O nikalab

Witamina B12 w żelkach nikalab – co warto wiedzieć?

Czas czytania: 4 min
Opublikowano 16/01/2024
Witamina B12 w żelkach nikalab – co warto wiedzieć?

W naturze witamina B12 występuje w postaci metylowanej. Chcąc uzupełnić dietę w B12, wiele osób poszukuje właśnie tej formy chemicznej. Jednak metylokobalamina, choć dobrze przyswajalna, nie zawsze jest doskonałym wyborem jeśli chodzi o suplementację. Poznaj różne oblicza witaminy B12 w suplementach nikalab.

Jeśli już znasz markę nikalab, to wiesz, że przywiązujemy ogromną uwagę do jakości naszych produktów. Jedną z kluczowych kwestii w przypadku naszych suplementów diety jest forma składników aktywnych. 

Dlaczego to jest ważne? Składnik składnikowi nie jest równy. Między innymi dlatego, że każda witamina lub minerał może występować w różnych formach chemicznych. Te formy mogą różnić się pod względem wielu czynników:

  • Budowa chemiczna. Na przykład witamina C może występować w postaci kwasu l-askorbinowego (jest to jej naturalna forma) albo np. kwasu d-askorbinowego, którego cząsteczki są trochę inaczej rozmieszczone w przestrzeni (ten kwas jest mniej aktywny biologicznie).
  • Biodostępność. Różne formy witamin i minerałów mogą mieć różną aktywność biologiczną. Na przykład, jod w postaci jodku potasu jest uznawany za najlepiej przyswajalną formę tego pierwiastka. Bardzo łatwo wchłania się on w przewodzie pokarmowym i może być efektywnie wykorzystany przez organizm człowieka. 
  • Stabilność. Niektóre formy witamin i minerałów są bardziej stabilne niż inne. Na przykład, cyjanokobalamina (forma witaminy B12) jest bardziej stabilna niż metylokobalamina, co sprawia, że jest bardziej trwała i dłużej utrzymuje swój poziom w suplementach.
  • Skutki uboczne. Niektóre formy witamin i minerałów mogą powodować skutki uboczne, szczególnie jeśli są przyjmowane w dużych ilościach. Na przykład, zwykły kwas foliowy może kumulować się we krwi osób, które mają mutację genu MTHFR, i oddziaływać toksycznie. Więcej na ten temat – w osobnym tekście.
  • Zastosowanie. Różne formy witamin i minerałów mogą mieć nieco inne działanie. Na przykład, magnez w postaci cytrynianu nie tylko pomaga uzupełnić niedobory magnezu w organizmie, lecz także wspiera pracę jelit (więcej na temat magnezu przeczytasz w tym artykule). 

Formulacje suplementów diety nikalab są tworzone z uwzględnieniem tych różnic. Dbamy, by nasze produkty zawierały składniki aktywne od topowych europejskich dostawców w najlepiej przyswajalnych formach. Jednocześnie dbamy o to, by skład suplementów diety nikalab pozostawał stabilny w całym okresie ważności. Stabilność składników w suplementach diety to gwarancja ich skuteczności i bezpieczeństwa.

Dlaczego stabilność składników jest szczególnie istotna w przypadku suplementów diety dla dzieci?

Suplementy diety dla dzieci dostępne na rynku zazwyczaj występują w formie syropów czy żelek. Są one bardziej “przyjazne” jeśli chodzi o sposób podania, jednak mogą być bardziej podatne na wpływ wilgoci i temperatury. Im mniej stabilne są składniki, tym większa szansa, że nie zachowają swojej skuteczności w okresie ich użytkowania, rozpadną się lub zepsują. 

Stabilność to podstawa bezpieczeństwa.

W przypadku kapsułek czy tabletek, które są popijane wodą, ich otoczka stanowi rodzaj bariery przed zmianą warunków “otoczenia”. W przypadku kapsułek nikalab, produkowanych z użyciem innowacji technologicznych (DUOCAP i DRcaps), wiemy wręcz, że kapsułka dotrze do miejsca, gdzie panują optymalne warunki do wchłaniania substancji odżywczych (jelita). Więcej o naszej sprytnej kapsułce przeczytasz tu.

Suplement diety dla dzieci w postaci żelek nie ma otoczki w postaci kapsułki, jednak ma inny rodzaj “zabezpieczenia”: na etapie tworzenia formulacji zadbaliśmy o odpowiednią  stabilność surowców. Ten temat na przykładzie witaminy B12 bardziej szczegółowo rozwiniemy w dalszej części tego tekstu.

Precyzyjne dawkowanie.

Stabilność składników to także gwarancja, że dziecko otrzyma właśnie określoną na etykiecie ilość składników aktywnych. Suplementy diety o niestabilnych składnikach mogą nie dostarczać dawek substancji, na które liczymy. Kupując popularne na rynku produkty dla dzieci, nie wiemy, czy w momencie zakupu i później nadal będą zawierać odpowiednią ilość substancji aktywnych. W dodatku, badania zgodności składu suplementu opisanego na etykiecie z tym, co rzeczywiście jest w środku słoiczka w momencie produkcji, a potem w całym okresie jego przydatności do spożycia nie jest obowiązkowe dla producentów. 

W nikalab jednak wykonujemy te badania - zarówno badanie potwierdzające zgodność składu z etykietą w momencie produkcji, jak i badanie stabilności, potwierdzające zadeklarowaną ilość składników odżywczych w całym okresie swojej ważności (mimo że prawo tego od nas nie wymaga).

Dlaczego w żelkach nikalab użyliśmy cyjanokobalaminy (forma witaminy B12)?

Wszystkie Bazy na co dzień nikalab zawierają witaminę B12. Jest to witamina, która wpływa na naszą energię, proces tworzenia krwi, funkcje układu nerwowego i wiele, wiele innych funkcji w organizmie. Naturalnie można znaleźć ją w produktach pochodzenia zwierzęcego, jednak w przypadku witaminy B12 problemem często bywa przyswajanie (o tym przeczytasz w osobnym artykule, a o jej szczególnym znaczeniu dla prawidłowego rozwoju dzieci opowiadamy tu).

Bazy na co dzień dla dorosłych od nikalab zawierają witaminę B12 w postaci metylokobalaminy, która uważana jest za jedną z najbardziej aktywnych biologicznie form tej witaminy. Jest to tak zwana postać “metylowana”, organizm może wykorzystać ją od razu na swoje potrzeby, bez konieczności przetwarzania. 

Cyjanokobalamina vs. metylokobalamina.

Jednak w żelkach dla dzieci od nikalab użyliśmy (świadomie!) innej postaci witaminy B12 – cyjanokobalaminy. Główna przyczyna to kwestia stabilności. Metylokobalamina dodana do żelków (zamiast kapsułek, jak to jest w przypadku suplementów dla dorosłych) szybciej by się rozpadła, ponieważ jest podatna na działanie temperatury, światła, wilgoci. 

Cyjanokobalamina zaś jest formą wysoce stabilną, co pozwala kontrolować jej zawartość w końcowym produkcie. Jest dobrze zbadana przez naukowców, a jej skuteczność i bezpieczeństwo zostało wielokrotnie udowodnione1,2. Nie ma podstaw naukowych do twierdzenia, że jest “gorszą” formą witaminy B12 jeśli chodzi o suplementację3

Kwestia dawki.

Stabilna cyjanokobalamina to także lepszy wybór z punktu widzenia kontrolowania dawki witaminy B12 w żelkach. Gdyby występowała w nich metylokobalamina, nie bylibyśmy w stanie zagwarantować jej określonej dawki w całym okresie ważności żelków.

Jeśli chodzi o suplementy diety dla dzieci cyjanokobalamina ma także inną przewagę – może być dodana w mniejszej ilości. W przypadku metylokobalaminy zazwyczaj potrzebne są większe dawki właśnie ze względu na jej podatność na rozpadanie się4. Warunki panujące w jamie ustnej podczas spożywania żelków mogłyby dodatkowo nasilić proces rozpadania się metylowanej postaci witaminy B12.

Żucie a przyswajanie.

Efektywne wchłanianie cyjanokobalaminy z żelków wspiera także… naturalny proces ich żucia! Ślina człowieka zawiera specjalne białko, które wiąże się z cząsteczką witaminy B12 (R-binder)5. Pomaga ono transportować witaminę B12 w organizmie tam, gdzie trzeba, żeby skutecznie ją przyswoić i wykorzystać. 

Podsumowanie. 

Witamina B12 występuje w suplementach diety w różnych postaciach. Forma metylowana, czyli metylokobalamina, jest uważana za najbardziej aktywną biologicznie. Organizm człowieka może wykorzystać ją od razu. Jednak ma pewien mankament – jest bardzo podatna na rozpadanie się w suplementach diety. Metylokobalaminy używamy w naszych Bazach na co dzień dla dorosłych, ponieważ w nich witamina B12 jest zamknięta w sprytne kapsułki DRcaps, które skutecznie chronią składniki aktywne przed utlenianiem i wilgocią, dostarczają witaminę B12 do jelita cienkiego 

W Bazie na co dzień dla dzieci w postaci żelek używamy cyjanokobalaminy, która jest bardziej stabilną formą witaminy B12. Podczas żucia żelek łączy się ona ze specjalnym białkiem występującym w ślinie, które pomaga transportować i dobrze przyswoić cyjanokobalaminę. Jest to dobrze zbadana naukowo postać witaminy B12 o udowodnionej skuteczności i bezpieczeństwie. 

Bibliografia:

  1. Rizzo G, Laganà AS, Rapisarda AM, La Ferrera GM, Buscema M, Rossetti P, Nigro A, Muscia V, Valenti G, Sapia F, Sarpietro G, Zigarelli M, Vitale SG. Vitamin B12 among Vegetarians: Status, Assessment and Supplementation. Nutrients. 2016 Nov 29;8(12):767. doi: 10.3390/nu8120767. PMID: 27916823; PMCID: PMC5188422.
  2. Mariotti F. (editor), Vegetarian and Plant-Based Diets in Health and Disease Prevention, 2017, chapter 41, B vitamins intake and plasma homocysteine in vefetarians. 
  3. Obeid R, Fedosov SN, Nexo E. Cobalamin coenzyme forms are not likely to be superior to cyano- and hydroxyl-cobalamin in prevention or treatment of cobalamin deficiency. Mol Nutr Food Res. 2015 Jul;59(7):1364-72. doi: 10.1002/mnfr.201500019. Epub 2015 May 12. PMID: 25820384; PMCID: PMC4692085.
  4. Spence JD. Metabolic vitamin B12 deficiency: a missed opportunity to prevent dementia and stroke. Nutr Res. 2016 Feb;36(2):109-16. doi: 10.1016/j.nutres.2015.10.003. Epub 2015 Oct 21. PMID: 26597770.
  5. Obersby D., Chappell D.C., Dunnett A., Tsiami A.A. Plasma total homocysteine status of vegetarians compared with omnivores: A systematic review and meta-analysis. Br. J. Nutr. 2013;109:785–794. 
Wydawca nie prowadzi działalności leczniczej.