Dzieci

Co wyróżnia suplement diety dla dzieci w postaci żelki od nikalab?

Czas czytania: 7 min
Opublikowano 22/12/2023
Co wyróżnia suplement diety dla dzieci w postaci żelki od nikalab?

Żelka bez poczucia winy - jak wygląda? Wspiera urozmaiconą dietę dziecka, a nie zastępuje ją, zawiera doskonale przyswajalne składniki od najlepszych europejskich dostawców, nie ma w składzie dodatku cukru ani słodzików, jest przyjazny planecie, odpowiada najwyższym standardom produkcji i testów oraz smakuje dzieciom! Poznaj bliżej żelkę od nikalab.

Wybór odpowiedniego suplementu diety dla dziecka na polskim rynku może być prawdziwym wyzwaniem. Istnieje ogromny wybór różnych produktów, co może przytłoczyć rodziców, którzy chcą zadbać o zdrowie i rozwój swojego dziecka. Dostępność wielu marek i różnorodność składników mogą sprawić, że trudno jest zdecydować, który produkt jest najlepszy i po prostu (lub aż) dobry dla dziecka. 

W dodatku, dziecięce suplementy często umieszcza się na niższych półkach w drogeriach i sklepach, gdzie dziecko może łatwo zauważyć i sięgnąć po kolorowe opakowanie lub bohatera ulubionej bajki na etykiecie. Takie triki marketingowe powodują, że o wyborze suplementu diety nie decyduje rodzic w oparciu o skład, pochodzenie i jakość składników i inne obiektywne walory produktu, tylko dziecko w oparciu o emocje. 

Jeśli chodzi o suplementy diety dla dzieci, istnieje także problem natury prawnej. System regulacji i nadzoru nad rynkiem suplementów diety w Polsce, szczególnie tych dziecięcych, nadal ma wiele luk. Wiele produktów nie jest rygorystycznie testowanych pod kątem skuteczności i bezpieczeństwa, co zwiększa ryzyko zakupu suplementów o wątpliwej jakości (choć w dopracowanym opakowaniu mającym stworzyć poczucie premium). To może budzić obawy wśród rodziców, którzy chcą być pewni, co podają swojemu dziecku. 

W odpowiedzi na te i inne mankamenty rynku suplementów diety dla dzieci, a także w oparciu o innowacyjne rozwiązanie powstały żelki nikalab - Baza na co dzień Dziecko · Ja. "Żelki są skomponowane ze składników, których rolą jest uzupełnianie zróżnicowanej diety o typowe luki żywieniowe, z pominięciem tych witamin i minerałów, które występują obficie w dziecięcych posiłkach. Ich zadanie to codziennie wspierać prawidłowy wzrost i rozwój naszych dzieci" - mówi lek.med. Nina Nicheska, założycielka firmy nikalab. 

Nasze innowacyjne, wegańskie żelki zawierają:

 • organiczny błonnik z tapioki
 • kwasy Omega-3 (DHA + EPA) z alg
 • witaminy - D3 (z alg) + K2, B12, B4 (cholina), E, C oraz jod. 


Oto co jeszcze wyróżnia nasz produkt:

Wysoko przyswajalne składniki aktywne od topowych dostawców z Europy. 

Dodatek witamin i minerałów to obecnie popularna praktyka przy produkcji produktów przetworzonych, a suplementy diety dla dzieci często sprzedawane są przy kasach, obok słodkich batoników czy gumy do życia. Jednak żywność fortyfikowana oraz tanie suplementy diety często zawierają składniki w nieaktywnych formach i nieznanym pochodzeniu. Dlaczego? Kwestia pieniędzy. Jakościowe, dobrze przyswajalne, biodostępne składniki aktywne od topowych europejskich dostawców (witaminy, minerały i inne) kosztują więcej. Ich wykorzystanie znacząco podwyższa koszt produktu, co jest nie do zaakceptowania dla producentów, którzy stawiają na konkurencję ceną. 

Składniki aktywne żelków nikalab zostały dobrane przede wszystkim ze względu na swoją biodostępność i przyswajalność, a także pochodzenie. Formulacje naszych suplementów diety zostały opracowane z udziałem naukowców, lekarzy, farmaceutów, technologów żywności, a także dietetyków dziecięcych. Po przeanalizowaniu setek badań klinicznych wybrali oni skuteczne i bezpieczne formy składników aktywnych, ich odpowiednie dawki (nie za duże, nie za małe), a także najbardziej renomowanych w Europie dostawców tych składników. W ten sposób mamy pewność, że składniki naprawdę działają i są bezpieczne dla dzieci. 

Dlaczego kwestia jakości jest szczególnie ważna w tym przypadku? 

W popularnych suplementach diety znajdziesz witaminę D3, która pochodzi z lanoliny, czyli głównie z tłuszczu owczej wełny. Proces jej pozyskiwania jest częścią przemysłowej hodowli zwierząt, która jest wobec nich okrutna (więcej o tym, dlaczego taka witamina D jest nieetyczna przeczytasz tu). W naszych produktach natomiast używamy witaminy D3 pozyskiwanej z mikroalg. Algi rosną w specjalnych warunkach, gdzie nie używa się środków chemicznych. Proces przetwarzania mikroalg jest przyjazny dla środowiska. Badania wykazują, że chemiczna struktura naszej witaminy D3 (cholekalcyferolu z alg) jest identyczna z witaminą D3 z lanoliny. Jednak w procesie jej produkcji oszczędzamy zwierzętom cierpienia i pomagamy planecie. 

Podobnie sprawa wygląda i w kwestii kwasów Omega-3. Błędnie uważa się, że ich źródłem pierwotnym są ryby, jednak one pozyskują te kwasy właśnie zjadając algi! Kwasy Omega-3 (EPA+DHA) w żelkach nikalab są pozyskiwane z pierwotnego źródła - z mikroalg. Dzięki temu nie mają intensywnego rybiego zapachu i smaku (co w przypadku dzieci jest ogromnym atutem), są wolne od alergenów, toksyn, zanieczyszczeń i metali ciężkich. Ich produkcja nie zaburza ekosystemu środowiska w odróżnieniu od procesu pozyskiwania oleju rybnego, który jest częścią przemysłowego połowu ryb. Więcej informacji o różnicach pomiędzy kwasami Omega-3 z alg i ryb znajdziesz w tym artykule

W przypadku kwasów Omega-3 ważny jest także ich potencjał utleniania. Średnio co 5-ty suplement diety na świecie zawiera zjełczałe EPA i DHA1 leżąc na półce sklepowej. Sprawdzić, jak szybko olej ulega utlenianiu, pomaga wskaźnik Totox - im jest bliżej 0, tym lepiej. Wybierając nasze żelki, masz pewność, że Twoje dziecko otrzymuje doskonałej jakości kwasy Omega-3 (DHA+EPA) z alg.

Czysty skład.

Oprócz składników aktywnych każdy suplement diety posiada także składniki wspomagające. Te ostatnie to prawdziwa puszka pandory. Wśród nich można znaleźć polepszacze smaku i aromatu, nabłyszczacze, antyzbrylacze, konserwanty, szkodliwe barwniki, cukier i słodziki… Bardziej szczegółowo omówiliśmy te wszystkie niechciane dodatki i ich wpływ na zdrowie i planetę w osobnym artykule (naprawdę warto zajrzeć).

W przypadku dzieci ten temat nabiera szczególnego znaczenia. Kupując dla nich jedzenie czy przekąski, starannie sprawdzamy skład, szukając najbardziej zdrowych opcji. Jednak przy suplementach diety często o tym zapominamy. Czasem przymykamy na to oko, uważając, że skoro w większości produktów jest aż tyle dodatków, to raczej nie da się tego uniknąć. 

Nasze żelki to żelki bez kompromisów. Nie ma w nich niechcianych dodatków, które mogą negatywnie wpłynąć na zdrowie, jak np. wszechobecne:

 • stearynian magnezu, który w dużych ilościach może m.in. zaburzać wchłanianie składników odżywczych, oblepiać ścianę jelita cienkiego i podrażnić ją2;
 • guma ksantanowa, która może powodować biegunkę i dyskomfort trawienny3;
 • utwardzone oleje - np. sojowy, palmowy, które mogą nasilać stany zapalne w organizmie4;
 • sztuczne barwniki (np. E102, E104, E110, E122, E124 i E129), które mogą zaburzać koncentrację i skupienie uwagi u dzieci5;
 • słodziki, w tym aspartam, które mogą mieć ogromne mnóstwo negatywnych skutków zdrowotnych (punkt o słodzikach jest niżej).

To tylko niektóre przykłady. Syntetycznych substancji wspomagających jest naprawdę mnóstwo i wpływ wielu z nich na zdrowie człowieka nie został dobrze zbadany. 

W wielu popularnych suplementach diety można spotkać również takie składniki jak szelak (żywica pozyskiwana z owadzich odchodów) lub żelatyna wieprzowa (pochodząca m.in. ze skóry i kości zwierząt). Nie wszyscy mają świadomość tego, że błyszczące kolorowe drażetki mogą zawdzięczać swój wygląd owadom, a produkcja gumowych misiów w sposób pośredni przyczynia się do wyzysku i powiększenia skali hodowli zwierząt, która odpowiada za około 18% emisji wszystkich gazów cieplarnianych na planecie6

Żelki w Bazie na co dzień Dziecko · Ja (3+ lat) są w 100% wegańskie (czyli nie zawierają części owadów, zwierząt lub innych żywych stworzeń). W swoim składzie łączą błonnik z kwasami Omega-3 z alg i wybranymi witaminami oraz minerałami. Jeśli chodzi o składniki wspomagające, to jest ich naprawdę minimum. Wszystkie są naturalne, mają pochodzenie organiczne. Nasz skład jest krótki, czysty i przejrzysty. 

Bez dodatku cukru i słodzików. 

W Bazie na co dzień Dziecko · JA nie znajdziesz dodatku cukru ani słodzików, które mogą szkodzić rozwojowi dziecka. Z kolei wiele popularnych suplementów diety pod przykrywką zdrowego produktu często są “bombą cukrową”. Jednocześnie wiemy, że polskie dzieci zjadają dużo za dużo cukru - średnio 19 łyżeczek dziennie7. Jest to jeden z najwyższych (jeśli nie najwyższy) wynik w Europie. WHO uważa, że najlepiej jest, kiedy dziecko nie przekracza dziennego limitu 4-5 łyżeczek cukru dodanego (lub innych słodzików)8

Dlatego w nikalab postawiliśmy na zdrowsze rozwiązanie. Nasze żelki zawdzięczają swój pyszny owocowy smak naturalnym i bezpiecznym składnikom. Jest to m.in. organiczny koncentrat soku jabłkowego oraz organiczny błonnik z tapioki FiberSMART®. Ten innowacyjny rodzaj błonnika jest słabo trawiony w górnym odcinku przewodu pokarmowego. Pomaga uniknąć gwałtownego skoku glukozy we krwi. Dodatkowo reakcję organizmu na glukozę pomaga złagodzić także tłuszcz obecny w żelkach - Omega-3 z alg (EPA+DHA). 

Jest to ważne, aby zapewnić dziecku stabilną energię przez cały dzień i uniknąć nagłych spadków cukru, które wiążą się z nadmierną pobudliwością, wahaniem nastrojów i “huśtawką emocjonalną”. 

Więcej o wpływie cukru i słodzików na zdrowie dziecka przeczytasz w osobnym artykule

Produkcja w standardzie leków.

Choć przypominają cukierki, żelki od nikalab zdecydowanie nimi nie są. Są suplementem diety najwyższej jakości produkowanym w standardzie obowiązującym leki. Nasze suplementy diety powstają w zakładach z certyfikacją GMP (Good Manufacturing Practice), czyli w tych samych warunkach, co produkuje się środki lecznicze. Żelki także są poddawane badaniom jakości i składu w procesie produkcji, tak jak leki. W ten sposób zapewniamy najwyższą skuteczność i bezpieczeństwo gotowego produktu. 

Więcej o standardzie GMP przeczytasz w tym tekście

Szeroki zakres badań jakości i dostęp do ich wyników. 

Nie tylko produkujemy nasze żelki w najbardziej rygorystycznych warunkach farmaceutycznych, lecz także wykonujemy szeroki pakiet badań ich jakości w akredytowanych laboratoriach (dużo szerszy niż ten minimalny wymagany przez prawo). 

Podstawowy zestaw badań, który jest niezbędny, żeby suplement diety został dopuszczony do obrotu w Polsce, zawiera 2 pozycje: zawartość metali ciężkich oraz badanie czystości mikrobiologicznej. Wiele producentów suplementów diety na tym poprzestaje. 

Z kolei o żelkach od nikalab wiemy więcej, bo badamy: 

 • czy produkt nie zawiera zanieczyszczeń środowiskowych (metale ciężkie, wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne) lub drobnoustrojów (bakterie, grzyby);
 • czy faktyczny skład produktu jest zgodny z tym podanym na etykiecie;
 • czy produkt zachowuje wszystkie swoje właściwości i aktywność substancji w całym okresie przydatności do spożycia;
 • czy kwasy Omega-3 (DHA+EPA) zachowują swoją stabilność i się nie utleniają;
 • czy produkt zawiera cząsteczki modyfikowane genetycznie;
 • czy produkt zawiera alergeny (laktoza, mleko, soja, gluten);
 • czy każdy składnik jest wegański. 

Wyniki badań każdego z naszych produktów, w tym żelków dla dzieci, są powodem naszej dumy. Są dostępne w postaci certyfikatów na naszej stronie internetowej, zatem każdy może się przekonać, że jesteśmy całkowicie transparentni, a jakość i bezpieczeństwo stawiamy na pierwszym miejscu. 

Pierwsze żelki bez poczucia winy. 

Suplement diety Baza na co dzień Dziecko · Ja w postaci żelków to produkt, który pomaga uzupełnić zróżnicowaną dietę dziecka (nie ma na celu jej zastąpić!). Oferuje holistyczne wsparcie dla mózgu, układu odpornościowego, jelit, serca. Został opracowany przez interdyscyplinarny zespół lekarzy, naukowców, dietetyków, a także rodziców, którym zależy zarówno na zdrowiu i rozwoju dziecka, jak i na dbałości o zdrowie planety. 

Żelki od nikalab nie zawierają szkodliwych składników, barwników, są bez dodatku cukru i słodzików. Nie zawierają także składników pochodzenia zwierzęcego. W połączeniu z różnorodną dietą są smacznym sposobem na wsparcie rosnącego i rozwijającego się organizmu. 

Wybierając nasz produkt, wspierasz także misję ekologiczną nikalab. Nasz system pakowania został zaprojektowany w ten sposób, by minimalizować ilość wszelkich materiałów, a słoiczki i koperty wysyłkowe są wykonane z materiałów kompostowalnych. W ten sposób zmniejszamy ślad węglowy ich produkcji oraz transportu, nie tracąc na jakości samego produktu (słoiczek posiada certyfikat jakości farmaceutycznej). Oprócz tego, że unikamy plastiku i szkła, wspieramy także inicjatywy ekologiczne: 

 • inicjatywę Seabin Project, której celem są oceany bez śmieci. Dzięki nam z oceanu wyłowiono już ponad 220 kg plastiku;
 • inicjatywy Trace odzyskujące CO2 z atmosfery.

Dołącz do społeczności świadomych rodziców. Więcej o opakowaniach nikalab i naszych działaniach dla planety przeczytasz tu

Bibliografia:

 1. Satokar V., Cutfield W., Cameron-Smith D., Albert B., “Response to Bannenberg and Rice”, Nutrition Reviews, Volume 80, Issue 1, January 2022, Pages 138–140.
 2. What Is Magnesium Stearate?, webmd.com, 15 sierpnia 2023r.
 3. Daly J., Tomlin J., Read N.W., "The effect of feeding xanthan gum on colonic function in man: correlation with in vitro determinants of bacterial breakdown". Br J Nutr. 1993r.,
 4. Dhaka V., Gulia N., Ahlawat K.S., Khatkar B.S., "Trans fats-sources, health risks and alternative approach - A review". J Food Sci Technol. 2011r.
 5. McCann D., Barrett A., Cooper A., Crumpler D., Dalen L., Grimshaw K., Kitchin E., Lok K., Porteous L., Prince E., Sonuga-Barke E., Warner J.O., Stevenson J., “Food additives and hyperactive behaviour in 3-year-old and 8/9-year-old children in the community: a randomised, double-blinded, placebo-controlled trial”. Lancet, listopad 2007r.
 6. Friedman, L., Pierre-Louis, K., Sengupta, S., The New York Times,The Meat Question, by the Numbers, 2018
 7. Dzieci w Polsce zjadają 19 łyżeczek cukru dziennie! Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Staszowie, gov.pl, dostęp 19 września 2023r.
 8. Guideline: sugars intake for adults and children, Guidelines Review Committee, Nutrition and Food Safety, SEARO Regional Office for the South East Asia (RGO), WHO South-East Asia, who.int.
Wydawca nie prowadzi działalności leczniczej.