int J Mol Sci. 2020 Sep 25;21(19):7084. doi: 10.3390/ijms21197084. PMID: 32992944; PMCID: PMC7582682. di Salvo ML, Safo MK, Contestabile R. Biomedical aspects of pyridoxal 5'-phosphate availability. Front Biosci (Elite Ed). 2012 Jan 1;4(3):897-913. doi: 10.2741/E428. PMID: 22201923. Hadtstein F, Vrolijk M. Vitamin B-6-Induced Neuropathy: Exploring the Mechanisms of Pyridoxine Toxicity. Adv Nutr. 2021 Oct 1;12(5):1911-1929. doi: 10.1093/advances/nmab033. PMID: 33912895; PMCID: PMC8483950.
Bibliografia:
Napisała: Hanna Borowska
Redaktorka, dziennikarka, science writerka, certyfikowana konsultantka ds. żywienia. Macierzyństwo sprawiło, że zainteresowanie tematyką zdrowotną zmieniło kierunek jej ścieżki zawodowej. Odbyła kilkanaście szkoleń i kursów w kraju i za granicą z zakresu dietetyki, medycyny funkcjonalnej, aromaterapii. Pasjonuje ją niezbadana moc mikrobiomu człowieka. Ukończyła z wyróżnieniem Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW. Przez wiele lat związana z Euroradio.fm.
Kapsułka nikalab zachwyca nie tylko wyglądem, ale też swoim działaniem. Przy jej produkcji zastosowaliśmy 2 innowacyjne technologie - DRcaps® i DUOCAP®. DRcaps®...
Twoja opinia może zostać wykorzystana w naszej reklamie. Przeczytaj więcej w naszym Regulaminie. Także w opiniach dbamy o transparentność. Weryfikujemy czy pochodzą od regularnych klientów (nie osób z nami współpracujących) oraz czy są zgodne z przepisami prawa mającymi na celu ochronę konsumentów.