Koenzym Q10 jest mocnym przeciwutleniaczem, który powstaje w organizmie człowieka i którego korzystny wpływ na zdrowie ciężko jest przecenić. Koenzym Q10 znajdziesz w każdej komórce swojego ciała, a największe zasoby tego składnika są skumulowane w sercu, nerkach, płucach i wątrobie 1.
W niewielkich ilościach koenzym Q10 może być pozyskiwany z jedzenia. Zawiera się w tłustych rybach (m.in. łosoś, tuńczyk), podrobach i produktach pełnoziarnistych 2. Jednak z wiekiem koenzymu, który produkuje nasz własny organizm, oraz tego, który otrzymujemy z dietą, zaczyna brakować. Suplementacja tego składnika w wieku dojrzałym jest skutecznym (i bezpiecznym!) sposobem uzupełnienia niedoborów koenzymu Q10 3. Przyjmowanie tego składnika pomaga obniżyć ryzyko wielu chorób cywilizacyjnych oraz spowolnić proces starzenia się całego organizmu (nie tylko skóry). W jakim wieku i jakiej postaci suplementować koenzym Q10, dowiesz się z tego tekstu.
Jest to jedyny znany nauce (na ten moment) rozpuszczalny w tłuszczach przeciwutleniacz, który powstaje w organizmie człowieka. Jest niezbędny dla wzrostu komórek i utrzymania ich funkcji 4, jest przechowywany w komórkowych “fabrykach energii” – mitochondriach. Jeśli chodzi o główne zadania, które koenzym Q10 wykonuje w organizmie człowieka, to można wyodrębnić 2 jego główne role: udział w produkcji energii oraz działanie antyoksydacyjne, czyli obrona komórek, tkanek, organów przed uszkodzeniem (więcej o działaniu antyoksydantów przeczytasz w tym artykule). Ostatnie doniesienia naukowców także pozwalają twierdzić, że koenzym Q10 wpływa na ekspresję genów 5.
Zastosowań koenzymu Q10 jest naprawdę wiele. Badań naukowych, które sprawdzają jego efektywność i działanie, jest także sporo. Można wyróżnić kilka grup korzyści zdrowotnych i obszarów wykorzystania tego przeciwutleniacza. Oto najważniejsze z nich:
Koenzym Q10 może pomóc w leczeniu niektórych chorób serca, np. przy niewydolności serca i wysokim ciśnieniu krwi, szczególnie u osób starszych 6. Suplementacja koenzymem Q10 może także zmniejszać ilość niezbędnych konsultacji lekarskich i hospitalizacji u osób z chorobami serca 7. Warto także pamiętać, że kuracje lecznicze stosowane w chorobach serca mogą dodatkowo obniżać poziom koenzymu Q10 w organizmie, dlatego rola jego suplementacji jeszcze bardziej wzrasta w takich sytuacjach 8.
Stres oksydacyjny postępujący z wiekiem zwiększa także poziom stanu zapalnego w organizmie. To wszystko stwarza warunki do rozwoju różnego rodzaju nowotworów. Antyoksydacyjna moc koenzymu Q10 pomaga zwalczać wolne rodniki oraz zmniejszać stan zapalny, czyli ograniczać ryzyko powstających na tym tle chorób, w tym np. raka piersi, skóry czy płuc 9 ,10. Z kolei niski poziom koenzymu Q10 w organizmie jest związany z wyższym ryzykiem nowotworów i złymi rokowaniami u osób już chorujących na raka 11,12, 13. Jedno z badań naukowych także pozwala wnioskować, że suplementacja Q10 może zmniejszać ryzyko nawrotów czerniaka złośliwego 14.
Mózg i jego funkcje są bardzo podatne na zniszczenia spowodowane przez stres oksydacyjny i wolne rodniki. Kiedy poziom antyoksydantów w organizmie spada, zaczynają się gromadzić substancje uszkadzające mózg i pogarszające pamięć i zdolność do uczenia się 15,16. Koenzym Q10 jako przeciwutleniacz pomaga obniżać poziom stresu oksydacyjnego, co może spowalniać rozwój takich chorób neurodegeneracyjnych, jak Alzheimera czy Parkinsona 17,18.
Jak wskazują badania naukowe koenzym Q10 przyjmowany doustnie poprawia gładkość skóry aż do 82% i jest w stanie wygładzać zmarszczki, by były widoczne mniej aż do 25% 19. Koenzym Q10 ma związek nie tylko z tym, jak skóra wygląda, ale i z jej zdrowiem. Niski poziom tego przeciwutleniacza jest związany z podwyższonym ryzykiem czerniaka złośliwego 20.
Ponadto koenzym Q10 może spłycać i skracać przebieg epizodów migreny, a także zmniejszać ich częstotliwość 21,22. Ten przeciwutleniacz wspiera także gospodarkę cukrową i profilaktykę rozwoju cukrzycy 23,24. Koenzym Q10 ma także potencjał terapeutyczny w takich problemach zdrowotnych, jak choroby przyzębia, zaburzenia mitochondrialne, otyłość, AIDS, wrzody żołądka, alergie, niewydolność nerek, dystrofia mięśniowa 25. Wspiera prawidłowe działanie układu odpornościowego i sprawność fizyczną.
Jak już wspominaliśmy wcześniej, organizm człowieka produkuje koenzym Q10 samodzielnie. Jednak jego poziom zaczyna powoli spadać jeszcze przed 30-tką 26. W wieku dojrzałym (około 50. roku życia) dodatkowe dostarczanie tego składnika z zewnątrz nabiera szczególnego znaczenia 27 – kiedy metabolizm zwalnia, trawienie się pogarsza, liczba i aktywność mitochondriów istotnie się obniża, a ryzyko różnych poważnych chorób, o których wspominaliśmy w poprzednim rozdziale, skokowo wzrasta (więcej o zmianach, które odbywają się w organizmie kobiety z wiekiem, przeczytasz w osobnym artykule).
Liczne badania naukowe mówią o tym, że suplementacja koenzymu Q10 u osób dojrzałych jest efektywnym środkiem zwalczającym stres oksydacyjny, którego poziom podwyższa się w komórkach z wiekiem 28. Q10 wspiera także działanie innych antyoksydantów mających krytyczne znaczenie u osób starszych – m.in. witamin E i C. Jest kluczowym graczem w spowalnianiu procesów starzenia się organizmu, i to na wielu płaszczyznach 29,30, podkreśla ginekolog, androlog i lekarz medycyny anti-ageing Mariusz Łukaszuk:
“Koenzym Q10 jest jednym z najbardziej znanych składników o potencjale anti-ageing. I całkiem słusznie. Jest niezbędnym ogniwem w procesie powstawania energii w komórkach naszego ciała. Ma także ogromny potencjał terapeutyczny i profilaktyczny, m.in. przy zapobieganiu i terapii nadciśnienia, migren, cukrzycy i wielu innych dolegliwościach. Uważam, że warto stosować suplementację tym składnikiem po 50. roku życia”.
Koenzym Q10 w suplementach diety dostępnych na rynku występuje w 2 formach – ubichinon i ubichinol. Ten pierwszy jest najbardziej stabilną i przebadaną naukowo formą o udowodnionej skuteczności klinicznej 31. Ubichinol z kolei jest formą Q10, która krąży w krwi człowieka. Stąd można spotkać się z twierdzeniami, że to właśnie ubichinol w postaci suplementu jest lepszy i bardziej biodostępny. Jednak takie opinie nie mają ugruntowania w nauce. Liczne badania udowodniły, że suplementacja ubichinonu skutecznie podwyższa poziom ubichinolu we krwi 32.
W Bazach na co dzień nikalab dla kobiet 50+ lat znajdziesz ubichinon pochodzący z fermentacji roślin. Ten składnik sprowadzamy z Wielkiej Brytanii, od renomowanej firmy Lehvoss UK LTD. Jest wysoce stabilny, został dokładnie przetestowany pod kątem bezpieczeństwa, wchłaniania i skuteczności.
Dodatkowy pozytywny wpływ na wchłanianie koenzymu Q10 z suplementów nikalab ma towarzystwo kwasów Omega-3. Q10 jest rozpuszczalnym w tłuszczach antyoksydantem, dlatego przyjmowany razem z tłuszczem przyswaja się lepiej 33. A zastosowana przez nas innowacyjna technologia DRcaps zapewnia ochronę kapsułki przed kwasem żołądkowym i jej dotarcie aż do jelita cienkiego, gdzie panują optymalne warunki dla wchłaniania się składników aktywnych. Wybierając Bazę na co dzień nikalab dla kobiet 50+ lat, wiesz, że przyjmowany przez Ciebie koenzym Q10 się przyswoi, a Ty skorzystasz z jego dobrodziejstw, opisanych powyżej.
Bibliografia:
Napisała: Hanna Borowska
Redaktorka, dziennikarka, science writerka, certyfikowana konsultantka ds. żywienia. Macierzyństwo sprawiło, że zainteresowanie tematyką zdrowotną zmieniło kierunek jej ścieżki zawodowej. Odbyła kilkanaście szkoleń i kursów w kraju i za granicą z zakresu dietetyki, medycyny funkcjonalnej, aromaterapii. Pasjonuje ją niezbadana moc mikrobiomu człowieka. Ukończyła z wyróżnieniem Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW. Przez wiele lat związana z Euroradio.fm.
Kapsułka nikalab zachwyca nie tylko wyglądem, ale też swoim działaniem. Przy jej produkcji zastosowaliśmy 2 innowacyjne technologie - DRcaps® i DUOCAP®. DRcaps®...
Twoja opinia może zostać wykorzystana w naszej reklamie. Przeczytaj więcej w naszym Regulaminie. Także w opiniach dbamy o transparentność. Weryfikujemy czy pochodzą od regularnych klientów (nie osób z nami współpracujących) oraz czy są zgodne z przepisami prawa mającymi na celu ochronę konsumentów.